Zamknij

Magiczny Dywan w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu

16:55, 04.02.2020 J.R Aktualizacja: 16:56, 04.02.2020
Skomentuj

Dobra szkoła powinna stale się rozwijać, nadążając za zmianami, które zachodzą w społeczeństwie. Obecnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, w związku z rozwojem cyfrowym, mają codziennie styczność z nowymi technologiami. Szeroka oferta innowacyjnych narzędzi w edukacji pozwala szkołom na prowadzenie inspirujących i ciekawych zajęć. Coraz więcej szkół i przedszkoli, również z województwa kujawsko-pomorskiego, udowadnia, że nowoczesne technologie to olbrzymie możliwości i przyszłość edukacji. W ostatnim czasie m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Solcu Kujawskim oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Polskich Olimpijczyków w Warlubiu zakupiły Magiczny Dywan Funtronic – interaktywny projektor wykorzystywany do nauczania, ale też rehabilitacji ruchowej.

Podłoga interaktywna Magiczny Dywan polskiej firmy Funtronic, którą zamontowano w kujawsko-pomorskich placówkach to nowatorskie urządzenie, które zyskało popularność już w niemal 10 tysiącach instytucji na całym świecie. Jego innowacyjność polega na połączeniu komputera, projektora oraz czujników ruchu, dzięki czemu dostępne na platformie gry są interaktywne. Zaprojektowane przez najlepszych pedagogów i ekspertów aplikacje  pomagają w nauce, a dodatkowo skutecznie zachęcają do aktywności fizycznej i współpracy w grupie.

Technologia pomaga w edukacji i rehabilitacji

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu to placówka, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Jej potrzeby dotyczą więc nie tylko zagadnień edukacyjnych, ale też rewalidacyjnych. Ada Pawlik, która jest terapeutą integracji sensorycznej i funkcji wykonawczych oraz wychowawcą grupy przedszkolnej w tej placówce podkreśla, że Magiczny Dywan to urządzenie, dzięki któremu łatwiej zmotywować ich podopiecznych do pracy – Zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia, gdyż chcieliśmy uatrakcyjnić ofertę terapeutyczną placówki. Z Magicznego Dywanu korzystają grupy przedszkolne, dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Sprzęt świetnie sprawdza się w zajęciach z dziećmi zarówno z lekkim, jak i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dzięki urządzeniu wzrosła aktywność dzieci na zajęciach. Uczniowie są zainteresowani, skupieni i przede wszystkim ucząc – świetnie się bawią. Śmiało można stwierdzić, ze jest to jedna z ich ulubionych form terapii.

Z kolei dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Solcu Kujawskim wprowadzanie innowacji jest ważnym elementem organizacji pracy. Placówka dysponuje już m.in. nowoczesnym laboratorium fizyko-chemicznym i pracownią techniczną. Oprócz tego istotne są kwestie wspierania uczniów z dysfunkcjami rozwojowymi.

W naszej szkole z Magicznego Dywanu korzystają dzieci w wieku 6-12 lat objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną, ale także dzieci świetlicowe, które po zajęciach lekcyjnych spędzają czas w szkole. Magiczny Dywan świetnie sprawdza się podczas różnego typu zajęć: rehabilitacyjnych, rewalidacyjnych, indywidualnych, świetlicowych. Zaprogramowane aplikacje pomagają w nauce, motywują do pracy, zachęcają do aktywności fizycznej, a także integrują. Magiczny Dywan łączy naukę z zabawą i to jest jego głównym atutem. Dzięki niemu zajęcia są atrakcyjne dla uczniów – mówi Maciej Dąbkowski, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Solcu Kujawskim.

Z Magicznego Dywanu korzysta obecnie ponad sto kujawsko-pomorskich placówek edukacyjnych, dostosowując się tym samym do potrzeb i oczekiwań uczniów. W całej Polsce jest już ponad 3 tysiące instytucji, które wykorzystują urządzenie w 3 obszarach – edukacji, rehabilitacji i zabawy. Jego popularność wynika nie tylko z możliwości stosowania na różnych polach, ale też rzeczywistego wpływu na rozwój intelektualny, fizyczny i psychiczny dziecka. Podczas gry na Magicznym Dywanie dziecko jednocześnie podejmuje aktywność fizyczną, uczy się współpracy w grupie i twórczego myślenia.     

Powszechny dostęp do urządzeń cyfrowych sprawia, że coraz częściej mówi się o zjawisku cyfrowej demencji. Polega ona na zaniku zdolności do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów, przy jednoczesnym uzależnieniu od informacji dostępnych w Internecie. Nowoczesne technologie powinny inspirować do kreatywnego myślenia, a nie je zastępować – komentuje Wojciech Muliński, twórca Magicznego Dywanu i Członek Zarządu firmy Funtronic.

Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem Magicznego Dywanu – interaktywnego urządzenia projekcyjnego (podłogi oraz stołu), które stanowi innowacyjną pomoc dydaktyczną i rehabilitacyjną. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych oraz aplikacji rewalidacyjnych, przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także rehabilitacji dorosłych i seniorów. Funtronic jest liderem w dostarczaniu takiego rozwiązania zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Urządzenie można zamówić za pośrednictwem strony funtronic.eu.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%