Zamknij
REKLAMA

Grupa OPEC Grudziądz podsumowała inwestycje 2020 roku

11:46, 15.02.2021 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Mimo pandemii rok 2020 był dla grudziądzkiego producenta i dostawcy ciepła systemowego okresem intensywnych działań. Zakończone zostały dwa duże projekty realizowane, dzięki wsparciu funduszy europejskich, przez spółkę OPEC–SYSTEM. Pierwszy „Efektywna dystrybucja ciepła w Grudziądzu”, którego wartość wyniosła ponad 24 mln zł, z czego ok. 72% stanowiły środki pochodzące z Funduszu Spójności UE. W ramach tego projektu na osiedlach: Kopernika, Strzemięcin oraz Mniszek zmodernizowano ponad 10 km sieci i przyłączy ciepłowniczych, oraz wybudowano 114 indywidualnych węzłów cieplnych. Drugi projekt to „Energooszczędna dystrybucja ciepła w Grudziądzu”.

W jego ramach wybudowanych zostało 115 indywidualnych węzłów cieplnych oraz zmodernizowano łącznie ponad 14,6 km sieci i przyłączy ciepłowniczych na osiedlach: Lotnisko, Kawalerii Polskiej oraz Kopernika. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 51 mln zł, z czego ponad 65% to udział unijnego dofinansowania. Dzięki inwestycjom polegającym na budowie nowych odcinków sieci ciepłowniczej, przyłączy oraz węzłów cieplnych uruchomiono dostawy ciepła systemowego do sześciu budynków mieszkalnych, jednego obiektu przemysłowego oraz Przedszkola Miejskiego „Kopernik” przy ul. Dworcowej. Dodatkowo w pięciu obiektach rozbudowano węzły cieplne, umożliwiając odbiorcom korzystanie z centralnie przygotowywanej ciepłej wody użytkowej. Łącznie dzięki tym inwestycjom zamówiona moc cieplna obiektów korzystających z ciepła systemowego wzrosła o 1063 kW.

W ubiegłym roku spółka OPEC–TERMO dokonała modernizacji lokalnej kotłowni Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Jaśminowej oraz wybudowała i uruchomiła dwufunkcyjny węzeł cieplny zasilany z kotłowni lokalnej przy ul. Lipowej.

W 2020 roku spółka OPEC–INEKO oraz zakład papierniczy Schumacher Packaging w Grudziądzu powołały do życia biogazową ciepłownię, która pracuje na podstawie biogazu wytworzonego w wyniku beztlenowej fermentacji ścieków z oczyszczalni Schumachera. Biogaz wytwarzany w oczyszczalni ścieków zakładów papierniczych jest przetwarzany przez biogazownię Grupy OPEC. Oddana do użytkowania w marcu 2020 r. ciepłownia miesięcznie produkuje ok. 2 000 GJ  ciepła, zużywając 85 000 Nm3 biogazu, co odpowiada energii spalenia ok. 100 ton węgla. Warto dodać, że w OPEC–INEKO od 2019 roku trwa budowa instalacji oczyszczania spalin, projektu o wartości 57 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2022 roku, ale już dziś pracuje ona w połowie zakładanej wydajności. Zrealizowana instalacja oczyszczania spalin ograniczy emisję pyłu o 94%, dwutlenku siarki o 48%, a tlenku azotu o 25%.

Podsumowując, można stwierdzić, że w trudnym roku 2020 spółkom Grupy OPEC udało się zrealizować swoje plany inwestycyjne. W minionym roku została opracowana i przyjęta  Strategia Grupy OPEC na lata 2020–2025, która zakłada podniesienie wartości Grupy oraz osiągnięcie poziomu produkcji ciepła z odnawialnych źródeł energii z obecnych 20% do 50% w roku 2025.   (OPEC)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

KiloKilo

1 1

To dowod ze jak sie ma pomysl, kompetencje, srodki i checi mozna sie rozwijac nie stac jak ... 14:14, 15.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LobLob

1 0

Jeden wielki kit niech utworzą jeszcze kilka spółek córek wiele nowych etatów i będzie super darmozjady!!!!!!!!!!!!! 21:56, 16.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%