W ubiegły weekend, 8 i 9 czerwca odbyły się pierwsze koncerty trzeciej edycji grudziądzkiego Letniego Festiwalu im. Piotra Janowskiego.
Trzecia edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny miasta rozpoczął się w sobotę, 8 czerwca o godzinie 17.30 w Państwowej Szkole Muzycznej koncertem pt. „Niepodległa”. Mieszkańcy Grudziądza wysłuchali sonaty skrzypcowej Ignacego Jana Paderewskiego oraz utworu skomponowany na tę okazję przez Joannę Bruzdowicz, zasłużoną kompozytorkę mieszkającą od lat we Francji. Utwór nosi tytuł „Polskie drogi i bezdroża” i jest poświęcony czerwcowi 1989 roku. Było to jego premierowe wykonanie.
Jako pierwsi przed grudziądzką publicznością wystąpili: Magdalena Szczepanowska, Joanna Maklakiewicz i Marek Bugajski. W drugiej części koncertu wystąpiła zaś młoda flecistka Marianna Julia Żołnacz, która wygrywa obecnie wszystkie największe konkursy fletowe na świecie. Laureatka pokazała się w wirtuozowskim repertuarze.
Pamięć o naszym wybitnym artyście już od kilku lat jest zachowywana w Grudziądzu w szczególnie wyjątkowy sposób. Dzięki głębokiemu zaangażowaniu ze strony Pani Joanny Maklakiewicz i całej Fundacji im. Piotra Janowskiego corocznie spotykamy się, aby poprzez piękno muzyki upamiętnić wielkiego skrzypka z Grudziądza, o którym usłyszał cały świat. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć ten niezwykły pomnik pamięci, który ukazuje nam jak ważną postacią dla polskiej kultury był Piotr Janowski i jak szerokim echem odbiła się jego nadzwyczajna twórczość. Dziś jego genialne zdolności muzyczne i prawdziwy kunszt inspiruje kolejne pokolenia młodych muzyków do przekraczania artystycznych barier i eksperymentowania z formą. Dziedzictwo Piotra Janowskiego żyje w wielu z nich. – mówił Sekretarz Miasta Andrzej Cherek.
W niedzielę, 9 czerwca o godzinie 15.00 na Rynku Głównym mieszkańcy naszego miasta wysłuchali koncertu pt. „ Od Tadeusza Kościuszki do Duka Ellingtona”, który był poświęconego 100-leciu nawiązaniu relacji dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi pt. „ Od Tadeusza Kościuszki do Duka Ellingtona”. Wystąpili: Joanna Maklakiewicz, Marek Bugajski, Bolesław Siarkiewicz i Krzysztof Biernacki.
Na kolejny koncert organizowany w ramach Letniego Festiwalu im. Piotra Janowskiego, zapraszamy 22 czerwca o godz. 17.00. W Parku Miejskim odbędzie się wówczas wielka Gala Moniuszkowska.
Organizację festiwalu wsparł Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
Festiwal jest poświęcony pamięci światowej sławy grudziądzkiego skrzypka Piotra Janowskiego, wyjątkowej postaci polskiej kultury XX i XXI wieku. (UM)
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Mnie zastanawia czemu w grudziądzu nie ma marszu przeciwko imigrantom w całej Polsce ile tego jest bydgoszcz nawet
Prawdziwe
22:40, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
CZAJKA kierownik budowy jego żona CZAJKA Architekt miasta ...kto w obszarze chronionym mocą ustawy do 100 m uchwałą RMG daje zgode na budowy domow w obszarze chronionym????....od kiedy uchwała zmienia sie ustawy....a śmieci to sie zbiera Wojtus rękoma w obszarze chronionym... tu sa miejsca legowe czapli siwej jezioro objete jest strefą ciszy...tylko tacy jak ty ulegli niezawistni i niezazdrośni liberalni pokorni spolegliwi pozwola sobie koparą wjechac do domu .bo ten ekosystem to tez element domu grudziądzan.....gratuluje logiki i rozeznania tematu...gdzie masz śmieci przyjade koparkami ci je wywieźć a pod śmietnikami wyrownam grunt gorki i roslinność zwalcuje no bo wg Ciebie tak sie sprząta śmieci również i w obszarze chronionym ustawa prawo wodne
zazdrość????
19:46, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …
Wojtek
17:01, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl
obietywny
15:29, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz