17 grudnia w Urzędzie Miejskim odbyły się warsztaty kreatywne z przedstawicielami PKP S.A. oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców, ekspertów i interesariuszy na temat modernizacji grudziądzkiego dworca kolejowego.
Prezydent Maciej Glamowski wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. zaprosili mieszkańców, architektów i projektantów oraz organizacje pozarządowe i inne podmioty zainteresowane inwestycją modernizacji grudziądzkiego dworca na warsztaty kreatywne dotyczące modernizacji dworca – stacji Grudziądz. PKP S.A. reprezentował Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji kolejowego przewoźnika, zaś CPK – projektant kolejowych „szprych” dojazdowych do lotniska Michał Kazimierczak oraz Kazimierz Peryt – Ekspert ds. Relacji z Otoczeniem Inwestycji.
Warsztaty to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkania określone zostały ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji. Uczestnicy przedstawili swoje oczekiwania i uwagi, a także wzięli udział w ankiecie preferencji.
Koncepcja dworca kolejowego w Grudziądzu została zaprojektowana w ramach pracy magisterskiej. Projekt zakłada dwukondygnacyjny budynek. Program funkcjonalny został podzielony na strefy: reprezentacyjna, handlową, administracyjną i techniczna. Całość zapewnia dostępność dla każdego. Idea kształtu głównej belki zadaszenia wywodzi się od linii dachów Spichrzy oraz logo portalu grudziadz365.pl - mówi Martyna Borek absolwentka architektury, która w ramach pracy dyplomowej opracowała założenia projektowe dla naszego dworca
Był to dobry odnośnik do dyskusji o modernizacji stacji kolejowej i kształcie węzła przesiadkowego do realizacji z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych, urzędnikami oraz mieszkańcami. Prezydent Maciej Glamowski nakreślił historię dworca kolejowego w Grudziądzu, który wraz z pocztą i budynkami towarzyszącymi powstał w 1885 roku. Prawie 20 lat później powstał neogotycki gmach dworca, który stał się wizytówką miasta. Zniszczenia wojenne dotknęły także dworzec i na jego miejsce w latach 1963-65 zbudowano modernistyczny gmach z dużą, przeszkloną halą. Prezydent podkreślił, że kolejowy układ komunikacyjny w Grudziądzu ma 140 lat i przez niemal półtora stulecia nie uległ większym zmianom.
Budowa Kolei Dużych Prędkości ma szansę to zmienić, a budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i budowa tzw. „szprych” Kolei Dużych Prędkości do tego portu jest ogromną szansą rozwojową dla Grudziądza i naszego regionu. – mówił Maciej Glamowski.
Koleje Dużych Prędkości to gigantyczny skok rozwojowy w komunikacji. Według założeń strategicznych, z Grudziądza do Centralnego Portu Komunikacyjnego mamy dojechać w godzinę i 15 minut, zaś do Warszawy w 1,5 godziny, czyli dwukrotnie krócej niż dziś. KDP to nie tylko bezpośrednie połączenie z Centralnym Portem, ale dzięki jednej przesiadce grudziądzanie w ciągu maksymalnie 3 godzin dojadą do wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Warsztaty kreatywne odbyły się 17 grudnia w grudziądzkim Ratuszu.
DM13:07, 19.12.2019
Trzeba być naiwnym, żeby sądzić że krzywa kreska skojarzy się komuś z linią panoramy spichrzy. Projekt koncepcyjny, w sam raz na pracę dyplomową, ale w żadnym razie do dalszej realizacji. Wielki dach zaburza proporcje obiektu i czyni go nieracjonalnie wielkim, przez co nijak wpisuje się w otoczenie i nie nawiązuje architektonicznie do niczego.
"(...) wywodzi się od linii dachów Spichrzy oraz logo portalu grudziadz365.pl - mówi Martyna Borek absolwentka architektury" - brak komentarza :D
Żul18:54, 19.12.2019
dlaczego na wizualizacji nie ma żuli?
Iro20:05, 19.12.2019
Naprawdę jest ktoś, kto wierzy w te mrzonki ? Super szybka kolej, most kolejowy, nowy dworzec...Ludzie ! Obudźcie się.
jaś08:19, 20.12.2019
co to za brzydactwo?
Tutejsza00:23, 21.12.2019
Straszna koncepcja dworca. Nie kojarzy mi się komplet ie z linią spichrzy, raczej z chata kryta strzecha albo z ulem. Wstyd tylko przed przyjezdnymi.
zas11:17, 22.12.2019
a nie lepiej odbudować przedwojenny, tak jak w Gdańsku?... linia spichrzy ? co ona bierze?
MitolPitol 20:07, 22.12.2019
Beznadziejne
Porównanie do spichrzy bez punktu zaczepienia, bardziej pranie na lince mi to przypomina ten "dach"
Ronczek12:25, 23.12.2019
Taaak do krytyki widzę pierwsi. Może sami coś zrobicie?? Krytykować łatwo, dziewczyna zrobiła projekt dworca wg swojej wizji za co gratulacje :) powiem że wizualizacja wcale tak straszna. Mnie się podoba, chociaż faktycznie jak na takie małe miasto to może być zbyt wielgachna konstrukcja z drugiej jednak strony można to zrobić jak np w Amsterdamie gdzie konstrukcja jest równocześnie dachem nad wszystkimi peronami - podczas deszczu całkiem wygodne - nie pada na głowę:)
Cóż, sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie będę śledził temat z ciekawości. Co z tej całej szybkiej kolei wyjdzie. Wprawdzie jestem do tego pomysłu sceptyczny czy wypali, ( przez jakiś czas były szybkie fajne połączenia z Gdańskiem - po 2 latach skasowane -_- nie wiem jak teraz bo dawno nie byłem, ale w przyszłym roku zawitam to zobaczę na własne oczy co się pozmieniało....
Reptilianin21:35, 13.03.2022
Dworzec powinien być skromny ale ładny, jak przed 2wś, najlepiej utrzymany w nowoczesnej odsłonie architektury jak np poczta, lub niektóre kamienice. Zamiast tego jest metalowy potwór, który studentowi kojarzy się z krzywą spichrzlerzy a mi kojarzy się z wielkim metalowym pająkiem z filmu wild wild west, który pożera ludzi przyjeżdżających do grudziądza, co jest też pewną alegorią.
Eryk19:53, 15.04.2025
Nie to nie kojarzy się z Panoramą miasta. To jakiś gotowiec i na szybko ułożony ten kit.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 1
bedom, bedom....