Zamknij
REKLAMA

W kontakcie z całym światem

08:06, 07.01.2021 | J.R
Skomentuj

Dziś już mało kto wyobraża sobie świat bez Internetu. Dobre i szybkie łącze zapewnia nam kontakt nie tylko na gruncie zawodowym, ale również zajmuje znaczną część życia prywatnego. Dlatego warto zadbać, by jakość połączenia była jak najlepsza.

Wybierając rodzaj Internetu, dobrze jest odpowiedzieć sobie, jakie tak naprawdę mamy względem niego wymagania. Istotna też jest lokalizacja – nieco inne możliwości są w mieście, a inne w mniejszej miejscowości na uboczu. Na rynku dostępne są różne rodzaje łącza internetowego, a każde z nich ma swoje zalety i wady. Odpowiedni wybór przełoży się na komfort użytkowania Internetu.

Jeśli szukamy rozwiązania funkcjonalnego i tańszego, odpowiedzią może być stały, szerokopasmowy internet asymetryczny. Działa w oparciu o wykorzystanie linii telefonicznych, a szybkość działania jest uzależniona od odległości od głównego rozdzielacza.

Internet asymetryczny

Cechuje się różną przepustowością, a działa w oparciu o wykorzystanie sieci transmisyjnej krajowych operatorów. Jest najczęściej proponowany przez operatorów. Jego niepodważalnymi zaletami jest stabilność, atrakcyjna cena oraz duża prędkość pobierania danych. Czasem jest ona znacznie większa niż prędkość ich wysyłania. Co z pewnością zainteresuje tych, którzy często korzystają z popularnych platform streamingowych lub gier internetowych, ale także rozmaitych aplikacji. Najlepiej sprawdzi się w domu, na użytek rodzinny, dla klienta indywidualnego. Choć dobrze pamiętać też, że im więcej mamy komputerów i urządzeń korzystających z tego typu łącza, tym bardziej będzie obciążone jego działanie. Co z kolei przełoży się na prędkość przesyłania danych.

Minusem Internetu asymetrycznego może być ograniczona prędkość wysyłania danych. Na ogół jest niższa od prędkości pobierania, co oznacza, że choć uda się nam wybrane pliki z internetu szybko ściągnąć, to z wysłaniem swoich obszernych możemy mieć trudności. Przesłanie plików graficznych, filmowych lub prezentacji będzie trwało dłużej. Będzie to więc miało istotne znaczenie dla osoby, która wysyła duże pliki albo też udostępnia spore ilości danych. Nieszczególnie też sprawdzi się przy bardziej zaawansowanych programach graficznych. Jeśli więc pracujemy z domu i nasza codzienna rzeczywistość zawodowa wymaga wysyłania dużej ilości danych, warto rozważyć Internet symetryczny.

Internet symetryczny

Jeśli jednak to za mało, warto zainteresować się drugim rodzajem łącza. Tutaj prędkość pobierania danych jest niemal identyczna z prędkością wysyłania. Szybki przesył danych zapewnia światłowód. Takie łącze świetnie sprawdzi się w biurze, dla klientów biznesowych, ale zachwyci także zagorzałych gamerów. Z jakości przesyłu danych będą zadowoleni również profesjonaliści używający wymagających programów. Działanie w oparciu o takie łącze to spora oszczędność czasu. Ponadto ten typ daje także możliwość jednoczesnej pracy z kilkoma projektami, które wymagają ruchu na łączu. Minusem tego rozwiązanie jest jednak wyższa cena niż Internetu asymetrycznego.

Wybór zatem powinien być zdeterminowany przede wszystkim naszymi potrzebami. Koniecznie też należy zapoznać się z wytycznymi dostawcy oferowanymi w umowie. Zdarza się bowiem, iż użytkownik oczekuje efektów jak przy Internecie symetrycznym, ale umowę podpisuje na Internet asymetryczny. Najczęściej bowiem to ten drugi typ łącza jest oferowany. Dlatego właśnie tak prozaiczna kwestia, jak przeczytanie umowy przed podpisaniem może okazać się kluczową dla naszej satysfakcji podczas korzystania z internetu. Warto też dopytać, jaka prędkość jest gwarantowana, a jaka maksymalna do osiągnięcia. To z pewnością zwiększy komfort użytkowania i oszczędzi niepotrzebnych frustracji.

_______________

Antykwariat internetowy. Czemu warto skorzystać z jego oferty?

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz