Zamknij

Fotowoltaika - co jest istotne przy wycenie systemu?

13:25, 29.06.2021 J.R Aktualizacja: 13:26, 29.06.2021
Skomentuj

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Sprzyjają temu zarówno globalne trendy ekologiczne, systemy dopłat i dofinansowań państwowych na OZE, jak i perspektywa uzyskania realnych oszczędności. Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne będą przez długie lata zaopatrywały Twoje gospodarstwo w darmową energię. To, jak bardzo opłacalna będzie instalacja, zależy jednak od poszczególnych komponentów całego systemu. Zobacz, co jest istotne przy wycenie instalacji!

Kalkulator fotowoltaiki - jak wybrać parametry instalacji?  

Łączny koszt fotowoltaiki zależy od wielu różnych czynników. Korzystając z różnego rodzaju kreatorów, konfiguratorów i kalkulatorów fotowoltaiki, trzeba pamiętać na wstępie o wybraniu odpowiedniego przeznaczenia instalacji. Innymi parametrami będzie charakteryzowała się farma fotowoltaiczna dla rolnictwa, innymi mikroinstalacja domowa. 

Bardzo ważne jest też miejsce montażu paneli fotowoltaicznych. Obecnie instalacje umieszczane są zarówno na dachach (płaskich, skośnych, lekko skośnych), jak i na gruncie. W tym drugim wariancie całość podtrzymywana jest przez specjalny stelaż fotowoltaiczny. Aby poszczególne parametry odzwierciedlały późniejszą efektywność energetyczną instalacji, konieczny jest wybór dobrego miejsca pod fotowoltaikę. Optymalny kąt nachylenia paneli PV wynosi 30-45 stopni. Komponenty nie mogą być umieszczone w miejscach całkowicie lub częściowo zacienionych, ponieważ bardzo negatywnie wpłynie to na produkcję energii. 

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej?  

Kluczowym kryterium wyboru jest moc instalacji fotowoltaicznej. Najprościej będzie sprawdzić roczne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa i dopasować do niego zestaw fotowoltaiczny o odpowiedniej mocy. Zapotrzebowanie można zweryfikować poprzez przemnożenie liczby pobranych z sieci kilowatogodzin w przeciągu roku. Informacje te znajdziemy na licznikach oraz opłacanych fakturach. Powszechnie uznaje się, że aby uzyskać niezależność energetyczną dzięki fotowoltaice, należy wybrać instalację o mocy ok. 120% całkowitego rocznego zapotrzebowania energii.  

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych?  

Najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych to ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne. Różnica wynika z typu przewodników krzemowych wykorzystanych do produkcji. Panele polikrystaliczne produkowane są z kryształów niejednorodnych, dlatego odbijają szersze spektrum promieni słonecznych (bardziej kolorowy poblask), mają niejednolity kolor i są tańsze. Panele monokrystaliczne mają wyższą efektywność energetyczną, stworzone zostały z jednolitych, takich samych kryształów krzemowych. Rozpoznać je można po intensywnie czarnej barwie. Obecnie zdecydowanie lepiej jednak porównywać ze sobą poszczególne modele niż ogólne rodzaje paneli. Trzeba się przy tym kierować opłacalnością. Może zdarzyć się tak, że panele monokrystaliczne będą sprawniejsze, jednak ze względu na wyższą cenę łączny koszt wyprodukowania 1 kWh będzie wyższy niż w przypadku inwestycji w wybrane panele polikrystaliczne. Żeby wyliczyć te koszty warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów ofert PV takich jak https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kalkulator/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AdamAdam

0 0

Dzięki za te info, właśnie teraz wybieram wykonawcę paneli fotowoltaicznych ( waham się między Columbusem a Maxcom Eco Energy) więc ten tekst dla mnie mega przydatny. 13:43, 29.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%