Zamknij
REKLAMA

„Wczujmy się w klimat” i zapukajmy do sąsiada

07:38, 08.08.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W związku z wyjątkowymi upałami, które nawiedziły nasz kraj apelujemy, by w ramach projektu „Wczujmy się w klimat” zapukać do sąsiada.

Upały, które występują w tym roku już od kwietnia mają istotny bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie ludzi. W trakcie fal upałów może dojść do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. To, jak reaguje nasz organizm na wysoką temperaturę zależy od wielu czynników, w tym od wieku, stanu zdrowia, diety, czy statusu społeczno-ekonomicznego. Upały są szczególnie niekorzystne dla osób chorujących na choroby układów krążenia i oddechowego. Osoby te w sytuacji podczas fal upałów mogą wymagać specjalnej opieki. Pomocy potrzebują przede wszystkim osoby samotne, starsze, korzystające z pomocy społecznej oraz osoby z niektórymi niepełnosprawnościami.

Fale upałów są bardziej dotkliwe w obszarach zurbanizowanych o wysokim stopniu akumulacji ciepła i utrudnionej wymianie powietrza, co ma istotny wpływ na brak możliwości wystarczającego wychłodzenia nocą. Noce tropikalne, gdy dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 20 stopni C są dla organizmu dużym obciążeniem - mówi Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Już teraz możemy wspierać osoby potrzebujące pomocy w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej. Nawet bardzo sprawne służby miejskie i ratownicze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, szczególnie w sytuacji nasilania się zagrożenia. Wystarczy zapukać do naszych sąsiadów i zapytać, czy wszystko w porządku, a w przypadku zagrożenia wezwać pomoc. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone