Zamknij

Dzieciątko Jezus w różnych kulturach - jak je przedstawiano?

15:13, 21.11.2022 . Aktualizacja: 18:01, 28.11.2022
Skomentuj Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Na przestrzeni wieków, w różnych kulturach powstawały liczne, różnorodne wizerunki Dzieciątka Jezus. Chociaż Zbawiciel urodził się na Bliskim Wschodzie, chrześcijanie z odmiennych zakątków świata przedstawiali go, dopasowując jego wizerunek do własnych wzorców. Historycznie Jezus pochodził z żydowskiej cywilizacji, jednak Jezus jako Syn Boży, pełniący zarazem boską i ludzką rolę, pozwala się ukazać wiernym w ich własnej kulturze. Dowiedz się, jak przedstawiano Dzieciątko Jezus w różnych kulturach!

Motywy ukazujące Dzieciątko Jezus w sztuce

Postać Dzieciątka Jezus mogła być podziwiana w ikonografii już od początku chrześcijańskiej sztuki. Początkowo ukazywano Zbawiciela dość rzadko, jednak dość szybko zaczęto tworzyć bogate kompozycje i kreować kolejne motywy ikonograficzne. Jeśli chodzi o tematykę przedstawień, inspirację czerpano przede wszystkim z Pisma Świętego – zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Przykładowo, na Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza oparto przedstawienie narodzin Chrystusa, pokłon mędrców ze Wschodu czy ofiarowanie Jezusa w Świątyni. Można jednak wyróżnić także popularne przedstawienia ikonograficzne, które opierają się na apokryfach i innych pismach, których nie wymienia się w kanonie świętych bądź wręcz nie posiadają odwołania w literaturze: to m.in. motyw Maryi karmiącej Dzieciątko.

Figurki Dzieciątka Jezus w szopkach bożonarodzeniowych

Szopki bożonarodzeniowe ukazują jedną z najważniejszych scen dla chrześcijan. Wspierają one wiernych podczas kontemplacji nad historią Świętej Rodziny i uczestnictwa w świętach Bożego Narodzenia. To właśnie na ich przykładzie możemy zaobserwować największą różnorodność kultur.

Jeśli pragniesz udekorować swój dom bożonarodzeniową szopką, warto wybrać figurki Dzieciątka Jezus prezentowane przez HolyArt.pl – zostały one wykonane z przywiązaniem uwagi do najdrobniejszych detali.

Szopka neapolitańska

Szopka neapolitańska wywodzi się z Neapolu we Włoszech. Pierwszy egzemplarz powstał w XIII i przedstawiał on klasyczną scenę narodzin Jezusa na tle betlejemskiej stajenki. Zmieniło się do w XV wieku – chociaż całość wciąż skupia się na Świętej Rodzinie, w krajobraz doskonale wtapiają się poboczne postacie wykonujące codzienne prace i obowiązki.

Centralnym punktem szopki jest Dzieciątko Jezus. Zaraz obok niego znajduje się Maryja, która nierzadko jest ubrana w niebieski welon oraz różową sukienkę, a także Józef – często posiadający fioletowe szaty. Co ciekawe, szopka neapolitańska jest ustawiana 8 grudnia, aczkolwiek figurkę Dzieciątka Jezus kładzie się na sianko dopiero w świąteczną noc.

Japońska szopka bożonarodzeniowa

Chociaż Boże Narodzenie nie jest religijną tradycją w Japonii, mieszkańcy tego kraju chętnie obchodzą to święto. To dla wielu z nich niezwykle wyczekiwany czas! Wśród świątecznych dekoracji możemy wyróżnić wyjątkowe japońskie szopki. Można zobaczyć, jak wyraźnie nawiązują one do kultury oraz folkloru tego państwa. Postacie ubrane są w tradycyjne, uroczyste japońskie stroje.

Szopki bożonarodzeniowe w kulturze chińskiej

Dzieciątko Jezus i scena narodzin ukazywana jest także w chińskich szopkach bożonarodzeniowych. Jednym z motywów jest przedstawienie tego wydarzenia wraz z krajobrazem, który zawiera tradycyjny chiński wiąz z zakrzywionym pniem. Ponadto, figurki ubrane są w tradycyjne szaty z czasów dynastii Han.

Szopki w tradycji meksykańskiej

W Meksyku tradycja tworzenia bożonarodzeniowych szopek nierzadko przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna szopka posiada figurki wykonane m.in. z gliny. Wszystko to opatrzone jest drobnymi elementami nawiązującymi do święta Santa Muerte.

Kultura gwatemalska a szopka bożonarodzeniowa

Szopki bożonarodzeniowe z Gwatemali wyróżniają się swymi barwami – figurki Dzieciątka Jezus, jak i pozostałych postaci, przepełnione są różnorodnymi kolorami, które nawiązują do regionalnego folkloru tego państwa.

Krakowskie szopki bożonarodzeniowe

Tradycja tworzenia bożonarodzeniowych pojawiła się w Polsce dopiero w około XII wieku. Największą popularność zdobyła ona w Krakowie, dlatego do dziś możemy podziwiać wyjątkowe sceny przedstawiające narodziny Dzieciątka Jezus. Są one zwykle dość proste i ukazują Zbawiciela leżącego w żłobku. Ponadto, krakowskie szopki nawiązują zarówno do tradycji, jak i kultury tego regionu. Możemy na nich podziwiać urokliwe zdobienia oraz wielowieżowe sceny.

Dzieciątko Jezus jest ukazywane odmiennie w różnych kulturach. Widać to przede wszystkim na przykładzie bożonarodzeniowych szopek z różnych państw – ich twórcy dodają pewne elementy z kultury danego kraju, nadając całości wyjątkowego charakteru.

________________________

Jak zbrojenie kompozytowe w trakcie budowy reaguje na niższe temperatury?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%