Zamknij

Dzieciątko Jezus w różnych kulturach - jak je przedstawiano?

. + 15:13, 21.11.2022 Aktualizacja: 18:01, 28.11.2022
Skomentuj Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Na przestrzeni wieków, w różnych kulturach powstawały liczne, różnorodne wizerunki Dzieciątka Jezus. Chociaż Zbawiciel urodził się na Bliskim Wschodzie, chrześcijanie z odmiennych zakątków świata przedstawiali go, dopasowując jego wizerunek do własnych wzorców. Historycznie Jezus pochodził z żydowskiej cywilizacji, jednak Jezus jako Syn Boży, pełniący zarazem boską i ludzką rolę, pozwala się ukazać wiernym w ich własnej kulturze. Dowiedz się, jak przedstawiano Dzieciątko Jezus w różnych kulturach!

Motywy ukazujące Dzieciątko Jezus w sztuce

Postać Dzieciątka Jezus mogła być podziwiana w ikonografii już od początku chrześcijańskiej sztuki. Początkowo ukazywano Zbawiciela dość rzadko, jednak dość szybko zaczęto tworzyć bogate kompozycje i kreować kolejne motywy ikonograficzne. Jeśli chodzi o tematykę przedstawień, inspirację czerpano przede wszystkim z Pisma Świętego – zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Przykładowo, na Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza oparto przedstawienie narodzin Chrystusa, pokłon mędrców ze Wschodu czy ofiarowanie Jezusa w Świątyni. Można jednak wyróżnić także popularne przedstawienia ikonograficzne, które opierają się na apokryfach i innych pismach, których nie wymienia się w kanonie świętych bądź wręcz nie posiadają odwołania w literaturze: to m.in. motyw Maryi karmiącej Dzieciątko.

Figurki Dzieciątka Jezus w szopkach bożonarodzeniowych

Szopki bożonarodzeniowe ukazują jedną z najważniejszych scen dla chrześcijan. Wspierają one wiernych podczas kontemplacji nad historią Świętej Rodziny i uczestnictwa w świętach Bożego Narodzenia. To właśnie na ich przykładzie możemy zaobserwować największą różnorodność kultur.

Jeśli pragniesz udekorować swój dom bożonarodzeniową szopką, warto wybrać figurki Dzieciątka Jezus prezentowane przez HolyArt.pl – zostały one wykonane z przywiązaniem uwagi do najdrobniejszych detali.

Szopka neapolitańska

Szopka neapolitańska wywodzi się z Neapolu we Włoszech. Pierwszy egzemplarz powstał w XIII i przedstawiał on klasyczną scenę narodzin Jezusa na tle betlejemskiej stajenki. Zmieniło się do w XV wieku – chociaż całość wciąż skupia się na Świętej Rodzinie, w krajobraz doskonale wtapiają się poboczne postacie wykonujące codzienne prace i obowiązki.

Centralnym punktem szopki jest Dzieciątko Jezus. Zaraz obok niego znajduje się Maryja, która nierzadko jest ubrana w niebieski welon oraz różową sukienkę, a także Józef – często posiadający fioletowe szaty. Co ciekawe, szopka neapolitańska jest ustawiana 8 grudnia, aczkolwiek figurkę Dzieciątka Jezus kładzie się na sianko dopiero w świąteczną noc.

Japońska szopka bożonarodzeniowa

Chociaż Boże Narodzenie nie jest religijną tradycją w Japonii, mieszkańcy tego kraju chętnie obchodzą to święto. To dla wielu z nich niezwykle wyczekiwany czas! Wśród świątecznych dekoracji możemy wyróżnić wyjątkowe japońskie szopki. Można zobaczyć, jak wyraźnie nawiązują one do kultury oraz folkloru tego państwa. Postacie ubrane są w tradycyjne, uroczyste japońskie stroje.

Szopki bożonarodzeniowe w kulturze chińskiej

Dzieciątko Jezus i scena narodzin ukazywana jest także w chińskich szopkach bożonarodzeniowych. Jednym z motywów jest przedstawienie tego wydarzenia wraz z krajobrazem, który zawiera tradycyjny chiński wiąz z zakrzywionym pniem. Ponadto, figurki ubrane są w tradycyjne szaty z czasów dynastii Han.

Szopki w tradycji meksykańskiej

W Meksyku tradycja tworzenia bożonarodzeniowych szopek nierzadko przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna szopka posiada figurki wykonane m.in. z gliny. Wszystko to opatrzone jest drobnymi elementami nawiązującymi do święta Santa Muerte.

Kultura gwatemalska a szopka bożonarodzeniowa

Szopki bożonarodzeniowe z Gwatemali wyróżniają się swymi barwami – figurki Dzieciątka Jezus, jak i pozostałych postaci, przepełnione są różnorodnymi kolorami, które nawiązują do regionalnego folkloru tego państwa.

Krakowskie szopki bożonarodzeniowe

Tradycja tworzenia bożonarodzeniowych pojawiła się w Polsce dopiero w około XII wieku. Największą popularność zdobyła ona w Krakowie, dlatego do dziś możemy podziwiać wyjątkowe sceny przedstawiające narodziny Dzieciątka Jezus. Są one zwykle dość proste i ukazują Zbawiciela leżącego w żłobku. Ponadto, krakowskie szopki nawiązują zarówno do tradycji, jak i kultury tego regionu. Możemy na nich podziwiać urokliwe zdobienia oraz wielowieżowe sceny.

Dzieciątko Jezus jest ukazywane odmiennie w różnych kulturach. Widać to przede wszystkim na przykładzie bożonarodzeniowych szopek z różnych państw – ich twórcy dodają pewne elementy z kultury danego kraju, nadając całości wyjątkowego charakteru.

________________________

Jak zbrojenie kompozytowe w trakcie budowy reaguje na niższe temperatury?

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%