Zamknij
REKLAMA

Marian Sołobodowski - wystawa pocztówek miłosnych w CK Teatr

15:20, 23.02.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Wystawa pocztówek miłosnych w CK Teatr w Grudziądzu ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego przedstawia unikalne, historyczne pocztówki ukazujące miłość zakochanych.

Historia pocztówek sięga II połowy XIX wieku. W owych czasach bardzo szybko stały się popularnym nośnikiem kontaktów międzyludzkich. Ich tematyka była zróżnicowana, jednak szczególnym uznaniem cieszyły się pocztówki miłosne, które dzisiaj są świadectwem dawnej obyczajowości. Przedstawiały najczęściej pary zakochanych w pełnej subtelności pozie, której amor ukrywał się za parawanem cnoty i niewinności. Inne, łamiące tamtejsze konwenanse, ukazywały sentymentalną namiętność i melancholię.

Zbiór pocztówek Mariana Sołobodowskiego ukazuje klimat dawnych lat, kiedy to mężczyzna w osobliwy sposób okazywał swą sympatię wobec wybranki. Dzisiaj z łatwością można dostrzec różnice, jakie zaszły od tamtych czasów. Nie jednemu przyglądającemu się wystawie może zakręcić się łza w oku, wspominając dawne, żywe tradycje korespondowania za pomocą pocztówek, czy listów. Nie jest to jedyny cel tej wystawy. Oglądając pocztówki można zaczerpnąć niecodziennej lekcji obyczajów i tradycji z I połowy XX wieku.

Jest to unikalny zbiór zakochanych pocztówek. W skład kolekcji wystawcy wchodzi kilkadziesiąt kartek okolicznościowych – zarówno polskich jak i zagranicznych, pochodzących z pierwszej połowy XX wieku.

Marian Sołobodowski od lat angażuje się w przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i charytatywne. Został wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%