Zamknij

Orientalny Oman na udane wakacje

15:54, 28.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:13, 08.01.2021
Skomentuj

Przeciętny Polak może nawet nie wiedzieć, gdzie leży Oman. To kraj na półwyspie Arabskim, graniczący między innymi z bardzo popularnymi Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jednak o ile ZEA są popularnym kierunkiem turystycznym, tak Oman niekoniecznie. Tym bardziej warto udać się tam teraz, zanim fala turystów przekształci kraj w kolejną modną destynację.

Poznaj Oman, zanim zrobią to inni!

Oman dla każdego. Tak można w skrócie scharakteryzować ten kraj. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę z biurem podróży ITAKA zamieszkasz w luksusowym hotelu blisko plaży. To dobra wersja na początek. Jeśli jeszcze nie byłeś w Omanie, zacznij od spokojnego poznawania tego orientalnego kraju. Za drugim razem zdecydujesz, czy wolisz mieszkać w hotelu, czy też na kempingu. To bardzo modny sposób podróżowania i zwiedzania Omanu. I, wbrew pozorom, bezpieczny.

Zwiedzanie Omanu to nie tylko zwiedzanie samych miast, ale też dróg i bezdroży. To zachwycające i zapierające dech w piersiach widoki są główną atrakcją tego kraju. To dzikość, której jeszcze nie zniszczyła turystyczna machina. Ostatnie chwile, by napawać się jednym z niewielu orientalnych krajów położonych tak blisko, a tak bardzo odległych.

Co zobaczyć w Omanie?

Lista atrakcji Omanu jest bardzo długa i… bardzo subiektywna. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy bliższe jego sercu są metropolie, bezdroża, góry czy nadmorskie plaże. Tu po prostu jest wszystko.

Maskat – stolica Omanu, miasto, które z jednej strony epatuje bogactwem, z drugiej – silnym przywiązaniem do tradycji. Tu nie ma nowoczesnych wieżowców, które świadczą o rozwoju urbanistycznym. Jest za to tradycyjna niska, sześcienna zabudowa, w przeważającej części biała. To sprawia, że Maskat jawi się jako miasto znane z baśni 1001 nocy, jest nowoczesne, ale i na swój sposób zabytkowe. Jedno z niewielu, w których można poczuć klimat prawdziwego Orientu. Jedną z bardziej znanych atrakcji jest Wielki Meczet Sułtana Kabusa.



Bahla – miasto znane głównie z piętnastowiecznego fortu, który do dziś prezentuje się bardzo okazale. W 1987 roku fort został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jasny kolor to efekt stosowania niewypalonej cegły. Całość to niemal labirynt pełen korytarzy, komnat, balkonów, tarasów, tajemnych przejść. A wszystko to okolone murami obronnymi.

Pustynia Wahiba Sans – chociaż nie ma na niej nic, jest warta odwiedzenia. Powody są co najmniej dwa – szaleńcza jazda po wydmach samochodem z napędem na cztery koła i noc pod gwiazdami. No i sam krajobraz – nic, tylko piach. Naprawdę robi wrażenie. Nocą na pustyni może być chłodno, warto się na to przygotować.

Targ. Jakikolwiek, byle z żywymi zwierzętami. Oczywiście na każdym kupisz owoce, warzywa i lokalne specjały, ale nie na każdym zobaczysz handel kozami i wielbłądami. Niby nic, a zapada w serce na długo.

 

Bimmah Sinkhole – atrakcja turystyczna, na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykłe jezioro. W rzeczywistości to lej krasowy, który odsłonił się po zawaleniu stropu jaskini. Widok niczym z pocztówki – turkusowa, ale i przejrzysta woda, w której pływają mikroskopijne rybki żywiące się… ludzkim naskórkiem. Ot, takie darmowe SPA w drodze. Chociaż dno jest dobrze widoczne, trzeba zachować czujność. Głębokość Bimmah Sinkhole to 20 metrów.

Oman – kiedy pojechać?

Oman to jeden z tych krajów, który najlepiej zwiedza się zimą. Latem średnie temperatury sięgają 40°C i nawet noce nie przynoszą ulgi. Zimą, która nam kojarzy się z krótkimi dniami i ciepłymi ubraniami, w Omanie jest około 25°C. Najzimniej jest w grudniu i styczniu, kiedy średnia temperatura w dzień spada „tylko” do 24°C. Temperatura wody w morzu przez cały czas jest wysoka, najzimniejsza jest w lutym i wynosi średnio 23°C.

Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Oznacza to, że nie ma tu pory deszczowej i nie musimy się jej bać zimą.

Warto pamiętać: Oman to kraj arabski. Co prawda zasady są dość liberalne, kobiety nie muszą zakrywać twarzy w miejscach publicznych, ale turyści (także mężczyźni) powinni przestrzegać obowiązku zasłaniania kolan i ramion. Jeśli zechcą zwiedzić meczet, to tylko z przewodnikiem.

________________

W kontakcie z całym światem

Antykwariat internetowy. Czemu warto skorzystać z jego oferty?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%