Zamknij
REKLAMA

Radzyń Chełmiński zyska obwodnicę. Porozumienie podpisane

14:21, 06.10.2021 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP.
REKLAMA

Dziś (6 października) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego w powiecie grudziądzkim. Inwestycja będzie realizowana we współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z samorządami lokalnymi - powiatem grudziądzkim oraz gminą i miastem Radzyń Chełmiński. 

- Przygotowujemy się do wykorzystania funduszy z nowej perspektywy unijnej – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Chcemy, by Radzyń Chełmiński z tych środków również szeroko skorzystał. Cieszę się, że już na tak wczesnym etapie będziemy współpracować z samorządami lokalnymi. Doświadczenie, które zdobyliśmy przy realizacji podobnych przedsięwzięć pokazuje, że w takim partnerstwie zdecydowanie łatwiej zaprojektować trasy, które rozwiążą codzienne problemy mieszkańców.

- Sukcesywnie modernizujemy kolejne odcinki dróg wojewódzkich. Za nami zakończona przebudowa pierwszego etapu trasy wojewódzkiej z Radzynia Chełmińskiego w kierunku Łasina. Wkrótce podpiszemy umowę na rozbudowę kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 543 w kierunku Brodnicy. W przypadku miast konieczna jest również budowa obwodnic. To podstawa, by skutecznie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Podpisy pod porozumieniem określającym sposób finansowania dokumentacji projektowej złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta grudziądzki Adam Olejnik oraz  burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski. W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział także radni województwa Robert Malinowski i Michał Czepek.

Trójstronne porozumienie stanowi, że strony będą solidarnie partycypowały w kosztach opracowania dokumentacji projektowej (które są szacowane na ponad pół miliona złotych). Liderem zadania jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetarg na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Dokumentacja wskaże między innymi możliwe warianty przebiegu trasy i jej parametry techniczne (obwodnica zostanie zaliczona do kategorii dróg wojewódzkich).

Obecnie przez centrum Radzynia Chełmińskiego przebiegają dwie ważne drogi wojewódzkie nr 534 (Grudziądz-Rypin) i 543 (Paparzyn-Brodnica). W mieście zaczyna się również trasa nr 538 prowadząca do Łasina i Nowego Miasta Lubawskiego. Zakładamy, że obwodnica o długości około 3 kilometrów pozwoli spiąć trasy w sposób pozwalający na ominięcie rynku oraz ruin zamku krzyżackiego. Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest za dwa lata.

Na terenie powiatu grudziądzkiego zrealizowano w ostatnim czasie kilka ważnych inwestycji drogowych. We wrześniu zakończyła się przebudowa dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 538 z Radzynia do Zakrzewa. Finiszuje również budowa kolejnego etapu drogi rowerowej wzdłuż trasy nr 543 pomiędzy Gołębiewem i Rywałdem.

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BoloBolo

4 0

Jeszcze trzeba paszporty im wyrobić żeby mogli poza radzyn wyjeżdżać 10:29, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%