Iluminacja świąteczna w stylu retro to nie tylko wydarzenie warszawskie. Coraz więcej miast także dekoruje swoje ulice na ten wyjątkowy czas. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ozdób i dekoracji, które mają zawisnąć na ulicach i elewacjach budynków? O czym pamiętać wybierając elementy iluminacji i w jaki sposób powinny zostać one zawieszone?
1. Iluminacje świąteczne na Boże Narodzenie - kiedy je zawiesić?
2. Świąteczne iluminacje zewnętrzne - jakie warunki muszą spełniać?
3. Miejskie ozdoby świąteczne - jakie wybrać?
4. O czym jeszcze pamiętać przy instalacji ozdób świątecznych?
Okres świąteczny to czas, w którym wiele miast przyozdabia swoje ulice najróżniejszymi ozdobami. Warszawska świąteczna iluminacja zyskała już wręcz status kultowej, a i inne miasta idą za jej przykładem, organizując jarmarki i rozświetlając ulice dodatkowymi zestawami lampek oraz innych ozdób. Zazwyczaj dekoracje rozwieszane są w reprezentacyjnych miejscach stolicy oraz centrach miast na początku grudnia, a mieszkańcy mogą cieszyć nimi oczy przez kolejne kilkadziesiąt dni.
Iluminacje świąteczne, które przeznaczone są do wywieszenia na zewnątrz, muszą spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim powinny być energooszczędne, jako że zapalają się na wiele godzin każdego dnia. Dodatkowo muszą również być w stanie znieść zimowe warunki atmosferyczne - większość z nich rozwieszana jest na zewnątrz budynków. Producent ozdób świątecznych przeznaczonych na miejskie ulice musi zadbać również o to, aby były one możliwie jak najbardziej bezawaryjne - dzięki temu kolorowy pokaz może trwać każdego wieczora niezakłócony pracami serwisowymi.
Iluminacja świąteczna zazwyczaj składa się z wielu różnorodnych elementów. Część z nich podwiesza się na latarniach i innych elementach infrastruktury miejskiej. Inne z kolei mają formę reliktów lub instalacji artystycznych o różnych rozmiarach. Co więcej, sprawdzają się one nie tylko na miejskich ulicach, ale również na i w galeriach handlowych, ratuszu i innych budynkach użyteczności publicznej. Przygotowanie instalacji w okresie świąt sprawia, że każde miasto zyskuje magiczny, czarujący wygląd.
Wybierając elementy ozdobne zewnętrzne powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jaki motyw przewodni chcemy zastosować w danym roku. Na tej podstawie będzie nam łatwiej dopasować spójne dekoracje, co przełoży się na zachwycający efekt końcowy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy planujemy ozdabiać całą ulicę czy dzielnicę - iluminacja w jednym stylu wypadnie dużo lepiej, niż zbiór przypadkowych ozdób.
Zainstalowanie dekoracji świątecznych na warszawskich ulicach - jak i w każdym innym mieście - wymaga szeregu przygotowań i planowania. Jest to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę, w związku z czym musimy zadbać o odpowiednią organizację. Większość ekip zajmujących się pracami miejskimi rozwiesza elementy iluminacji w ciągu jednego dnia. Wcześniej ważnym jest, aby zadbać o przygotowanie wszystkich elementów i upewnienie się, że są one sprawne. Dzięki temu sam proces instalacji przebiegnie sprawnie i bez opóźnień w czasie.
Iluminacja świąteczna to coraz częstszy widok na ulicach wielu miast. Dzięki niej ulice wyglądają pięknie, jak i przypominają nam o zbliżających się świętach. Aby zadziałała, potrzeba wielu przygotowań i sprawnego rozmieszczenia instalacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz