Zamknij

Dobry ekogroszek - jakie powinien mieć parametry?

10:25, 23.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:59, 15.12.2020
Skomentuj

Decyzja o ogrzewaniu budynku ekogroszkiem jest ze wszech miar słuszna. Jednak dokonując podobnego wyboru zdajesz sobie z pewnością sprawę, że opał tego rodzaju może odznaczać się całkowicie różnymi właściwościami, w zależności od tego, które konkretnie paliwo zdecydujemy się kupić. Poszczególne parametry mają olbrzymi wpływ na efektywność spalania. Aby nabyć tani ekogroszek, który spełni twoje wymagania, musisz wiedzieć, jaka wartość poszczególnych współczynników świadczy o tym, że kupujesz opał dobrej jakości.

Kaloryczność - ile ciepła uzyskasz z kilograma taniego opału?

Każdy węgiel ekogroszek charakteryzuje się konkretną wartością opałową, wyrażoną w MJ/kg. Właśnie zapoznając się z tym parametrem możesz obliczyć, ile opału potrzebujesz do ogrzania konkretnego budynku, znając jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Kaloryczność dobrego ekogroszku wynosi co najmniej 24 MJ/kg. Ekogroszek klasy premium może dostarczyć znacznie więcej energii, gdyż jego kaloryczność sięga nawet 28 MJ/kg. Tak wysoką wartość opałową może zapewnić tylko ekogroszek z węgla kamiennego. 

Granulacja - czy to naprawdę tani ekogroszek, czy też zupełnie inne paliwo?

Kupując tani ekogroszek zwróć też uwagę na jego granulację. Mianem ekogroszku można bowiem określić tylko ziarna o wielkości 5 - 25 mm. Nawet opakowania ekogroszku najwyższej jakości będą jednak zawierać pewną ilość mniejszych i większych kawałków. Wynika to bezpośrednio z technologii oddzielania ziaren przy pomocy specjalistycznych sit. Może się zdarzyć, że w twoim ekogroszku znajdziesz ziarna, których jeden z wymiarów jest mniejszy lub większy niż podane tu wartości. Większe kawałki określa się jako nadziarno, a mniejsze jako podziarno. Ważne, by zawartość każdego z nich nie przekraczała 5%.

Spiekalność i wilgotność decydują o łatwości użytkowania.

Spiekalność ekogroszku oznacza ile opału może pod wpływem procesu spalania zbić się w tak zwane spieki. Tworzenie się złogów tego rodzaju utrudnia proces spalania, nie należy także zapominać, że są one trudne do usunięcia nawet przy regularnym czyszczeniu urządzeń grzewczych. W naszym sklepie można znaleźć tani ekogroszek, którego spiekalność nie przekracza 25%.

Wilgotność decyduje natomiast o tym, jak szybko uzyskamy zapłon. Przy wilgotności przekraczającej 15% możemy mieć problem z rozpaleniem pieca lub kotła. Warto zaznaczyć, że aby ekogroszek spalał się efektywnie, musi być on jednak lekko wilgotny. Węgiel zwietrzały i wysuszony pali się słabo. Z tego względu warto kupować ekogroszek workowany, któremu ochronę przed procesem wietrzenia, a także przed zbytnim zawilgoceniem zapewnia specjalistyczne opakowanie.

Niska zawartość siarki i popiołu to czyste powietrze w twoim otoczeniu.

Tymi dwoma parametrami rządzi prosta zależność. Im mniej popiołu w zakupionym opale, tym rzadziej będzie konieczne czyszczenie pieca lub kotła. Mała ilość popiołu to także mała ilość nie nadających się do spalenia odpadów. Natomiast im mniej siarki, tym mniej przeniknie jej do środowiska wraz z wyrzutem spalin. Siarka dodatkowo może osadzać się na metalowych elementach urządzenia grzewczego, powodując ich korozję. Dla zastosowań domowych idealny będzie ekogroszek o zawartości popiołu poniżej 10% i nie posiadający w swoim składzie więcej, niż 1% siarki. 

Taniopal.pl zajmujemy się wyłącznie dystrybucją wysokojakościowego ekogroszku, który spełnia wszystkie podane wyżej kryteria.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%