Zamknij
REKLAMA

Dwa sposoby w jakie faktoring sfinansuje zakupy firmy

11.32, 25.08.2022 .
Skomentuj

Potrzeby firmy można sfinansować, stosując faktoring. Jest to usługa finansowa dla firm, ale nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na czym ona polega i jaką ją wykorzystać. Tymczasem faktoring to doskonały sposób  na to, by zawsze mieć dostęp do gotówki.

Różne rodzaje faktoringu

Aby sfinansować zakupy, przedsiębiorca może wybrać dwa warianty faktoringu: faktoring klasyczny lub faktoring odwrotny. Faktoringiem klasycznym określamy wykup przez instytucję finansową faktur z odroczonym terminem spłaty. Zdarza się tak, iż przedsiębiorstwo na spłatę należności od kontrahenta musi wyczekiwać nawet 90 dni, a to często torpeduje możliwości działania firmy, a w niektórych sytuacjach w zasadzie hamuje jej działania całkowicie. W takich sytuacjach firma faktoringowa może jednak wypłacić przedsiębiorstwu należność z faktury. Przedsiębiorca natychmiast otrzymując gotówkę, może wówczas przeznaczyć ją na zakupy potrzebnych firmie materiałów, surowców czy towarów. 

Druga mniej znaną formą finansowania jest faktoring odwrotny zwany również zamówieniowym. Jego odmienność, na tle faktoringu klasycznego, wiąże się z tym, że jest usługą przeznaczoną dla przedsiębiorstw dokonujących zakupy, a nie dla sprzedających. Faktoring zamówieniowy doskonale wypada w wypadku spółek współpracujących z dostawcami, którzy wymagają zapłaty gotówką za dostarczane usługi względnie proponują krótkie terminy zapłaty.

Nieszablonowe finansowanie dla firm

Faktoring zamówieniowy ma dużo cech zbieżnych z pożyczką zaciągniętą na spłatę zobowiązań, ale filozofia jego działania jest nieco inna. Polega ona na tym, że instytucja finansowa opłaca materiały, towary ewentualnie usługi dostawcom swojego klienta. Za to firma w ustalonym w umowie okresie spłaca instytucji finansującej należność wraz z opłatą w formie prowizji.

W faktoringu odwrotnym to instytucja finansowa dokonuje przelewy na rachunek sprzedawcy.  Kiedy sprzedawca przekaże fakturę i wyda towar przedsiębiorstwu, w następnej kolejności kupujący produktu, przekazuje fakturę do opłacenia instytucji finansowej, który płaci sprzedającemu całość sumy. Później sumę wykupu wespół z procentami przedsiębiorstwo spłaca instytucji finansowej w ustalonym uprzednio terminie. Takie rozwiązanie pozwala firmie na zapłatę zobowiązań związanych z zakupem towarów, bądź usług w wydłużonym czasie.

Benefity z faktoringu odwrotnego

Usługa niesie duże profity spółkom współpracującym z dostawcami, którzy oferują upusty za wcześniejsze spłaty. Najczęstszym motywem, dla jakiego przedsiębiorcy zamierzają zastosować faktoring, jest poprawienie płynności finansowej. Użytkując takie rozwiązanie, skorzystać mogą na tym wszystkie strony, odbiorca poprzez poprawę rentowności biznesu, a sprzedający poprzez ograniczenie ryzyka handlowego.

Firma korzystająca z faktoringu otrzymuje możliwość finansowania działalności i nawet w razie przejściowego braku własnych środków. Dzięki długiemu okresowi do zapłaty przedsiębiorca nie tylko otrzymuje od instytucji finansowej dodatkowy okres na uregulowanie faktury, ale także ma możliwość wykorzystania niniejszych środków na realizację nowych zamówień, dzięki czemu zyskuje na konkurencyjności.

Faktoring jest atrakcyjnym, chociaż złożonym produktem finansowym. Rezultatem, czego jest duża rozmaitość wśród ofert instytucji faktoringowych. Każdy przedsiębiorca podczas poszukiwań faktoringu musi uwzględnić specyfikę prowadzonej aktywności gospodarczej oraz potrzeby i oczekiwania. W wyborze najlepszego faktoringu z pewności pomoże serwis FAKTORINGoferty.pl stworzony tak, aby pomóc przedsiębiorcy w szybkim znalezieniu dopasowanej oferty.  

Faktoring to sposób na finansowanie bieżących potrzeb firmy. Prócz wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa niesie również szereg innych korzyści w tym również budowę pozytywnej opinii o przedsiębiorstwie. Zaletę faktoringu, która sprawia, że jego renoma wśród przedsiębiorców stale rośnie, jest jego dostępność, nawet dla nowych firm.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

LotsLots

0 0

Korzystam z faktoringu w eFaktorze, taka forma finansowania mi jak najbardziej odpowiada. Zasady mają jasne i czytelne, formalności niedużo, wiem, że to coraz popularniejsza opcja wśród przedsiębiorców 15:12, 25.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RysiekRysiek

0 0

To prawda, faktoring jest coraz bardziej popularny . U mnie sporo znajomych z niego korzysta. Chyba większość właśnie z efaktor. Ja sam sie nad tym zastanawiam 23:03, 31.08.2022


REKLAMA
0%