Zamknij
PAP

Przydomowy schron bez pozwolenia - idą zmiany w Prawie budowlanym

22:25, 29.02.2024 Aktualizacja: 22:25, 29.02.2024

Przydomowy schron bez pozwolenia - idą zmiany w Prawie budowlanym

Według założeń projektowana nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw odciąży urzędy wojewódzkie, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu.

Schrony

Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę objąć ma przydomowe schrony i kryjówki "doraźne". Obecnie sprawa takich budowli liczących do 35 m2, służących ochronie na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych nie jest uregulowana. 

Zgodnie z projektem, przez przydomowy schron należy rozumieć wolno stojącą budowlę ochronną o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m2, wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne, przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

Natomiast przez przydomowe ukrycie doraźne należy rozumieć wolno stojącą budowlę ochronną o konstrukcji niehermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m2, przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

"Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych" - głosi uzasadnienie do projektu.

Mikrowiatraki

W regulacji proponuje się również umożliwić realizację "na zgłoszenie" robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji oraz o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m, w celu ułatwienia budowy odnawialnych źródeł energii.

Do zgłoszenia tych robót budowlanych trzeba będzie dołączyć natomiast projekt architektoniczno-budowlany wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Zbiorniki na deszczówkę

W katalogu obiektów zwolnionych z pozwolenia na budowę, lecz wymagających zgłoszenia, proponuje się dodać budowę bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 15 m3 , przy czym budowa takich zbiorników do 5 m3 nie będzie wymagała nawet zgłoszenia.

Projektodawcy przewidują, że zmiana powinna przyczynić się do usprawnienia realizacji programu „Moja Woda”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i upowszechnienia budowy tego typu urządzeń.

"Celem projektowanych zmian jest także zrównanie wymogu dotyczącego zbiorników na nieczystości ciekłe i zbiorników na wody opadowe lub roztopowe, a także wyeliminowanie pojawiąjących się wątpliwości interpretacyjnych w zakresie kwalifikowania zbiorników na wody opadowe lub roztopowe jako zbiorników na nieczystości ciekłe. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami ustawy Pb nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3" - czytamy w uzasadnieniu.

Kolumbaria

Niewielkie kolumbaria (o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2 i o wysokości nie większej niż 3 m. ) na terenie cmentarzy będą wymagały zgłoszenia prac.

Projektodawcy przypominają, że zasadniczo na poszczególne obiekty zlokalizowane na cmentarzu nie potrzeba osobnego pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia. Grobowce nie wymagają pozwolenia na budowę, gdyż nie stanowią obiektu budowlanego. Wszelkie sprawy związane z posadowieniem obiektów cmentarnych (pomników, nagrobków) przejmuje zarządca cmentarza, bowiem te kwestie objęte są już pozwoleniem na utworzenie cmentarza.

"Jednakże w odróżnieniu od grobowców, czy pomników, kaplice cmentarne i domy pogrzebowe stanowią obiekty budowlane i wymagają sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Kolumbaria natomiast są wśród organów administracji architektoniczno-budowlanej różnie postrzegane, zarówno jako obiekty budowlane wymagające uzyskania pozwolenia na budowę, jak i obiekty cmentarne niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Proponowana zmiana wyeliminuje wątpliwości dotyczące postrzegania kolumbariów jako obiektów wymagających lub nie pozwolenia na budowę.

Przepusty

Ponadto proponuje się, by przepusty o długości nie większej niż 20 m oraz o przekroju wewnętrznym większym niż 0,85 m2 i nie większym niż 3 m2 również były zwolnione z pozwolenia na budowę, ale wymagały zgłoszenia. Projektodawcy tłumaczą, że obiekty te są na tyle proste (prefabrykowane), że nie powinny wymagać pozwoleń na budowę, a z drugiej strony są niezbędne z uwagi na konieczność przeprowadzenia cieków przez nasyp drogi. Stąd procedura zgłoszenia jest wystarczająca.

Kioski i pawilony uliczne

Kolejną inwestycją, która ma wymagać jedynie zgłoszenia, będzie budowa kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2 .

"Dotychczas obiekty takie były realizowane jako tymczasowe obiekty budowlane, co często zmierzało do obejścia prawa. Obiekty takie najczęściej stanowią całość konstrukcyjno-budowlaną, a zatem istotną kwestią jest jedynie ocena możliwości usytuowania tego rodzaju obiektów na danym terenie, czy od granic działek. Procedurą wystarczającą do oceny tych kwestii jest zgłoszenie" - głosi uzasadnienie zmiany.

Baseny

W katalogu inwestycji zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia proponuje się doprecyzować przepisy dotyczące budowy przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni nie większej niż 50 m2.

"Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na budowę basenów, zwłaszcza w okresie epidemii, oraz na budowę oczek wodnych w okresach susz występujących ostatnimi laty w Polsce znacznie wzrosło, precyzuje się, że przepis ten obejmuje nie tylko baseny i oczka wodne przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym, ale również przy innych budynkach mieszkalnych, przy budynkach rekreacji indywidualnej i na terenach rodzinnych ogrodów działkowych" - czytamy w uzasadnieniu.

Inne obiekty

Katalog inwestycji, które obejmą zmiany jest szeroki i dotyczy też m.in.: drobnych obiektów budowlanych przy boiskach, kortach i bieżniach (szatni, niewielkich trybun, zadaszeń ławek, w tym ławek rezerwowych), boisk i kortów, tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2.

js/


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%