Wiadomości z Grudziądza i okolic

Zamknij

Dodaj komentarz

Debata polityczna w Grudziądzu: „Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?”

. 07:53, 28.03.2026 Aktualizacja: 07:57, 28.03.2026
2 Debata polityczna w Grudziądzu: „Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?” fot. Grudziadz365.pl

W grudziądzkiej Marinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – debata polityczna zorganizowana z inicjatywy uczniów klas o profilu społecznym z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Anny Goszki, nauczycielki będącej mentorką tego projektu. Pod hasłem „Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?”, młodzież postawiła pod ścianą przedstawicieli niemal całej sceny politycznej, pytając o sprawy dla nich najważniejsze: edukację, rynek pracy i mieszkalnictwo.

Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego, przyciągnęło komplet publiczności oraz reprezentantów ośmiu ugrupowań politycznych i stowarzyszeń.

Edukacja i finanse pod lupą

Debatę zdominował temat polskiego systemu oświaty. Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do jednego: system wymaga stabilizacji, a nie ciągłych, chaotycznych reform.

Problemy systemowe: Wskazywano na przeładowaną podstawę programową, brak nacisku na praktyczne umiejętności oraz konieczność wprowadzenia rzetelnej edukacji obywatelskiej.

Koszty studiowania: Choć studia są bezpłatne, bariera finansowa w postaci kosztów życia w dużych miastach pozostaje realna. Politycy przerzucali się pomysłami na rozwiązanie tego problemu – od darmowych akademików po rozbudowę systemów stypendialnych.

Finansowanie szkół: Samorządowcy podkreślali ogromną lukę w budżecie oświatowym. W samym Grudziądzu miasto musi dopłacać do edukacji blisko 100 milionów złotych rocznie, co ogranicza inne inwestycje.

Mieszkanie – marzenie czy realna perspektywa?

W bloku ekonomicznym najwięcej emocji wzbudziła kwestia dostępności mieszkań dla młodych na starcie w dorosłość.

Rola państwa: Przedstawiciele koalicji rządzącej chwalili programy wspierające samorządy w budowie mieszkań na tani wynajem (np. inwestycje przy ul. Lotniczej w Grudziądzu).

Wolny rynek vs. interwencjonizm: Z kolei przedstawiciele Konfederacji argumentowali, że dopłaty do kredytów jedynie sztucznie windują ceny nieruchomości, a rozwiązaniem jest oddanie pola wolnemu rynkowi.

Głos młodego pokolenia

Najważniejszym wnioskiem z debaty była jednak sama obecność i zaangażowanie uczniów II LO. Prezydent Maciej Glamowski podkreślił, że to właśnie od dzisiejszych decyzji – takich jak przebieg kolei dużych prędkości czy reformy cywilizacyjne – zależy komfort życia tych młodych ludzi za 10 czy 20 lat.

Młodzież z Grudziądza udowodniła, że potrafi merytorycznie i kulturalnie dyskutować o polityce, wymagając od starszych kolegów konkretów, a nie pustych obietnic.

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" – to przywołane podczas debaty hasło Jana Zamoyskiego stało się najlepszym podsumowaniem spotkania.

„Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?” w kontekście Grudziądza - zapraszamy do dyskusji.

Poniżej część debaty - video:

::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/bTxvVqan4D0"}

 

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

OloOlo

1 1

Przy tych rządzących baranach ekipy rudego folksdojcza możecie się sPOdziewać bezrobocia,czyli w perspektywie szparagi u bauera, zapaści służby zdrowia, mieszkań tylko na wynajem (niemieckie firmy wykupują całe osiedla w Wa-wie,Poznaniu itd...), podniesienia podatków i wzrostu cen we wszystkim co możliwe. Czyli przyszłość kreśli się różowo.

09:00, 28.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZygaZyga

1 0

No i tu widać jakie jest myślenie tych dyskutantów. Budowa mieszkań na tani wynajem.Czyli nie mówimy już o własności tylko o tanim wynajmie mieszkań przez młodych ludzi, którzy wiązać będą ledwo koniec z końcem. A w dyskusji prym bierze ekipa, która doprowadziła miasto do ruiny 😂

09:37, 28.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%