Zamknij

Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym - praktyczne porady i przykłady

artykuł sponsorowany + 00:00, 04.04.2022 Aktualizacja: 09:54, 04.04.2022

Właśnie wpadło Ci w ręce świetne ogłoszenie o pracę i od razu zaczynasz pisać CV oraz list motywacyjny. Jednak już przy pierwszym zdaniu listu motywacyjnego Twoje natchnienie spada, ponieważ nie wiesz, jak właściwie napisać wstęp. Z jednej strony chcesz zmotywować czytelnika do dalszego czytania, z drugiej strony nie chcesz być natarczywy oraz nie chcesz używać standardowych frazesów już na samym początku.

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek oraz praktycznych przykładów dotyczących zdania wprowadzającego w liście motywacyjnym.

Co wyróżnia zdanie wprowadzające w liście motywacyjnym?

Przede wszystkim osobisty charakter! Nie ma nic gorszego dla rekruterów czytając list motywacyjny z takim wprowadzeniem jak: „Z przyjemnością składam podanie o pracę na stanowisko…”. W tym zdaniu brakuje przede wszystkim osobowości oraz kreatywności. Co zrobić w takim razie? Zrezygnuj ze standardów, zwłaszcza tych kopiowanych z internetu i postaraj się od razu w pierwszym zdaniu zainteresować specjalistę Human Resources, nie pomijając formalności oraz zwrotów grzecznościowych. Czytając dalej nasz artykuł, dowiesz się, jak to zrobić.

Na początek przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które warto uwzględnić zaczynając pisać pierwsze zdanie w liście motywacyjnym.

Podejdź pozytywnie do sprawy. Wyjaśnij, dlaczego Twoja praca sprawi Ci przyjemność, opisz swoje mocne strony i napisz, co sprawia Ci szczególną radość pracując na danym stanowisku. Używaj pozytywnych przysłówków oraz przymiotników i aktywnych sformułowań.

  1. Stwórz listę z kluczowymi aspektami Twojej motywacji. Wypróbuj kilka rożnych formuł i stwórz różne wersje. Nie trzymaj się kurczowo pierwszej przez Ciebie napisanej wersji.
  2. Krótko i na temat zamiast długo i nudno. Krótkie i zwięzłe zdania emanują pewnością siebie, potwierdzają świadome dążenie do celu oraz upiększają strukturę Twojego tekstu, co zwiększa zainteresowanie i skłania do dalszego czytania.
  3. Skoncentruj się na najważniejszych faktach: firmie, ofercie pracy, źródle skąd pochodzi ogłoszenie o pracę i na sobie jako kandydat.
  4. Ogranicz się. Pamiętaj, żeby we wprowadzeniu się nie rozpisywać. Postaraj się ograniczyć na trzech zdaniach.
  5. Wyróżnij firmę. We wstępie nie chodzi tylko o Ciebie, ale i o firmę, do której składasz podanie o pracę. Ważne, aby to podkreślić w tej części listu motywacyjnego. Wyróżnij firmę i jej zalety. W zwięzły i pozytywny sposób wyjaśnij, dlaczego aplikujesz do tej firmy i co - Twoim zdaniem - wyróżnia ich na rynku pracy.
  6. Zachęć do dalszego czytania. Skoncentruj się na sformułowaniu, które wzbudzi zainteresowanie i chęć do dalszego czytania. Decydujące argumenty użyj w dalszej głównej części listu motywacyjnego.
  7. Unikaj standardowych frazesów. Trzymaj się z daleka od standardowych zwrotów. Użyjesz ich lub w najgorszym przypadku tych skopiowanych z internetu, wówczas Twoje podanie trafi do niszczarki szybciej niż myślisz.
  8. Błędy ortograficzne. Absolutnym no-go są błędy ortograficzne oraz stylistyczne. Jeśli zwrot osobowy jest nieprawidłowy, nazwa firmy zawiera literówkę lub adresujesz list do innej osoby niż tej podanej w ogłoszeniu o pracę, Twoje podanie znajdzie się szybko w koszu na śmieci.
  9. Jaki początek, taki koniec. Jeśli udało Ci się napisać wstęp zachęcający do dalszego czytania, utrzymaj napięcie do samego końca.
  10. Poświęć czas. Dobrej pracy i kreatywności nie da się wymusić. Zmieniaj, dopisuj, skreślaj swoje myśli tak długo, aż efekt końcowy Cię zadowoli. Daj przeczytać znajomym i rodzinie Twój gotowy list motywacyjny i przyjmij konstruktywną krytykę.

Przykłady dobrych i kreatywnych zdań początkowych listu motywacyjnego

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, z których możesz zaczerpnąć myśli czy inspiracje. W zależności od sytuacji kandydata można dostosować wstęp w liście motywacyjnym pod kątem stażu, praktyk czy pracy na czas nieokreślony? Czasem istotne jest, czy wcześniej został nawiązany kontakt telefoniczny lub osobisty z firmą? Czy jest to podanie o pracę z własnej inicjatywy?

Podanie o praktykę /staż

„Bardzo interesuje mnie programowanie oraz branża IT i podczas studiów programowałem już praktyczne aplikacje dla studentów. Moje dotychczas nabyte umiejętności chcę zastosować w Państwa firmie oraz rozwijać się dalej w dziedzinie tworzenia aplikacji mobilnych w Pythonie.”

„ Wiedza teoretyczna idzie w parze z wiedzą praktyczną. Dlatego chcę zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje rozwinąć w praktyce w Państwa firmie odbywając staż na stanowisku….”

„Należą Państwo do najlepszych firm na rynku międzynarodowym w branży… i stale kształcą Państwo pracowników w dziedzinie…. Państwa firma słynie z profesjonalnego szkolenia pracowników, dlatego chętnie odbędę u Państwa staż na stanowisku….”

Po odbytym stażu/praktyce

„Obecnie odbywam w Państwa Firmie/dziale/ trzy miesięczny staż, który jest dla mnie bardzo interesujący i wzbogaca moje umiejętności. Ze strony pracowników mogę zawsze liczyć na pomoc i wsparcie. Ze względu na wolny etat w dziale …. chcę przedstawić moją kandydaturę na stanowisko....”

Podanie o pracę z własnej inicjatywy

„Jako renomowana i dobrze rozwijająca się firma w regionie poszukują Państwo z pewnością pracowników, którzy z chęcią wykonują pracę w systemie trzy zmianowym…”

„Państwa firma jest synonimem rzetelności oraz dbałości o klienta. Również ja jestem sumiennym pracownikiem i zawsze staram się spełniać oczekiwania klienta. W oparciu o wspólne cechy pragnę podzielić się moim doświadczeniem jako…”

W nawiązaniu do pierwszego kontaktu

„Nawiązując do naszej rozmowy telefonicznej w dniu … , za co bardzo dziękuję, składam moje podanie o pracę jako…”

„Bardzo dziękuje za miłą rozmowę telefoniczną. Zgodnie z umową przesyłam moje CV oraz list motywacyjny.”

„Dziękuje raz jeszcze za przyjemną i informacyjną rozmowę telefoniczną. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że moje dotychczasowe zdobyte umiejętności jako … mogę wykorzystać również w dziale….na stanowisku….”

„Podczas odbytej rozmowy telefonicznej ucieszyła mnie wiadomość, że poszukują Państwo również pracowników na pół etatu. Jako matka dzieci w wieku szkolnym szukam zatrudnienia na 25 godzin tygodniowo, dlatego pragnę podjąć pracę jako… w dziale…”

Klasyczne podanie o pracę

„Poszukują Państwo pracowników wykazujących się dużą wiedzą fachową, jak i umiejętnościami oraz doświadczeniem w posługiwaniu się…? Chętnie aplikuję na stanowisko…. , ponieważ idealnie spełniam wszystkie wymagane kryteria.”

„Szukają Państwo operatora …. w dziale….? Najlepiej z umiejętnościami w pracy z …. Moje doświadczenie w tej dziedzinie spełnia Państwa warunki, dlatego pragnę przedstawić swoją kandydaturę.”

„Szukają Państwo pracownika z umiejętnościami technicznego języka francuskiego w dziale…. Ponieważ spełniam Państwa wymagania, pragnę przedstawić swoją kandydaturę.”

„Państwa ogłoszenie bardzo mnie zainteresowało, ponieważ jestem przekonana, że przejście do Państwa branży pozwoli rozwinąć moją dotychczasową wiedzę w dziedzinie….”

Obojętnie w jakiej sytuacji życiowej zmieniasz pracę, postaw na indywidualizm i osobisty charakter zaczynając list motywacyjny. Życzymy powodzenia.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%