Zamknij

Znani Polacy z województwa kujawsko-pomorskiego

12:57, 29.03.2024 . Aktualizacja: 12:57, 29.03.2024
Skomentuj

Województwo kujawsko-pomorskie, w którym leży Włocławek, wychowało wielu znanych Polaków. Na liście znajdziemy przedstawicieli światów muzyki, polityki sportu, a także szeroko pojętej kultury. Jakie nazwiska możemy wymienić?

Krzysztof Szewczyk

Urodził się w 1948 roku we Włocławku. Dziennikarz muzyczny, wieloletni prowadzący programu “Wideoteka dorosłego człowieka”. Przedsiębiorca, a także tłumacz języka szwedzkiego.

Już na początku swojej kariery rozpoczął współpracę z Marią Szabłowską. W latach 80. trafił do TVP. W pewnym momencie zaczął realizację programu “Dozwolone od lat 40”, który w 2001 roku przekształcono w “Wideotekę dorosłego człowieka” z Szabłowską i Krzysztofem Szewczykiem w roli prowadzących. Emisję ostatecznie zakończono po 10 latach.

Po odejściu z telewizji wrócił do radia. Dziennikarz z powodzeniem prowadził audycje w Radiu Pogoda. W 2011 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mikołaj Kopernik

Przyszedł na świat w 1473 roku w Toruniu. Wybitny astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jego najbardziej znanym dziełem jest publikacja “O obrotach sfer niebieskich”.

Mikołaj Kopernik zapoczątkował rewolucję naukową poprzez swoją heliocentryczną teorię kosmiczną. Jego główne dzieło, wydane w 1543 roku, argumentowało, że Ziemia obraca się wokół własnej osi oraz krąży wokół Słońca. Ta koncepcja wywróciła ówczesne poglądy na kosmos i miejsce Ziemi w nim, otwierając drogę dla nowoczesnej astronomii. Kopernik był pionierem, którego prace były kluczowe dla rozwoju nauk ścisłych.

Badacz zmarł w 1543 roku na wskutek udaru mózgu. Jego miejscem spoczynku jest bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Zbigniew Boniek

Urodził się w 1956 roku w Bydgoszczy. Były reprezentant Polski, zawodnik Juventusu i Widzewa Łódź, prezes PZPN, a także obecny wiceprezydent UEFA.

Zbigniew Boniek karierę rozpoczął w Zawiszy Bydgoszcz, gdzie grał od 1968 roku. Po siedmiu latach został ściągnięty przez Widzew Łódź i to właśnie w barwach tego klubu wypłynął na szerokie wody. Sięgnął po dwa mistrzostwa kraju oraz trzy wicemistrzostwa. W kolejnych latach grał na chwałę Juventusu, a następnie AS Romy. We Włoszech zdobył łącznie jeden tytuł Serie A oraz dwa Puchary Włoch. Ponadto “Stara Dama” triumfowała w Pucharze Europy.

W reprezentacji Polski Boniek zadebiutował w 1976 roku, przyczynił się do zdobycia trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata 1982. Karierę w kadrze oficjalnie zakończył w 1988 roku. Po odwieszeniu butów na kołek skupił się na prowadzeniu zespołów, a następnie karierze działacza. 

Chociaż Boniek nie jest już prezesem PZPN, to z dużą uwagą śledzi polski sport. Były reprezentant to fan tenisa, żużla, a także - co oczywiste - piłki nożnej. Terminarz najważniejszych imprez tych dyscyplin możecie sprawdzić dzięki STS kod promocyjny.

Jan Krzysztof Bielecki

Przyszedł na świat w 1951 roku w Bydgoszczy. Były premier Polski. W 2010 roku otrzymał Order Orła Białego.

Po okresie PRL Jan Krzysztof Bielecki został jednym z liderów Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W styczniu 1991 roku stanął na czele rządu, który przetrwał niespełna 12 miesięcy. W kolejnych latach polityk pełnił funkcję prezesa zarządu Banku Pekao. W 2010 roku wrócił do rządu, gdy Donald Tusk mianował go przewodniczącym Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów. Po objęciu stanowiska premiera przez Ewę Kopacz zastąpił go Janusz Lewandowski.

Jerzy Engel

Urodził się w 1952 roku we Włocławku. Były piłkarz, selekcjoner reprezentacji Polski. W 2002 roku, w związku z awansem na mistrzostwa świata, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Jerzy Engel karierę piłkarza rozpoczął w 1969 roku, ale zakończył ją już w 1975 ze względu na kontuzje. Następnie pochodzący z Włocławka sportowiec zajął się trenowaniem licznych zespołów. Zaczynał od drugiej drużyny Polonii Warszawa, a później prowadził między innymi Polonię Bydgoszcz, Legię Warszawa oraz kluby cypryjskie. W 1998 roku wrócił do Polonii Warszawa, z którą wygrał mistrzostwo Polski. W 2000 roku przejął stery reprezentacji Polski, z którą wywalczył wyczekiwany awans na mundial.

Z kadrą pracował do 2002 roku, gdyż podał się do dymisji. Jego chwilowym następcą został Zbigniew Boniek. W późniejszych latach Engel odpowiadał jeszcze za wyniki Wisły Kraków i APOEL FC. W ostatnim z klubów sięgnął po Puchar Cypru.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%