Zamknij
REKLAMA

W jaki sposób wybór taryfy wpływa na cenę prądu?

19.29, 29.09.2022 . Aktualizacja: 10.45, 06.10.2022
Skomentuj Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób zaczęło odczuwać rosnące koszty energii elektrycznej. Niektórzy wymieniają stare sprzęty na nowe, które są bardziej energooszczędne, a inni próbują oszczędzać energię. Tego typu działania mogą jednak nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego warto upewnić się, że aktualna taryfa jest najbardziej opłacalna. W razie potrzeby można ją natomiast zmienić, co w wielu przypadkach pozwala zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

  1. Od czego zależy cena prądu?
  2. Taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
  3. Ceny energii elektrycznej w popularnych taryfach

W przypadku standardowych ofert skierowanych do klientów indywidualnych, można wybrać jedną z trzech taryf: G11, G12 oraz G12w. Jeżeli zastanawiasz się, czym charakteryzuje się każda z nich i która będzie dla ciebie odpowiednia, poniższej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł wybrać dla siebie najlepszą ofertę. 

Od czego zależy cena prądu?

Ceny prądu zależą od kilku czynników, przy czym największy wpływ na energię elektryczną ma to, jaka firma jest sprzedawcą oraz dystrybutorem prądu. Nie bez znaczenia jest również wybór taryfy, ponieważ to na jej podstawie rozliczane jest zużycie. Jeżeli więc aktualna cena energii elektrycznej jest dla ciebie niesatysfakcjonująca, zmiana taryfy może rozwiązać problem. Aktualne ceny prądu wynikają między innymi ze wzrostu cen węgla, zwiększonego popytu, braku nowoczesnej infrastruktury wykorzystywanej do magazynowania energii oraz kosztów generowanych przez konieczność kupowania uprawnień do emisji CO2. Wyższą cenę energii elektrycznej najbardziej odczuwają firmy, jednak również klienci indywidualni powinni sprawdzić, czy zmieniając dotychczasowego sprzedawcę prądu, nie uda im się uzyskać lepszych warunków.

Taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Za prąd zapłacimy mniej, jeżeli wybrana zostanie taryfa, która najlepiej odpowiada potrzebom domowników. W zależności od tego, z jakiej taryfy się korzysta, na cenę prądu mogą na przykład wpływać godziny lub dni tygodnia, w jakich odnotowuje się najwyższe zużycie. Tym samym ktoś, kto w ciągu dnia rzadko przebywa w domu, a najczęściej korzysta z energii wieczorami, może wybrać taryfę G12. W tym przypadku w godzinach nocnych mniej kosztuje prąd niż w ciągu dnia, co może przełożyć się na duże oszczędności. Czym zatem różnią się poszczególne taryfy?

  • Popularna taryfa G11: oferuje najprostsze zasady rozliczeń, ponieważ bez względu na to, kiedy korzysta się z energii, można oczekiwać takich samych cen prądu.
  • Taryfa G12 z dwoma strefami czasowymi: w tym przypadku sprzedaż energii rozliczana jest z uwzględnieniem podziału na dwie strefy czasowe. Strefa dzienna jest droższa i obejmuje 14 godzin, natomiast przez pozostałe 10 godzin można korzystać z tańszego prądu.
  • Taryfa G12w: rozwiązanie to pozwala obniżyć koszty energii w weekendy oraz podczas dni ustawowo wolnych od pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 - 21:00 koszt prądu będzie wyższy.

Dzięki tak zróżnicowanej ofercie każde gospodarstwo domowe może wybrać dla siebie najlepiej dopasowaną ofertę. W przypadku wątpliwości lub problemów z obliczeniem, jakie grupy taryfowe są najkorzystniejsze, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy.

Ceny energii elektrycznej w popularnych taryfach

Jeżeli chcesz mieć pewność, że dzięki nowej taryfie cena prądu będzie atrakcyjna, postaw na ofertę sprawdzonego dostawcy energii. Nie będziesz musiał wówczas przejmować się przestojami w dostawie prądu ani innymi problemami.

_________________________

Jak podnieść komfort snu w prosty sposób?

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%