Istnieją takie książki, które z uwagi na swoją treść nie tracą na aktualności nawet mimo upływu lat. Wydana w 1985 roku Opowieść Podręcznej jest tego doskonałym przykładem i zarazem jedną z najbardziej ponadczasowych powieści. Połączenie motywów fantasy, sci-fiction, naukowych oraz socjologicznych pozwoliło stworzyć historię, która do dzisiaj jest chętnie czytana, a przy tym dorobiła się ekranizacji.
Książka przenosi do niedalekiej przyszłości, a akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Na skutek wielu problemów społeczeństwa kraj pogrążony w chaosie zostaje przekształcony w totalitarne państwo Gilead. W czasach malejącego przyrostu naturalnego nowy system ma być rozwiązaniem wielu problemów i pomóc w stworzeniu zupełnie nowego społeczeństwa. W autorytarnym systemie kobiety zostaną całkowicie pozbawione swoich praw. Na skutek odgórnych decyzji następuje ich przypisanie do różnych ról w społeczeństwie. Główna bohaterka zostaje zmuszona do życia, jako podręczna. Jej celem jest urodzenie jak największe liczby dzieci, aby pomóc w rozwoju społeczeństwa.
Sama Opowieść podręcznej skupia się na uniwersalnych wartościach i przedstawieniu, jak kruchy potrafi być ogólnie przyjęty porządek społeczny. Jak zmiana systemu może wywrócić dotychczasowy świat i sprawić, że jednostki stają się jedynie narzędziem do realizowania celów innych osób. Wizja świata Gilead, mimo że fikcyjna to opiera się o niektóre zasady panujące w reżimach totalitarnych i religijnych.
Na podstawie książki powstał również serial. W ekranizacji to June Osborne zostaje zmuszona do rodzenia dzieci. Podobnie, jak w książce ciężarne podręczne zmagają się z wieloma trudnościami i niezgodą na to, aby oddawać swe ciału panu domu. W serialu Opowieść Podręcznej nabiera jeszcze większego znaczenia i pozwala zanurzyć się w historii uzupełnionej o nowe wątki. Teokratyczna republika Gilead boryka się w ekranizacji z jeszcze większą liczbą problemów i stoi na bardzo kiepskich fundamentach. Fabuła każdego odcinka fantastycznie oddaje wizję świata i pozwala zanurzyć się w historii.
Zarówno powieść, jak i ekranizacja, gdzie w główną bohaterkę wciela się Elisabeth Moss to doskonała propozycja nie tylko dla kobiet. Uniwersalna historia o kobiecie, która kiedyś miała kochającego męża, a teraz musi oddać swe ciało panu jedynie w celach prokreacji, wzbudza bardzo wiele emocji i pozwala głębiej zastanowić się nad otaczającym światem. Opowieść Podręcznej to swego rodzaju manifest feministyczny skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. To doskonała propozycja, gdy istnieje potrzeba sięgnięcia po bardziej ambitną literaturę.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz