Zamknij

Jak wypowiedzieć umowę OC?

artykuł sponsorowany + 00:00, 18.03.2021

Istnieją sytuacje, w których konieczne jest wypowiedzenie OC. Aby to zrobić, należy załatwić kilka formalności. Wiele z nich można dopełnić zupełnie bez wychodzenia z domu, dlatego w ostatnim czasie wypowiadanie umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi staje się łatwiejsze. Jak zrezygnować z polisy OC i kiedy jest to możliwe?

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC nie jest możliwe w dowolnym momencie. Kwestię tę regulują bowiem specjalne przepisy, dlatego klient chcący przerwać ochronę musi mieć podstawę do takiego działania. Najczęściej są to takie sytuacje, jak:

  • automatyczne przedłużenie umowy,
  • umowa podpisana na odległość,
  • zmiana właściciela samochodu.

W niektórych sytuacjach umowa OC może także ulec rozwiązaniu. Ma to miejsce w wyniku wyrejestrowania samochodu czy upadłości firmy będącej właścicielem danego auta. Wówczas formalności wyglądają jednak nieco inaczej niż w przypadku standardowego wypowiedzenia.

Ubezpieczenie OC kupuje się zwykle na okres 12 miesięcy, dlatego klient nie może zrezygnować z niego w dowolnym momencie. Jest to jednak wskazane w sytuacji, gdy sprzedajesz lub kupujesz auto. Jeśli jesteś nabywcą samochodu, być może będziesz musiał dopłacić do polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela. Wówczas znacznie bardziej opłacalną opcją jest wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej na własny rachunek. Taki krok pozwoli na naliczenie stażu bezwypadkowej jazdy, co w późniejszym czasie przełoży się na możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek.

Jak wypowiedzieć OC?

Jak szybko wypowiedzieć OC? Wszystko zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na stronach internetowych większości firm można znaleźć gotowe formularze, które następnie należy wypełnić i zanieść do ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko pominięcia niezbędnych informacji. Wypowiedzenie można również napisać samodzielnie, ale w ten sposób narażasz się na konieczność uzupełnienia brakujących danych, co znacznie wydłuża cały proces.

W wypowiedzeniu umowy OC muszą znaleźć się takie informacje, jak:

  • data i miejsce,
  • numer rejestracyjny,
  • marka pojazdu,
  • numer polisy OC,
  • podstawa prawna wypowiedzenia,
  • dane osobowe klienta,
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypełniony formularz należy przesłać pocztą, dostarczyć osobiście lub skorzystać z podanego adresu mailowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również specjalne panele na swoich stronach internetowych, dzięki którym możesz załatwić wymagane formalności z poziomu własnego komputera.

Po wypowiedzeniu umowy OC konieczne jest zaopatrzenie się w nowy pakiet. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć bowiem ważną polisę, a jej brak wiąże się z koniecznością zapłacenia nawet kilku tysięcy złotych kary. Z tego powodu już w dniu wypowiedzenia umowy trzeba znaleźć nową ofertę. W tym celu warto sprawdzić najszybszy kalkulator OC/AC od rankomat.pl, w którym w szybki sposób zestawisz dostępne propozycje i obliczysz koszt ubezpieczenia w konkretnych firmach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

CZAJKA kierownik budowy jego żona CZAJKA Architekt miasta ...kto w obszarze chronionym mocą ustawy do 100 m uchwałą RMG daje zgode na budowy domow w obszarze chronionym????....od kiedy uchwała zmienia sie ustawy....a śmieci to sie zbiera Wojtus rękoma w obszarze chronionym... tu sa miejsca legowe czapli siwej jezioro objete jest strefą ciszy...tylko tacy jak ty ulegli niezawistni i niezazdrośni liberalni pokorni spolegliwi pozwola sobie koparą wjechac do domu .bo ten ekosystem to tez element domu grudziądzan.....gratuluje logiki i rozeznania tematu...gdzie masz śmieci przyjade koparkami ci je wywieźć a pod śmietnikami wyrownam grunt gorki i roslinność zwalcuje no bo wg Ciebie tak sie sprząta śmieci również i w obszarze chronionym ustawa prawo wodne

zazdrość????

19:46, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …

Wojtek

17:01, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl

obietywny

15:29, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Skoro widok na jezioro takie tanie to też mam kawałek ziemi do obróbki najwidoczniej. 15 tys i taki luksus jak złoto. Radzę zastanowić się nad karą i możliwej dyscyplinie, bo aktualnie paniusia i tak wyszła na swoje, a brakuje tutaj jakiejkolwiek pokuty i przywrócenia do stanu pierwotnego. Wysokość kary to żart, a tym bardziej sam wyrok i jakiekolwiek dalsze działania. Gratuluje takiego obrotu wydarzeń porażka.

Ludzie sądzą według

15:12, 2025-07-05

0%