Zamknij

Zespół suchego oka i astygmatyzm - strategie radzenia sobie i leczenia

. + 19:29, 12.02.2024 Aktualizacja: 10:28, 04.03.2024
Skomentuj

Astygmatyzm oraz nadmierne przesuszenie oczu to powszechne problemy, które pogarszają komfort codziennego funkcjonowania. Warto byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób można sobie z nimi skutecznie radzić.

Jak astygmatyzm wpływa na codzienne funkcjonowanie? 

Codzienne funkcjonowanie osób zmagających się z wadą wzroku, jaką jest astygmatyzm może być poważnie utrudnione. Kontury obserwowanych przez nie przedmiotów mogą wydawać się rozmyte i niewyraźne. Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa może również odnosić wrażenie, iż niektóre obserwowane przez nią linie są zakrzywione. Aby zrekompensować sobie kłopoty z prawidłowym widzeniem, powszechne jest mrużenie oczu, co niestety z czasem doprowadza do ich przemęczenia. 

Jak wygląda codzienność z zespołem suchych oczu?

Zespół suchego oka nie pogarsza co prawda samego widzenia, ale negatywnie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Kanaliki łzowe nie wytwarzają wówczas wystarczającej ilości filmu łzowego, co w konsekwencji prowadzi do uczucia suchości I szczypania pod powiekami. Warto dodać, że osoby zmagające się z tym problemem mają tendencję do pocierania oczu. Nietrudno doprowadzić wówczas do ich zanieczyszczenia. Ponadto, są one nieco bardziej narażone na takie problemy jak alergia oczu czy wirusowe zapalenie spojówek.

Jak można korygować astygmatyzm? 

Astygmatyzm nie stanowi choroby oczu, ale ich wadę. W celu poprawy swojego funkcjonowania zaleca się noszenie indywidualnie dobranych okularów korekcyjnych bądź soczewek. Powinny być one wyposażone w tak zwane cylindry. Jeżeli astygmatyzm jest bardzo zaawansowany bądź osoba zmagająca się z nim nie wyobraża sobie codziennego noszenia szkieł korygujących, może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Aby poprawić swoje codzienne funkcjonowanie, warto byłoby też wykonywać specjalne ćwiczenia oczu. Będą one jednak skuteczne jedynie wówczas, gdy będą wykonywane systematycznie. 

W jaki sposób radzić sobie z nadmierną suchością oczu?

Zespół suchego oka to przykład takiej choroby oczu, która wymaga najczęściej leczenia objawowego. Osoba zmagająca się z tym problemem musi regularnie zakrapiać oczy. Krople do oczu stosowane w tym zespole bywają określane mianem sztucznych łez. Dzięki działaniu nawilżającemu rogówkę są one w stanie przeciwdziałać takim objawom jak uczucie piasku pod powiekami, szczypania czy zaczerwienienia. Warto mieć na uwadze to, że zespół suchego oka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem podrażnień czy alergii oczu, właśnie z uwagi na niedostatek filmu łzowego. Dobrze byłoby więc przestrzegać właściwie podstawowych zasad higieny, co jest szczególnie istotne w przypadku używania soczewek kontaktowych. Należy dbać o mycie rąk przed ich zakładaniem oraz zdejmowaniem. Poza tym, warto za wszelką cenę unikać pokusy pocierania oczu w ciągu dnia. Nietrudno wówczas o przeniesienie do oka jakichś zabrudzeń czy bakterii. Stąd już tylko jeden krok do zapalenia spojówek, które jeszcze dodatkowo pogorszy jakość funkcjonowania z zespołem suchego oka.

____________________

Jaka jest najlepsza karma dla Twojego psa?

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%