Zamknij

Sztynwag. Ponad 800 rolników oszukanych na ponad 24 mln zł

15:24, 04.02.2020 J.R Aktualizacja: 16:56, 04.02.2020
Skomentuj

Dzisiaj 4 lutego w Sztynwagu odbyło się spotkanie z rolnikami, którego tematem było przedstawienie sytuacji ponad 800 rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane zboże firmie Grupa Producentów Rolnych Ziarno Sp. z o.o. w Cichoradzu. Zaległości tej firmy wobec rolników to kwota ponad 24 mln zł. Organizatorem spotkania była Hanna Kołodziej jedna z poszkodowanych rolników.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Chełmno Krzysztof Wypij, Wójt Gminy Stolno Jerzy Rabeszko, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Mariusz Gorzowski przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Kujawsko Pomorskiej Izby Rolnej Tadeusz Wyrzykowski, Posłowie na Sejm RP Tomasz Szymański oraz Mariusz Kałużny, przedstawiciel prokuratury okręgowej w Toruniu oraz przedstawiciel policji. Na sali był również obecny radny Paweł Napolski.

Ze strony spółki Ziarno obecny był jego pełnomocnik, Prezes Stefan Kowalski oraz jego córka, która pracuje w tej firmie.

Na początku spotkania głos zabrał przedstawiciel prokuratury, który poinformował, że zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie. Prokuratura w Toruniu pod nadzorem prokuratury w Gdańsku już zabezpiecza materiał dowodowy, ale rzecznik przestrzegał, że dochodzenie będzie długotrwałe z uwagi na ilość poszkodowanych. Zapewnił, że śledztwo prowadzi doświadczony w takich sprawach prokurator. Zaznaczył, że na tym etapie niestety nie można informować o działaniach prokuratury.

Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że minister oraz premier wie o sprawie i stara się nadzorować wyjaśnianie sprawy, ale jednocześnie zapewnił, że rząd organizuje pomoc dla poszkodowanych rolników.

Swoją pomoc zadeklarowali również parlamentarzyści obecni na sali.

Podczas dyskusji głos zabrał pełnomocnik firmy Ziarno, który przedstawił sytuację spółki. Poinformował, że do sądu został złożony wniosek o restrukturyzację firmy. Jego zdaniem przyjęcie tego wniosku przez sąd daje gwarancje, że rolnicy odzyskają część swoich należności. Sąd jeszcze nie rozpatrzył tego wniosku. Prezes spółki Stefan Kowalski zapewniał, że nie wiedział o złej sytuacji firmy, ale będzie się starał oddać rolnikom pieniądze za zboże.

W dyskusji głos zabierali również rolnicy, którzy domagają się pomocy rządowej oraz szybkiego zwrotu swoich pieniędzy. Zwrócili się również do parlamentarzystów, aby Sejm przygotował takie rozwiązania na przyszłość, aby nie dochodziło do takich sytuacji.

Do tematu wrócimy.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

pajacepajace

3 0

Co oszukanym rolnikom ma do zaproponowania radny Napolski? Specjaliści razem z POsłem Szymańskim od czego? Chyba wszyscy w mieście wiedzą i większość rolników z powiatu też, jakie zasługi dla mieszkańców miasta mają ;-( 22:04, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jaja

2 2

Byli łasi na kasę t teraz mają, Jest się przedsiębiorcą to się ponosi ryzyko ale oczywiście po pieniądze do Państwa, a jak przedsiębiorca nie zostanie zapłaty za towar to Państwo też mu odda? Zaraz po górnikach najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna rolnicy, którzy nie są „normalnymi” obywatelami bo oczywiście maja preferencyjne podatki, opłaty dopłaty… ale i tak zawsze im źle. 09:53, 05.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zenekzenek

1 0

Napolski juz specjalista od rolnictwa a mowili ze,po jego uczelni i jego wiedza to tylko razem z kolesiem patrzec w ekran i pikac 14:04, 05.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%