Zamknij

Zwolnienie radnego z pracy. Czy rada musi podejmować uchwałę

14:04, 24.10.2024 PAP Aktualizacja: 14:06, 24.10.2024
Skomentuj PAP PAP
reo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że rada powiatu dopuściła się bezczynności nie podejmując uchwały w sprawie rozwiązania z radnym stosunku pracy (Syg. Akt. III SAB/Gl 169/24). Chodziło o skargę jednej z uczelni, która zwróciła się do rady powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zwolnienie radnego z pracy. Rada przygotowała projekt uchwały o wyrażenie zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy, natomiast w skutek braku większości uchwała w tej sprawie nie została podjęta. O wyniku głosowania rada poinformowała uczelnię, nie podejmując uchwały o odmowie zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. 

WSA powołując się m.in. na orzecznictwo Naczelnego Sadu Administracyjnego (sygn. akt II OSK 202/17) oraz na piśmiennictwo dotyczące tej kwestii orzekł, że radni swoje stanowisko powinni wyrazić w drodze uchwały.

„Mimo braku wyraźnego unormowania co do formy, w jakiej Rada Powiatu winna podjąć rozstrzygnięcie co do wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy, przyjąć należało, że powinno być to dokonane w drodze uchwały. Nie sposób zatem zaakceptować takiej interpretacji art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, że niepodjęcie uchwały o wyrażeniu zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy jest równoznaczne z niewyrażeniem zgody na takie rozwiązanie i tym samym nie oznacza bezczynności Rady Powiatu w sprawie” – wskazano w uzasadnieniu wyroku.

Sąd zaznaczył, że w orzecznictwie wskazuje się również na potrzebę uzasadnienia takiej uchwały.

„Motywy, dla których podjęto uchwałę udzielającą zgody bądź odmawiającą udzielenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy, powinny wynikać z treści uzasadnienia tej uchwały. Pracodawca bądź radny, nie zgadzający się z rozstrzygnięciem Rady w tym zakresie, mają prawo wniesienia skargi na tę uchwałę do sądu administracyjnego, który ocenia ją pod kątem legalności” – wskazano.

Zgodnie z art. 22 ustawy o samorządzie powiatowym, pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów powiatu. Natomiast rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady powiatu, której radny jest członkiem. Rada powiatu powinna odmówić zgody na rozwiązanie umowy, jeżeli podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego. 

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%