Zamknij
REKLAMA

Lotnicza szarża na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu

09:00, 07.08.2018 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Miłośników lotnictwa i nie tylko zapraszamy do Grudziądza na „Lotniczą szarżę”. Wydarzenie zaplanowano 15 sierpnia o godz. 17.00 na Błoniach Nadwiślańskich w pobliżu Mariny.

Za kolebkę polskiego lotnictwa wojskowego powszechnie uważa się Dęblin. Natomiast to Grudziądz szczyci się ponad stuletnią historią lotnictwa wojskowego. To właśnie tutaj rodziły się największe legendy polskiego lotnictwa. W 1921 r. w Grudziądzu utworzono Wyższą Szkołę Pilotów, którą przekształcono w Oficerską Szkołę Lotniczą. Szkoła ta stała się kuźnią młodych kadr lotnictwa polskiego i zalążkiem jakże słynnej Szkoły Orląt z Dęblina. Przelot w wykonaniu Artura Kielaka - pilota samolotowego, szybowcowego, komunikacyjnego i akrobacyjnego, a także skoczka spadochronowego będzie okazją, by przypomnieć grudziądzkie tradycje lotnicze.

- To będzie niezwykłe i jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, więc już dziś wraz z Prezesem Aeroklubu Nadwiślańskiego Hanną Gołuńską zapraszamy do Grudziądza. Naszą i Państwa obecnością nad Wisłą uczcimy lotników, którzy w podniebnych bitwach walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę - mówi Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Bohater tego dnia - Artur Kielak jest wielokrotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej i członkiem Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jest mistrzem akrobacji samolotowej. Lata „do góry nogami” z prędkością przekraczającą 400 km/h. I część jego umiejętności będziemy mogli podziwiać w naszym mieście. Więcej informacji o pilocie znaleźć można na stronie: http://www.arturkielak.com/.

Warto dodać, że 15 sierpnia zgodnie z tradycją obchodzić będziemy Święto Wojska. Ponadto zaplanowano pokazy Straży Pożarnej i Policji pn. „Bezpieczne wakacje”.

Program:

  • godz. 9.40, Plac Niepodległości - złożenie wieńców pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,
  • godz. 10.00, Bazylika Kolegiacka - Msza Święta z udziałem wojskowej asysty honorowej,
  • godz. 11.15, Rynek -  uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego,
  • godz. 12.15-15.00, Błonia Nadwiślańskie - pokaz sprzętu wojskowego,
  • godz. 15.00-16.30, Błonia Nadwiślańskie w pobliżu Mariny – pokazy Straży Pożarnej i Policji.

Wstęp wolny.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%