Zamknij

Dlaczego warto chronić lakier na samochodzie? Mamy odpowiedź

09:01, 15.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:54, 23.11.2020
Skomentuj

Dyrektywa Unii Europejskiej związana z ochroną środowiska wprowadziła ograniczenia w stosowaniu toulenu i ołowiu do produkcji lakieru, który odpowiadał m.in. za twardość powłoki. W związku z tym lakier samochodowy ulega szybszej degradacji, a zewnętrzne czynniki, takie jak: promieniowanie słoneczne UV, tlen atmosferyczny, chemia, odchody ptaków powodują, że nawet nowy samochód po kilku miesiącach użytkowania nie wygląda już tak efektownie.

To spowodowało, że bardzo intensywnie rozwija się rynek kosmetyków samochodowych, który oferuje nam wiele produktów przeznaczonych do ochrony lakierów samochodowych - takie jak woski i powłoki ceramiczne. 

Dlatego warto pomyśleć zaraz po zakupie nowego samochodu nad zabezpieczeniem lakieru odpowiednią powłoką ceramiczną.

Wysokiej jakości powłoki ceramiczne nie tylko zwiększają twardość lakieru, ale również poprawiają wygląd, ponieważ nadają szklistość i hydrofobowość, a także pogłębiają kolor. Świetnie chronią też przed czynnikami środowiskowymi czy promieniami UV. Mogą być nazywane nawet płynnym szkłem, pod warunkiem, że to faktycznie oryginalne powłoki ceramiczne, a nie marketingowy chwyt.

Dużym problemem dla lakieru samochodowego są ptasie odchody, które zawierają kwas moczowy i dużą ilość enzymów trawiennych - dosłownie rozkładają lakier. Pozostawienie odchodów na lakierze powoduje wżery, a nawet pęknięcia powłoki.

W związku z powyższym PPG i Du Pont, których pracownikiem był dr David Ghodussi, opracowali lakier ceramiczny zawierający w swoim składzie SILIKONOWY WĘGLIK (SIC). Zastosowanie węglika krzemu jako części składowej lakieru ceramicznego znacznie poprawiło jego trwałość i odporność chemiczną. Niestety są bardzo drogie i stosowane tylko przez kilku producentów, np. Mercedesa.

Dr David Ghodussi wpadł na pomysł stworzenia cienkiej warstwy węglika krzemu, która zapewniłaby 100% ochronę lakieru. Tak powstała pierwsza na świecie opatentowana powłoka ceramiczna oparta na technologii węglika krzemu - OPTI COAT. Obecnie Optimum Polymer Technologies oferuje kilka rodzajów powłok ceramicznych. Wszystkie są oparte na SIC, jako czysty węglik krzemu - OPTI COAT PRO lub też jako hybrydy - SIC i SiO2.

Lakier samochodu w tej technologii możecie zabezpieczyć w firmie Car Wrap City z Grudziądza.

Oprócz powłok ceramicznych opartych na technologii SIC, posiadamy powłoki oparte na innych technologiach na rynku. Najczęściej te powłoki są oparte na technologii SiO2. W przypadku tych powłok jakość produktu wykazuje procent SIO2 w produkcie. Im wyższe stężenie SiO2, tym droższy produkt. SiO2 nie łączy się molekularnie z lakierem, pozostaje na powierzchni lakieru i po upływie czasu określonego przez producenta należy ponownie nałożyć.

Na rynku dostępnych jest wiele technologii powłok ceramicznych: SIC, SiO2, TiO2 itp. Zdecydowana większość tych powłok nie wiąże się z lakierem molekularnie, a jedynie „przykleja się” do niego. Wszystkie dostępne technologie mają na celu ochronę powłoki lakierniczej i w większym lub mniejszym stopniu spełniają to zadanie.

_________________

Kredyt gotówkowy - ranking

Czy warto mieć w domu akwarium?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%