Zamknij

Jak wypowiedzieć umowę OC?

00:00, 18.03.2021 artykuł sponsorowany

Istnieją sytuacje, w których konieczne jest wypowiedzenie OC. Aby to zrobić, należy załatwić kilka formalności. Wiele z nich można dopełnić zupełnie bez wychodzenia z domu, dlatego w ostatnim czasie wypowiadanie umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi staje się łatwiejsze. Jak zrezygnować z polisy OC i kiedy jest to możliwe?

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC nie jest możliwe w dowolnym momencie. Kwestię tę regulują bowiem specjalne przepisy, dlatego klient chcący przerwać ochronę musi mieć podstawę do takiego działania. Najczęściej są to takie sytuacje, jak:

  • automatyczne przedłużenie umowy,
  • umowa podpisana na odległość,
  • zmiana właściciela samochodu.

W niektórych sytuacjach umowa OC może także ulec rozwiązaniu. Ma to miejsce w wyniku wyrejestrowania samochodu czy upadłości firmy będącej właścicielem danego auta. Wówczas formalności wyglądają jednak nieco inaczej niż w przypadku standardowego wypowiedzenia.

Ubezpieczenie OC kupuje się zwykle na okres 12 miesięcy, dlatego klient nie może zrezygnować z niego w dowolnym momencie. Jest to jednak wskazane w sytuacji, gdy sprzedajesz lub kupujesz auto. Jeśli jesteś nabywcą samochodu, być może będziesz musiał dopłacić do polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela. Wówczas znacznie bardziej opłacalną opcją jest wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej na własny rachunek. Taki krok pozwoli na naliczenie stażu bezwypadkowej jazdy, co w późniejszym czasie przełoży się na możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek.

Jak wypowiedzieć OC?

Jak szybko wypowiedzieć OC? Wszystko zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na stronach internetowych większości firm można znaleźć gotowe formularze, które następnie należy wypełnić i zanieść do ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko pominięcia niezbędnych informacji. Wypowiedzenie można również napisać samodzielnie, ale w ten sposób narażasz się na konieczność uzupełnienia brakujących danych, co znacznie wydłuża cały proces.

W wypowiedzeniu umowy OC muszą znaleźć się takie informacje, jak:

  • data i miejsce,
  • numer rejestracyjny,
  • marka pojazdu,
  • numer polisy OC,
  • podstawa prawna wypowiedzenia,
  • dane osobowe klienta,
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypełniony formularz należy przesłać pocztą, dostarczyć osobiście lub skorzystać z podanego adresu mailowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również specjalne panele na swoich stronach internetowych, dzięki którym możesz załatwić wymagane formalności z poziomu własnego komputera.

Po wypowiedzeniu umowy OC konieczne jest zaopatrzenie się w nowy pakiet. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć bowiem ważną polisę, a jej brak wiąże się z koniecznością zapłacenia nawet kilku tysięcy złotych kary. Z tego powodu już w dniu wypowiedzenia umowy trzeba znaleźć nową ofertę. W tym celu warto sprawdzić najszybszy kalkulator OC/AC od rankomat.pl, w którym w szybki sposób zestawisz dostępne propozycje i obliczysz koszt ubezpieczenia w konkretnych firmach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%