Zamknij

Noc spadających gwiazd i całkowite zaćmienie księżyca

18:24, 26.07.2018 J.R Aktualizacja: 08:09, 27.07.2018
Skomentuj

W lipcu i sierpniu możemy zaobserwować deszcze meteorów z roju Północnych delta Akwarydów. Są on aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia, a jego maksimum przypada na 28 lipca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, czyli jest położony na południe od równika niebieskiego. Aktywność tego roju jest określana jako średnia, a obfitość wynosi około czterech meteorów na godzinę. 

Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość wynosi 20 meteorów na godzinę. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza.

Obserwacje nocy spadających gwiazd najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Deszcze meteorów roju delta Akwarydy trwają aż do świtu, jednak największą liczbę zjawisk będzie można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca, już przy częściowo rozświetlonym niebie.

Do obserwacji nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

W tym samym czasie będziemy mogli oglądać najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca. Potrwa ono aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Kolejne takie  zaćmienie będzie można obserwować dopiero w 2123 roku. Jak potwierdzają astronomowie, zjawisko będzie widoczne na niebie w piątek, 27 lipca tuż po zachodzie Słońca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21.30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. (NASA)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%