Zamknij

Czy w Grudziądzu powstanie Muzeum Lotnictwa? Jest taki pomysł

11:49, 15.05.2019 M.M Aktualizacja: 19:05, 15.05.2019
Skomentuj

Pomysł powstania fundacji na rzecz historii lotnictwa w Grudziądzu sięga końca lat 90-tych, kiedy przy Aeroklubie Grudziądzkim utworzono „Fundację Tradycji na Rzecz Lotnictwa Polskiego”. Efektem jej pracy było zdobycie kilku eksponatów i pamiątek, które trafiły do Aeroklubu Grudziądzkiego w Lisich Katach. Przewodnicząca Fundacji pani Łucja Kaczorek, próbowała zjednoczyć środowisko seniorów lotniczych w Grudziądzu i starała się pozyskać środki na stworzenie sali pamięci lotniczej w naszym mieście. Ze względu na małe zainteresowanie i naturalne zmniejszanie się grona seniorów, podjęto uchwałę o zakończeniu działalności tej fundacji.

W kwietniu 2018 roku Andrzej Ogonowski założył na profilu społecznościowym fanpage „Lotniczy Grudziądz” umieszczając tam zdjęcia z wydarzeń lotniczych z Grudziądza i Lisich Kątów, pochodzące ze zbiorów własnych i wielu innych osób dokumentujących profesjonalnie i amatorsko wydarzenia lotnicze.

Strona spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska miłośników lotnictwa i historii. We wrześniu 2018 roku po spotkaniu na lotnisku w Lisich Kątach Andrzeja Ogonowskiego z Andrzejem Maciejewskim oraz Zbigniewem Kościńskim, powstał pomysł stworzenia nowej fundacji „Lotniczy Grudziądz”, której celem byłoby stworzenie w Grudziądzu Muzeum Lotniczego oraz wydawanie publikacji na lokalne tematy lotnicze. Grono pomysłodawców zwiększyło się o Szymona Gurbina i Jarosława Guttmanna, a udział w fundacji zadeklarowali także Joanna Biedermann, Jacek Lewandowski i Witold Bojarski.

Obecnie Lotniczy Grudziądz zachęca urzędy i firmy do współpracy na rzecz utworzenia siedziby muzeum i realizacji innych założeń fundacji, ściśle współpracując z Aeroklubem Nadwiślańskim, Grudziądzkim Klubem Balonowym i Władzami  Miasta. Organizowane są spotkania ze znanym osobami z lotnictwa (zwycięzcy Pucharu Gordona Bennetta w 2018 roku, generał Mirosław Hermaszewski,  Joanna Biedermann i inni). Lotniczy Grudziądz uczestniczył w organizacji Wielkanocnych Zawodów Balonowych i planuje przyłączyć się do organizacji następnych imprez lotniczych, a jednym z celów jest reaktywowanie działalności modelarskiej na terenie Grudziądza.

Lotniczy Grudziądz archiwizuje i digitalizuje fotografie i dokumenty z całego okresu polskiego lotnictwa w Grudziądzu (ok. 5000 fotografii). Wielu ludzi lotnictwa z Grudziądza zobowiązało się przekazać eksponaty związane z lotnictwem w Grudziądzu (książki, czasopisma, trofea zawodnicze i inne).

Największym problemem jednak jest brak lokalu.

Trwa również redagowanie  wydawnictwa albumowego pt. „Lotniczy Grudziądz. 100 lat lotnictwa polskiego na Ziemi Grudziądzkiej w fotografii”. Publikację objął patronatem Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, a termin ukazania się jej w wydrukowanej wersji to koniec sierpnia br.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

BoromirBoromir

2 0

Extra!!!A kustoszem w tym muzeum powinien być Marek Sikora!Pierwszy grudziądzki lotnik z "Rawie"chińskim obywatelstwem???? 17:50, 15.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DrozdońDrozdoń

0 0

i koniecznie uczcić imieniem Malinowskiego, dowolnego, albo nawet obydwu. 19:47, 28.07.2020


TomTom

0 0

Szkoda, że się pozbyłem swoich modeli sklejanych w dzieciństwie, bo bym przekazał kilka. 23:50, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%