Doskonała czystość, miękkość tkanin oraz długo utrzymujący się zapach to cechy idealnego prania. Jednak nie zawsze wszystko wygląda tak idealnie. Dlaczego pranie nie pachnie i co zrobić, żeby zapobiec takiej sytuacji?
Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Jedną z nich jest nieprawidłowa higiena pralki, wynikająca z niewłaściwego czyszczenia. Podczas każdego prania w elementach pralki osadzają się fragmenty tkanin czy zabrudzenia, a także wykorzystywane do prania i płukania detergenty. Zanieczyszczenia gromadzą się najczęściej w filtrach, a także w uszczelkach drzwi. Jeśli nie będą odpowiednio i regularnie czyszczone podczas kolejnych prań stają się bezpośrednim źródłem nieprzyjemnego zapachu.
Innym przykładem problemu może być twarda woda. Gdy jest ona bogata w minerały, mogą one powodować nieprzyjemny zapach. Dużym problemem jest wysoka zawartość magnezu i wapnia, ponieważ wpływają one negatywnie na działanie płynów do zmiękczania tkanin. Pranie staje się szorstkie i nie pachnie ładnie po zakończonym cyklu prania.
Bez względu na charakter wykorzystywanych detergentów do prania i płukania, należy pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. Często powtarzanym błędem wpływającym na jakość prania i jego zapach jest zbyt duża ilość środków. Przed ich zastosowaniem trzeba sprawdzić zalecenia określone na opakowaniu przez producenta. Zarówno proszek, jak i płyn do prania czy płukania, używany w nadmiarze może nie zostać właściwie wypłukany z tkanin. W konsekwencji bakterie i pleśnie zyskują optymalne środowisko do rozwoju, a to powoduje nieprzyjemny zapach.
Duże znaczenie dla zapachu prania ma także sposób, w jaki przechowywana jest wymagająca odświeżenia odzież. Gdy w koszu na brudy znajdują się wilgotne lub mokre elementy garderoby, to stworzone są doskonałe wręcz warunki do grzybów i bakterii. W takim środowisku mogą się namnażać w bardzo szybkim tempie. Jest to dużym problemem, bo nawet ukończony prawidłowo cykla prania może nie spowodować problemów z ich usunięciem.
Z większością problemów powodujących przykry zapach prania można sobie poradzić. Wystarczy odpowiednia diagnoza problemu i dopasowane postępowanie. Jeśli powodem problemu jest twarda woda, wówczas zaleca się stosowanie specjalnych soli do prania, które mają za zadanie zmiękczenie wody. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż specjalnych systemów filtrujących wodę.
Regularne korzystanie z pralki niesie ze sobą określone obowiązki. Aby jak najdłużej zachować pralkę w doskonałej kondycji i cieszyć się świeżym i pachnącym praniem, nie można zapominać o regularnym czyszczeniu urządzenia. Do wyboru pozostają domowe sposoby lub odpowiednio dostosowana chemia do pielęgnacji.
Bardzo ważne jest też to, aby odpowiednio dobrać detergenty do prania i płukania, a stosując je przestrzegać wytycznych określonych przez producenta produktu.
Sam zapach to w dużym stopniu kwestia gustu. Jedni cenią sobie aromaty kwiatowe, inni pokochają zapach morza czy lasu. Podczas podejmowania decyzji o zakupie najlepiej jest ustalić oczekiwania i potrzeby, szczególnie jeśli produkt ma być wykorzystywany do prania szczególnego rodzaju odzieży. Proszek do prania dla niemowląt cechuje się wyjątkową delikatnością, jego zapach jest często mniej intensywny, dzięki czemu drogi oddechowe młodego człowieka nie będą drażnione przykrymi zapachami. W domu, w którym są dzieci, najlepiej jest postawić na sprawdzone rozwiązania, płyn do płukania dla dzieci musi przejść restrykcyjne testy, zapewnia zatem maksymalne bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików.
Aby mieć pewność, że zapach będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, najlepiej jest wybrać środki znanych producentów oraz stosować je zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz