Zamknij

Platformy edukacyjne - innowacyjne narzędzia do e-nauki

11:42, 12.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:42, 12.10.2021

Postęp technologiczny, który jest coraz bardziej dynamiczny, znalazł również szerokie zastosowanie w edukacji. Stwierdzić można, że internet poniekąd stał się wymogiem cywilizacyjnym w kwestii nauczania. Współczesne technologie i innowacyjne narzędzia, a przede wszystkim sieć internetowa, umożliwia łatwe przełamanie bariery odległości w dostępie do interesujących informacji dla użytkowników. Obecne platformy edukacyjne otworzyły nowe możliwości nauki. Za pomocą kilku kliknięć na smartfonie możliwe jest przeniesienie się do zdalnych korepetycji czy konkretnego zasobu wiedzy.

Podstawowym narzędziem w zakresie tworzenia skutecznego e-learningu jest platforma edukacyjna. Stosowane obecnie narzędzia i metody w procesie dydaktycznym za pośrednictwem internetu opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach. Na rynku e-edukacji dostępnych jest wiele doskonale przystosowanych platform edukacyjnych. Jednymi z nich są dyktanda.pl, mathematics.live oraz tutors.live. Oferują one możliwości kształcenia czy korepetycji z wielu dziedzin nauki.

Platformy edukacyjne – zastosowanie i możliwości

Uczenie się jest zjawiskiem wielowymiarowym i wieloaspektowym. Dlatego odpowiednia konstrukcja platformy edukacyjnej musi zawierać w sobie konkretne funkcjonalności, które będą pomagać, a nie utrudniać naukę. Zatem w ramach skutecznego zastosowania musi dawać możliwość realizacji podejmowanych działań w zakresie e-learningu. Tym samym dla uczących się najważniejszym zagadnieniem będzie osobista przestrzeń uczenia się, która wyposażona będzie w potrzebne narzędzia, zasoby naukowe oraz możliwość komunikacji podczas zajęć. Dzięki temu platforma edukacyjna pozwoli na lepsze rozumienie prawidłowości procesu uczenia się, a także pozwoli na bardziej elastyczne nauczanie na odległość.

Możliwości, jakie oferują platformy edukacyjne, są coraz większe. Oczywiście ich fundamentalną funkcją jest skuteczne wsparcie w procesie edukacyjnym. Niemniej, wraz z upływem czasu oferują one coraz więcej możliwości, a także motywatorów na przykład w postaci konkursów, w których wygrywać można różnego rodzaju nagrody. Jedną z takich platform jest Mathematics.live, gdzie najbardziej aktywni użytkownicy mają możliwość brania udziału w licznych konkursach, w których mogą wygrywać nagrody takie jakie smartfony, komputery, konsole do gier czy specjalne pomoce dydaktyczne. Tym samym pokazuje to, że obecnie wykorzystywane technologie informatyczne w sposób skuteczny umożliwiają tworzenie odpowiednich systemów wspomagających proces edukacyjny.

Skuteczne zastosowanie platform edukacyjnych pozwala na systematyczny proces nabywania oraz porządkowania wiedzy użytkowników. Praca w środowisku elektronicznym w obecnych czasach już nikogo nie dziwi, a zajęcia e-learningowe, które stanowiły uzupełnienie innych modułów, na obecną chwilę stanowią jedną z głównych metod nauki i zaliczania przedmiotów. Większość obecnych platform internetowych charakteryzuje się bardzo zbliżoną bazą funkcji. Dlatego też w kontekście wyboru odpowiedniej platformy, każdy z użytkowników powinien przede wszystkim skupić się na tym czego oczekuje, a także jaki obszar wiedzy go najbardziej interesuje. Z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie nauczania za pośrednictwem sieci użytkownicy mogą liczyć na bardzo dużą ilość funkcji, jakie oferują platformy edukacyjne.

Platformy edukacyjne – nowoczesne przykłady

Platformy edukacyjne pełnią funkcję swego rodzaju mediatora, przez co mogą przekazywać odpowiednie umiejętności i wiedzy przy wykorzystaniu komputerów oraz sieci informatycznych. Odpowiednie wymogi, jakie stawiane są przez różne ośrodki kształcenia, spowodowały pewne podziały systemów przeznaczonych do zdalnego nauczania. Należy zaznaczyć, że większość rozwiązań, które stosowane jest na platformach edukacyjnych, to rozwiązania opierające na sprzyjaniu efektywnej nauce. Jakie platformy edukacyjne, które funkcjonują na rynku, są godne polecenia? Poniżej kilka przykładów platform, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem użytkowników, a także posiadają wartościową bazę wiedzy i system nauczania.

Dyktanda.pl

Jest to jedna z platform internetowych, która za pośrednictwem zdalnego nauczania pozwala użytkownikom na przyswajanie, podciąganie oraz systematyzowanie wiedzy na temat wiedzy o języku polskim. W serwisie znajduje się bardzo duża ilość dyktand o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Ponadto platforma oferuje możliwość pisania wypracowań, co przecież jest bardzo ważnym elementem szlifowania języka. Ogromną popularność i zainteresowanie użytkowników serwisem https://www.dyktanda.pl/ jest fakt, że daje on możliwość realizowania modułów dla szkół, które są doskonałym uzupełnieniem podstawy programowej. Natomiast liczne konkursy, jakie oferowane są dla użytkowników, dają możliwość gratyfikacji za pracę. Niemniej dyktanda.pl to największa platforma w Polsce, które wspiera nauką języka polskiego. Można powiedzieć, że jest to platforma edukacyjna, która jest bardzo dobrym przykładem szybkiego i skutecznego rozwijania się sektora EdTech.

Mathematics.live

To kolejna platforma edukacyjna, która pozwala na skuteczne nabywanie i systematyzowanie wiedzy. Pomimo tego, że mathematics.live to stosunkowo nowa platforma zajmująca się nauką matematyki, to cieszy się dużym zainteresowaniem. Z uwagi na jej międzynarodowy charakter nauczanie oraz sama skuteczność edukacji stoi na wysokim poziomie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod nauczania, innowacyjnego systemu dedykowanego użytkownikom platformy, wpływa na ułatwienie nauki matematyki. Można powiedzieć, że matematyka jeszcze nigdy nie była w takim stopniu online. Jak w przypadku poprzedniej platformy, tak samo w przypadku methematics.live użytkownicy mogą brać udział w różnego rodzaju konkursach.

Tutors.live

Z kolei Tutors.live to platforma edukacyjna, która umożliwia użytkownikom korzystanie z korepetycji online. Należy podkreślić, że jest to jedna z pierwszych platform o charakterze międzynarodowym, dzięki której użytkownicy mogą skorzystać z korepetycji za pośrednictwem internetu. Oczywiście możliwe jest umówienie się na lekcje stacjonarne, ale możliwość brania korepetycji za pośrednictwem internetu to doskonała możliwość dla użytkowników platformy. W serwisie dostępna jest rozbudowana wyszukiwarka, dzięki której można umówić się na wybrane lekcje w interesującym użytkownika terminie. Z kolei innowacyjny system ocen korepetytorów pozwala na wybór takiego nauczyciela, który spełni oczekiwania. Dzięki temu, że platforma edukacyjna umożliwia prowadzenie działalności związanej z korepetycjami, osoby, które ich udzielają, nie muszą inwestować w rozbudowaną infrastrukturę IT. Jest to bardzo duże udogodnienie dla korepetytorów, którzy mogą skupić się wyłączenie na dzieleniu się swoją wiedzą.

Platformy edukacyjne obecnie nie stanowią już wyłącznie wsparcia merytorycznego dla edukacji. Stały się czymś znacznie większym o zdecydowanie szerszym zastosowaniu. Nie tylko pomagają w nauce, jej usystematyzowaniu, ale również poszerzaniu horyzontów użytkowników w innowacyjny sposób, korzystając z nowoczesnych metod nauczania. Wszystkie z wymienionych trzech platform należą do cenionej grupy EDU Games S.A. Z pewnością pozwoli to na dalszy rozwój i udoskonalenie obecnych funkcjonalności.

Platformy edukacyjne – przyszłość zdalnej edukacji

Kształcenie za pomocą e-learningu stanowi coraz częściej spotykany sposób edukacji. Zdalne nauczanie prezentuje sobą nie tylko innowacyjną jakość, ale również stosowanie nowoczesnych metod, które przyczyniają się do większej skuteczności nauczania. Warto jednak zaznaczyć, że możliwość nauczania za pośrednictwem sieci nie byłaby możliwa bez nowoczesnych platform edukacyjnych. Stanowią one coraz ważniejszy segment edukacji, przede wszystkim widoczny od dłuższego czasu na studiach wyższych. Tym samym gotowe rozwiązania, które oferują platformy edukacyjne dla wszystkich użytkowników, dostosowane są do najważniejszych potrzeb i kryteriów populacyjnych. Tym samym stanowią one także świetne uzupełnienie do ogólnej podstawy programowej, która występuje w szkołach.

Upowszechnienie się internetu, a także dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii wymusił zmiany również w procesie dydaktycznym. Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych celów odpowiedniego wykorzystania platform edukacyjnych jest skuteczne odtworzenie środowiska, które znane jest z tradycyjnej klasy w przestrzeni elektronicznej. Takie działanie pomoże w udostępnianiu większych ilości materiałów, a także tworzenie nowych kanałów komunikacyjnych. W niedalekiej przyszłości wydaje się, iż projektowanie oraz wykorzystywanie platform edukacyjnych będzie jeszcze bardziej skupione na uwzględnianiu potrzeb informacyjnych wszystkich się uczących. Korzystanie z dobrodziejstw, jakie dają nowe technologie, tworzenie się silnego segmentu e-learningowego w codziennej edukacji stanowi zupełnie oczywistą ścieżkę rozwoju. Bowiem już na dzień dzisiejszy ilość platform edukacyjnych, a także ilość użytkowników z nich korzystających pokazuje, że ten kierunek rozwoju jest jak najbardziej aktualny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%