Zamknij
REKLAMA

Filmy o kobietach wygrywają 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Znamy laureatów

10:45, 25.10.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Włoski film „Sole” Carla Sironi z rewelacyjną kreację Sandry Drzymalskiej został laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu w konkursie On Air. Zwycięzcą w konkursie polskim okazał się natomiast dokument „Między nami”. Wszystkie nagrodzony filmy opowiadają historie kobiet lub są wyreżyserowane przez kobiety.

Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski przyznało trzy nagrody w głównym, Międzynarodowym Konkursie Debiutów i Drugich Filmów ON AIR. 

Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu został włoski film „Sole” opowiadający o ciężarnej Polce (rewelacyjna Sandra Drzymalska), która planuje sprzedać swoje dziecko. Jurorzy zdecydowali także o  przyznaniu dwóch wyróżnień dla filmów „Yalda” Massouda Bakhshi z Iranu o młodej kobiecie, która morduje znacznie starszego męża, i „Babyteeth” Shannon Murphy o nieuleczalnie chorej nastolatce, która chce wycisnąć z życia, ile się da. 

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych SHORTCUT oceniali: Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Ich decyzją zwycięzcą okazał się „Entre tú y Milagros” w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką. 

Tradycyjnie w Konkursie Polskim FROM POLAND najlepszy film wybrała publiczność. Zwycięzcą został dokument „Między nami” Doroty Proby. Film opowiada o trzech parach, które odpowiadają na z pozoru proste pytanie. Odpowiedzi prowadzą w nieoczekiwane rejony. 

Swojego laureata wybrało też Jury Młodych w składzie: Zuza Suchorzyńska, Kinga Grabalis, Jan Brzozowski i Tomasz Poborca (młodzi oceniali filmy konkursu ON AIR). Ich werdykt pokrył się z decyzją Jury konkursu On Air - nagrodzono film „Sole”. 

To pierwszy przypadek w historii naszego festiwalu, kiedy wszystkie nagrodzone filmy opowiadają historie kobiet albo są wyreżyserowane przez kobiety. 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przechodzi więc do historii jako Festiwal Kobiet. 

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%