Zamknij

Obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Grudziądzu

09:27, 28.07.2022 . Aktualizacja: 09:37, 28.07.2022
Skomentuj

Wkrótce przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Jak będą przebiegać uroczystości w Grudziądzu?

31 lipca, a więc w najbliższą niedzielę, w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego będzie miał miejsce koncert Piosenki Międzywojennej, Okupacyjnej i Powstańczej „Z pieśnią na ustach”, natomiast 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbędą się oficjalne obchody miejskie.

Trudno sobie wyobrazić, aby obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego mogły odbywać się bez udziału naszych muzealników. Od 1 do 15 sierpnia w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi dostępna więc będzie wystawa fotogramów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego „Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim”. Zgromadzone tam fotografie dokumentują trudną codzienność powstańczych dni oraz działalność konspiracyjną.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oddać hołd naszym narodowym bohaterom do udziału zarówno w niedzielnym koncercie, jak i w poniedziałkowych uroczystościach patriotycznych. Zachęcamy też do licznego odwiedzania wystawy w grudziądzkim Muzeum.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”. Rozpoczęcie działań powstańczych miało miejsce w następstwie rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego chciały wystąpić jako legalna, a przy tym jedyna władza niepodległej Polski wobec utworzonego w Lublinie i zależnego do Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Upadek powstania nastąpił po 63 dniach walki, 3 października 1944 r. W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz od 150 tysięcy do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji powstania Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W ten sposób wypełniono rozkaz Adolfa Hitlera, któremu wtórował Heinrich Himmler. Obaj już z samym początkiem działań powstańczych domagali się zrównania polskiej stolicy z ziemią i stworzenia w ten sposób zastraszającego przykładu dla całej Europy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ZakochanyZakochany

0 0

Verba ma piękne utwory o miłości 20:40, 28.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TVNTVN

4 1

Kim był człowiek, który według akt IPN zarejestrował Jana Wejcherta w charakterze tajnego współpracownika SB i występował jako jego oficer prowadzący oraz wspierał powołanie Przedsiębiorstwa Zagranicznego ITI? Otóż Waldemar Więckowski w połowie lat 80. ukończył Wyższą Szkołę KGB w Moskwie, a później utrzymywał służbowe kontakty z funkcjonariuszami KGB z jednostki Armii Sowieckiej w Rembertowie. 21:01, 29.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

1 0

Ja tez pytanie do „TVN”. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym? Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególną troską. Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał ? Być może postraszył esbeka lustracją układem, oligarchią ? A może po prostu oficer zadzwonił do ojca, kazał odebrać syna, wyłoić tyłek i obiecać, że się więcej nie będzie wygłupiał.
Wiecie, rozumiecie towarzysze z PiS tak po starej partyjnej znajomości. Same pytania. Pomożecie rozwiązać zagadki cudownego życia wodza? Może odpowiesz? Wszak jesteś związany z tą pisowską mafią. 12:45, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%