Obozowanie cieszy się coraz większą popularnością. Po wielu latach wakacji all inclusive wielu z nas chętnie wraca na łono przyrody, chcąc odpocząć od zgiełku miasta i tłumu turystów. Kupujemy namioty, śpiwory, akcesoria i sprzęty biwakowe, by w otoczeniu wspaniałych gór, jezior i lasów złapać oddech i nabrać dystansu do codzienności. Zastanawiasz się, gdzie znajdują się najlepsze miejsca do obozowania na terenie polskich gór? Gdzie można rozstawić namiot, jakich przestrzeni unikać? Dowiedz się wszystkiego, co niezbędne przed wyjazdem.
Polskie góry zachwycają różnorodnością przyrody oraz spokojem, który nastraja pozytywnie. Ich wyjątkowy nastrój doceniają miłośnicy obozowania, podziwiania panoramy gwiazd nocą oraz ciszy, która inspiruje i relaksuje. W Polsce można biwakować na dziko, jednak pod pewnymi warunkami. Namiot można rozbić w miejscach, wyznaczonych przez Nadleśnictwo, na terenie prywatnym za zgodą właściciela lub na polu namiotowym. Program "Zanocuj w lesie" zakłada wyznaczenie miejsc, w których można biwakować na dziko bez informowania leśniczych. Namiot w takich miejscach można rozłożyć na maksimum dwa noclegi, a grupa biwakowa nie może liczyć więcej niż dziewięć osób. W przeciwnym razie nocleg w górach pod namiotem należy zgłosić właściwemu terytorialnie nadleśnictwu w terminie najpóźniej dwóch dni przed pobytem. Należy uzyskać zgodę. Nie wolno biwakować na terenie parków narodowych.
W polskich górach, w ramach programu "Zanocuj w lesie" powstało wiele wyznaczonych miejsc, w których odpoczniesz od tłumu i doświadczysz piękna przyrody. Bardzo urokliwe są miejsca, wyznaczone na terenie Bieszczad, gdzie namiot (https://www.e-horyzont.pl/camping/namioty.html) możesz rozbić w okolicy Bukowca, miejscowości Krywe, Studenne, Kamienne. W Beskidzie Sądeckim znajdziesz urokliwe miejsca do biwakowania na południe od Wysowej-Zdrój, Muszyny i Wojkowej. Na zachód od Rytra i Roztoki Ryterskiej również znajdują się wyjątkowe miejsca do biwakowania, z których masz doskonałą bazę wypadową na okoliczne szczyty o wysokości około 1000 m. n.p.m. Na północ od Jeziora Czorsztyńskiego miejsce na biwak docenią nie tylko miłośnicy gór, ale i turystyki rowerowej. W Beskidzie Żywieckim pięknie jest na biwaku, który znajdziesz na południe od miejscowości Zawoja, natomiast w rejonie Beskidu Śląskiego warto polecić teren biwakowy w Wiśle Malince oraz na południe aż po obszar na północ od Koniakowa. Karkonosze? Na południowy zachód od Jeleniej Góry możesz biwakować legalnie.
Poza dopasowanym do swoich potrzeb oraz ilości biwakowiczów namiotem konieczny będzie śpiwór, dobrany pod kątem pory roku (https://www.e-horyzont.pl/camping/spiwory.html), nadmuchiwany materac lub mata samopompująca, latarka, najlepiej czołowa oraz kuchenka przenośna. Przed biwakiem zwróć uwagę na przepisy związane z rozpalaniem ogniska w lesie oraz zabierz odzież termiczną, nawet jeśli wybierasz się na biwak latem. W górach pogoda może zmieniać się bardzo szybko, a różnice temperatur w ciągu dnia i w nocy bywają znaczne. Zwróć uwagę, by nie śmiecić i nie pozostawiać resztek jedzenia przed namiotem. Może to zwabić zwierzęta. Dbaj o swoją własność, zamykając namiot na czas oddalania się od biwaku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz