Nowy Szpital w Świeciu przygotowuje się do inwestycji. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczną się prace remontowe na SOR. Ich celem jest zapewnienie pacjentom lepszych warunków opieki medycznej. Całość projektu ma zostać ukończona do końca 2025 roku.
Nowy Szpital w Świeciu rozpoczyna modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz pracowni diagnostycznych (RTG, Endoskopii i USG). Oprócz remontu wnętrz, w ramach projektu zakupiony zostanie nowy sprzęt, taki jak aparat RTG, aparaty USG, wieża endoskopowa z gastro- i kolonoskopami, defibrylatory i wiele innych.
Inwestycja o wartości ponad 12 mln zł zostanie sfinansowana ze środków krajowego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Pieniądze zostały placówce przyznane w ramach konkursu. Prace ruszają w grudniu i potrwają rok.
– Naszym celem jest poprawa organizacji, co wpłynie na sprawniejsze udzielanie pomocy. Chcemy, by pacjenci czuli się bezpiecznie i byli dobrze informowani o procedurach – tłumaczy Tomasz Ławrynowicz, członek zarządu szpitala.
Remont nie przeszkodzi w przyjmowaniu pacjentów
Co istotne, prace będą prowadzone etapowo, dzięki czemu funkcjonowanie oddziału pozostanie niezakłócone. Pacjenci mogą być spokojni – SOR w Świeciu nie przestanie przyjmować osób wymagających pilnej pomocy medycznej. Zarząd szpitala podkreśla, że utrzymanie ciągłości działania oddziału było jednym z kluczowych założeń przy planowaniu remontu.
– Zależy nam, aby nasi pacjenci w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności związane z modernizacją – zaznacza Tomasz Ławrynowicz.
Bardziej efektywna organizacja, łatwiejszy dostęp do informacji
Planowany remont ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które podniosą komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Wśród najważniejszych zmian można wymienić:
Podnoszenie standardów, by sprostać współczesnym wyzwaniom
Remont SOR i nowe wyposażenie pracowni diagnostycznych to inwestycja, która przyniesie korzyści także w dłuższej perspektywie. Jak podkreśla zarząd, modernizacja jest odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczności lokalnej i rozwój standardów w ochronie zdrowia. Dzięki zaplanowanym pracom, szpital w Świeciu stanie się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla pacjentów, gotowym sprostać współczesnym wyzwaniom w ratownictwie medycznym.
Już teraz Szpitalny Oddział Ratunkowy odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej regionu, zapewniając natychmiastową pomoc w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jego działalność obejmuje wstępną diagnostykę oraz działania medyczne niezbędne do stabilizacji funkcji życiowych pacjentów. Pomoc jest udzielana zarówno osobom przywiezionym przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, jak i tym, które zgłaszają się na oddział samodzielnie. W sumie liczba przyjętych w SOR pacjentów w 2023 roku przewyższyła 15,5 tys.
Wśród zdarzeń obsługiwanych przez SOR są ciężkie urazy i obrażenia ciała, będące efektem wypadków komunikacyjnych, szkolnych, sportowych czy upadków z wysokości. Zdarzają się też pacjenci, którzy ulegli poparzeniom, podtopieniom lub ukąszeniom. Kolejną kategorią przypadków są zatrucia lekami, chemikaliami, gazami, używkami czy pokarmami. Wielu pacjentów trafia też z takimi objawami jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, duszność, silne bóle głowy, utrata przytomności, drgawki, zaburzenia widzenia, mowy czy czucia, krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, a także uporczywe wymioty. Do świeckiego SOR przywożeni są także pacjenci z objawami udaru mózgu.
SOR pełni więc funkcję pierwszej linii pomocy w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej, ratując życie i zdrowie mieszkańców Świecia i okolic, w tym także ościennych powiatów – grudziądzkiego, chełmińskiego i tucholskiego. Rozpoczynająca się modernizacja ma na celu podniesienie standardów tych kluczowych usług. Jej zakończenie jest planowane przed końcem 2025 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz