Zamknij

Programista, a działalność gospodarcza, co musi wiedzieć?

Artykuł partnera + 13:43, 07.06.2023 Aktualizacja: 13:46, 07.06.2023
Skomentuj

Ta sekcja zawiera przewodnik krok po kroku, w jaki sposób programiści mogą założyć firmę i co należy wziąć pod uwagę przed złożeniem wniosku o rejestrację firmy. Programiści mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub prowadzić działalność w formie spółki osobowej. Jednoosobowa działalność gospodarcza może funkcjonować samodzielnie, natomiast spółki cywilne zakładane są na podstawie umowy pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami. Dowiedz się krok po kroku jak otworzyć działalność gospodarczą jako programista i na co zwrócić uwagę przed rejestracją firmy.

Jak programista może założyć działalność gospodarczą?

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej:

  • Art. 2. Przez działalność gospodarczą rozumie się zorganizowaną i zawsze użyteczną działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową.
  • Art. 4. 1. Przedsiębiorcami, o których mowa w niniejszej ustawie, są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Działalność jest zorganizowana, gdy podejmowane są określone działania w celu jej zorganizowania, np. gdy zakładana jest strona internetowa, wykupywana jest reklama lub zamieszczane jest ogłoszenie oferujące usługi na sprzedaż. Działalność odbywa się w powtarzalnym procesie, tj. nie jest przypadkowa, przypadkowa lub ciągła.

W niektórych przypadkach deweloperzy nie muszą śledzić swojej pracy. Przykładowo, dochód ze sprzedaży aplikacji w App Store może być traktowany jako dochód z praw majątkowych, które nie wymagają rejestracji.

Jak programiści mogą założyć własną firmę?

Działalność gospodarcza, a raczej jej definicja, często oznacza, że podatnicy mogą podlegać różnym interpretacjom organów podatkowych. Dlatego warto zastanowić się, czy w niektórych przypadkach posiadanie firmy jest bezpieczną opcją w wykazywaniu osiąganych dochodów.

Kroki do założenia firmy programistycznej

Przed rejestracją firmy programiści muszą rozważyć szereg formalności. Na przykład, który system podatkowy wybrać i czy zarejestrować się do VAT.

Rejestracja firmy

Rejestracja firmy jest bezpłatna. Aby zarejestrować firmę, należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i wysłać go do urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, listem poleconym (poświadczonym notarialnie), telefonicznie lub online, pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego i wiarygodnego profilu. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON oraz numeru NIP. Wymagane jest wsparcie przy rejestracji firmy. Można ją znaleźć tutaj: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Płatnik składek ZUS

W ciągu siedmiu dni od złożenia formularza CEIDG-1 należy zarejestrować się w ZUS jako płatnik składek. Rejestracji można dokonać osobiście lub elektronicznie za pomocą platformy pue.zus.pl. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem aplikacji ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) lub ZUS ZZA (zgłoszenie wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego - w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę i osiągania minimalnego wynagrodzenia).

Przedsiębiorcy, w tym wspólnicy, mogą skorzystać z preferencyjnego traktowania (ZUS) w zakresie obniżonej płatności składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 24 miesięcy.

Preferencyjne traktowanie w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne nie ma zastosowania do następujących osób:

a) Które prowadziły działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej

b) Osoby, które mają na celu wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy, które przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy (umowy o pracę) lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

 Z kolei osoba, która zarejestruje działalność gospodarczą, pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy i zarabia minimalne wynagrodzenie, nie musi opłacać pełnej składki ZUS. Zamiast tego opłaca jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne (297,28 zł w 2017 r.) w ramach wykonywanej pracy.

Status podatkowy programistów

W celu wybrania odpowiedniej formy opodatkowania należy uzupełnić dokument CEIDG-1 podczas rejestracji firmy. Programiści mogą wybrać:

a) Opodatkowanie na podstawie skali podatkowej (18% lub 32%) - dostępne jest tylko opodatkowanie według stawki, odliczenia od podatku oraz wspólne zamieszkanie z małżonkiem.

b) Opodatkowanie podatkiem liniowym (19%).

c) Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym (usługi programistyczne są zwykle opodatkowane stawką 17%) - niewielu programistów wybiera tę formę opodatkowania, ponieważ opodatkowanie ryczałtem nie pozwala na zwrot kosztów prowadzenia działalności.

Skorzystaj z usługi księgowej dla programistów świadczonej przez Ifirma: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow..

 Inni, którzy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy (jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę), wybierają tę metodę. W pierwszym roku po otwarciu działalności nie można wybrać odliczenia ani ryczałtu. Usługi samozatrudnionych programistów są wyłączone z karty podatkowej.

VAT

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie może mieć charakter podmiotowy (na podstawie wysokości dochodu) lub przedmiotowy (na podstawie rodzaju działalności).

Istnieją jednak pewne czynności, w przypadku których przedsiębiorca musi być podatnikiem VAT od pierwszej sprzedaży. Należą do nich czynności polegające na świadczeniu usług doradczych.

Twórcy oprogramowania współpracujący z firmami zarejestrowanymi jako płatnicy VAT, duże zakupy (koszty podlegające odliczeniu VAT) oraz świadczenie usług głównie na rzecz firm zagranicznych mogą skorzystać z rejestracji VAT.

Aby zarejestrować się do VAT, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R.

VAT-UE

Jeśli osoba zajmująca się programowaniem planuje świadczyć usługi na rzecz zagranicznej firmy zarejestrowanej dla celów podatkowych w UE (np. Apple), musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE w Polsce.

Rejestracji VAT-UE dokonuje się również na formularzu VAT-R. Nie oznacza to jednak, że programista musi zarejestrować się jako podatnik VAT w swoim kraju. Jeśli jest to możliwe, można skorzystać ze zwolnień podatkowych.

Miejsce pracy

Programiści mogą prowadzić swoją działalność w wynajmowanych biurach, wirtualnych biurach, prywatnych mieszkaniach lub wynajmowanych mieszkaniach.

Przy rejestracji działalności gospodarczej wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG należy złożyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości znajdującej się pod adresem wskazanym w formularzu rejestracyjnym.

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja do sprawdzania przez organy podatkowe własności prawnej nieruchomości. Sprawdzają one również, czy pod danym adresem faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza. Przykładowo, jeśli programista chce wynająć mieszkanie na potrzeby swojej działalności, potrzebuje pisemnej umowy najmu, na którą właściciel wyraża zgodę.

 Warto również pamiętać, że budynki przeznaczone na działalność komercyjną podlegają wysokim podatkom od nieruchomości. Dlatego przeznaczenie części budynku, np. o powierzchni 15 m2 na działalność gospodarczą może obniżyć lub zwolnić z podatku.

Koszty samozatrudnienia

Każdy rodzaj działalności wiąże się z ponoszeniem kosztów, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy stosujący się do ogólnych zasad rachunkowości wiedzą, że im więcej wydatków poniosą w danym miesiącu, tym mniejszy podatek dochodowy zapłacą. Dlatego też starają się wliczyć jak najwięcej wydatków w koszty działalności.

Przykłady wydatków biznesowych

  1. Wydatki na meble biurowe i sprzęt (np. komputery, smartfony, drukarki, akcesoria, karty pamięci, oprogramowanie),
  2. Czynsz i media (wynajem pomieszczenia biurowego, wynajem mieszkania, co-working),
  3. Opłaty telefoniczne i internetowe
  4. Koszty strony internetowej (nazwy domen, serwery, szablony),
  5. Usługi marketingowe
  6. Księgowość
  7. Usługi finansowe (np. firmowe konto bankowe),
  8. Opłaty urzędowe
  9. Koszty kursów, szkoleń, książek i publikacji branżowych,
  10. Koszty transportu (np. koszty eksploatacji samochodu, paliwo, części samochodowe, badania techniczne, bilety), usługi online ( m.in., Dropbox, Google Dysk, PayPal, Stripe, Github).

Oczywistym jest, że przedsiębiorcy powinni rozpoznawać tylko te wydatki, które są bezpośrednio związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. W przypadku ewentualnego audytu muszą udowodnić, że wydatki są przeznaczone wyłącznie na działalność gospodarczą. Przykładowo, niedopuszczalny jest zakup komputera na potrzeby działalności gospodarczej i umieszczenie go w pokoju dziecka. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami lub innymi dokumentami księgowymi.

Założenie własnej firmy - prosta sprawa

Jak programista może założyć firmę? Odpowiedź na to pytanie wydaje się skomplikowana. Założenie firmy nie jest jednak ani trudne, ani czasochłonne. Większość czasu spędzisz na zgłębianiu kwestii związanych z prowadzeniem firmy, takich jak wybór systemu podatkowego i rejestracja do VAT. Natomiast złożenie zeznania podatkowego jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli skorzystamy z interaktywnego formularza CEIDG-1 online.

(Artykuł partnera)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%