Zamknij

Opieka koordynowana dla osób starszych - moda czy konieczność?

11:21, 01.03.2019 M.M Aktualizacja: 15:15, 01.03.2019
Skomentuj

Na temat modelu koordynacji opieki zdrowotnej i społecznej w Grudziądzu w ramach projektu „Catching up Regions Initiative” - „Opieka koordynowana dla osób starszych – moda czy konieczność?”  rozmawiano dziś, tj. 1 marca w Refektarzu Urzędu Miejskiego.
 
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej: Judit Rozsa - Head of Unit Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL), Joanna Charytonowicz i Joanna Gałązka pracownik DG EMPL i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Michał Heller - Naczelnik Wydziału Programowania Europejskiego w Departamencie Funduszy Unijnych, Joanna Gobinet, Dagmara Angowska i Edyta Płaskonka-Pruszak - pracownicy Departamentu Funduszy Europejskich oraz  Anna Gizela Król-Jankowska - pracownik Banku Światowego (Consultant Health, Nutrition & Population Global Practice). W imieniu Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego w wydarzeniu uczestniczyli: Sekretarz Miasta Andrzej Cherek i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Beata Przybylska – koordynator miejski projektu. Ponadto nasze miasto reprezentowali: zastępca Dyrektora ds. pielęgniarstwa Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Katarzyna Ziejka, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Aleksandra Kotewicz i Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Ilona Krzysztyniak.
 
Polska już od 3 lat bierze udział w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską na rzecz rozwijających się regionów. Działania podejmowane są m.in. w województwie kujawsko-pomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem Grudziądza. Głównym celem przedsięwzięcia pn. „Opieka koordynowana dla osób starszych - moda czy konieczność” jest przygotowanie planu koordynacji działań zdrowotnych i społecznych skierowanych do osób po 65. roku życia i wdrożenie go przy pomocy środków unijnych. Zaproponowany model pomógłby w świadczeniu usług socjalnych i zdrowotnych, jak najbliżej domu pacjenta i w jak najkrótszym czasie, przy uwzględnieniu dostępnych na danym terenie narzędzi.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań nie będzie możliwe bez bliskiej współpracy wielu jednostek i osób. Połączenie, do tej pory rozproszonych, działań będzie wymagało od wszystkich ogromnego wysiłku, ale jesteśmy przekonani, że warto go podejmować. Jesteśmy otwarci na rozwiązania wypracowane już w innych krajach, będziemy wsłuchiwać się w rady udzielane nam przez przedstawicieli Komisji Europejskiej i Banku Światowego. Ich pomoc i wsparcie jest bezcenne - mówi Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Beata Przybylska.

 
Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano m.in. o różnych stopniach koordynacji począwszy od współpracy doraźnej - wymagającej najmniej zmian - a skończywszy na stworzeniu nowego systemu lub instytucji. Ponadto rozpatrywano opiekę koordynowaną z różnych punktów widzenia przy uwzględnieniu m.in. poziomów finansowania, administracji i udzielania świadczeń.

Warto dodać, że goście odwiedzili także dom dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych działający przy Parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego. (UM)
 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%