Zamknij

100. rocznica powrotu regionu grudziądzkiego do Macierzy. Plan obchodów

20:18, 13.01.2020 J.R Aktualizacja: 22:34, 14.01.2020
Skomentuj

Na konferencji prasowej przedstawiono kalendarz obchodów 100. rocznicy powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej. Wejście Błękitnej Armii przyniosło na naszym kawałku ziemi czas polskiego rozkwitu. Po 147 latach zaborów, 23 stycznia 1920 roku, Wojsko Polskie pod dowództwem generała Stanisława Pruszyńskiego przejęło władzę administracyjną i wojskową w Grudziądzu. 99. Rocznica tego wydarzenia rozpoczęła Grudziądzki Rok Błękitnej Pamięci.

Setną rocznicę powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy już w roku 2019, poprzez kulturalne wydarzenia, takie jak koncerty i wystawy. Urząd Miejski stworzył „Paszport małego odkrywcy historii”. Powstał on z okazji 100. rocznicy powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej. Wydano go w celu popularyzacji historii Grudziądza w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Przypomnijmy, że akcja trwa do 31 stycznia 2020 roku.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski postanowił nie ograniczać się tylko i wyłącznie do obchodów grudziądzkich, gdyż wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin także włączają się do uroczystości związanych z obchodami 23 stycznia 2020 roku.

Tydzień obchodów rozpocznie się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych z udziałem grudziądzkich chórów pt. „Wolność zapisana w nutach”, które odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia.

Główne wydarzenia będą miały miejsce 23 stycznia. Rozpocznie je Msza św. z astystą honorową wojska polskiego w Bazylice pw. Św. Mikołaja. Następnie zebrani goście wezmą udział w błękitnym przemarszu, który ruszy spod pomnika hallerczyków pod Starostwem Powiatowym aż do Rynku Głównego. Warto zaznaczyć, że w przemarszu wezmą udział dzieci i młodzież ze szkół z Grudziądza i regionu. Na Rynku Głównym odbędzie się inscenizacja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku.

W rekonstrukcji historycznej oraz w uroczystym błękitnym przemarszu weźmie udział 50 rekonstruktorów, z takich miast jak Chełmno, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Gdańsk i Iłża koło Radomia. – mówił Pełnomocnik Prezydenta ds. organizacji imprez patriotycznych Łukasz Piasecki.

Po inscenizacji odbędzie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, podczas której podpisana zostanie deklaracja wdzięczności za odzyskanie niepodległości, którą podpisze prezydent Grudziądza, Starosta powiatu grudziądzkiego, burmistrzowie Łasina i Radzynia Chełmińskiego, a także wójtowie gmin Grudziądz, Gruta, Rogóźno i Świecie nad Osą. 

Podjąłem inicjatywę, wraz ze starostą oraz burmistrzami i wójtami naszego starostwa, aby włączyć miasta, miasteczka i wsie do wspólnego świętowania setnej rocznicy powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej. – mówił Prezydent Maciej Glamowski.

Obchodom towarzyszyć będą także wystawy – między innymi w Bibliotece Miejskiej i w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Na wystawie w Bibliotece znajdziemy oryginalne dowody tego powrotu, czyli artykuły prasowe z epoki, książki które przyczyniły się do ożywienia polskości w okresie 1920 roku. Znajdziemy również mnóstwo fotografii ze zbiorów z archiwum Biblioteki Miejskiej – mówił Dyrektor Wydziału Promocji i Wizerunku Miasta Michał Czepek.

Prezydent Maciej Glamowski zachęca wszystkich mieszkańców Grudziądza i okolic do udziału w obchodach upamiętniających 100. rocznicę powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej oraz do zaangażowania się w wydarzenia towarzyszące tym uroczystościom.

KALENDARZ OBCHODÓW 100. ROCZNICY POWROTU REGIONU GRUDZIĄDZKIEGO W GRANICE RZECZPOSPOLITEJ

19 stycznia 2020 r. (niedziela)

godz. 15.00        Bazylika pw. św. Mikołaja „Wolność zapisana w nutach” - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem grudziądzkich chórów.

20 stycznia 2020 r. (poniedziałek)

Biblioteka Miejska, ul. Legionów 28 - Wystawa „100-lecie powrotu do Macierzy”. Wystawa potrwa do 31 marca 2020 r.

21 stycznia 2020 r. (wtorek)

godz. 11.00  Ulica Spichrzowa - Otwarcie wystawy plenerowej ze zbiorów IPN: „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920.” Wystawa potrwa do 4 lutego.

22 stycznia 2020 r. (środa)

godz. 9.00 Teatr, ul. Teatralna 1 - Spektakl "Grudziądz - miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni" w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

godz. 15.00  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul. Hoffmanna 1 - Odsłonięcie tablicy poświęconej Jerzemu Szwarcowi – regionaliście, popularyzatorowi Domu Polskiego „Bazar”

23 stycznia 2020 r. (czwartek)

godz. 10.00        Bazylika pw. św. Mikołaja - Msza św. z asystą honorową Wojska Polskiego

godz. 11.30        Plac pod gmachem Starostwa Powiatowego, ul. Małomłyńska 1 - Błękitny Przemarsz dzieci, młodzieży i mieszkańców spod pomnika hallerczyków, pod pomnikiem Wiktora Kulerskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego do Rynku

godz. 12.15        Rynek - Inscenizacja historyczna – rekonstrukcja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku, w wykonaniu rekonstruktorów wojsk polskich i pruskich z epoki

godz. 12.45        Rynek - Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego

godz. 18.00        Teatr, ul. Teatralna 1 - Godziński Piano Duo - koncert na dwa fortepiany z okazji 100-lecia powrotu Grudziądza do macierzy

24 stycznia 2020 r. (piątek)

godz. 17.00        Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3-5 - Otwarcie wystawy „Powrót Grudziądza do macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3-5.

Promocja XXVII tomu „Rocznika Grudziądzkiego”, zawierającego materiały pokonferencyjne „Dylematy przełomu. Grudziądz i okolice w pierwszych latach niepodległości”.

30 stycznia 2020 r. (czwartek)

Filia nr 7 Biblioteki Miejskiej, ul. Chopina 33 - Prelekcja przewodniczki turystycznej Jolanty Szulc z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy

28 lutego 2020 r. (piątek)

godz. 17.00        Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3-5 - „Odzyskanie niepodległości w Grudziądzu w 1920 roku” - wykład historyka Dawida Schoenwalda

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%