Zamknij
REKLAMA

Kiedy i jak korzystać z blokady parkingowej?

17.44, 31.10.2022 . Aktualizacja: 09.11, 10.11.2022
Skomentuj

Blokady parkingowe stanowią bardzo dobre zabezpieczenie wolnej przestrzeni, na której parkuje się samochód. W przypadku wynajmu lub kupna miejsca zdarza się, że trzeba je dodatkowo zabezpieczyć, by mieć pewność, że pozostanie ono wolne podczas nieobecności właściciela. Stosowane są głównie na parkingach nowych osiedli oraz biurowców. Niekiedy można je spotkać również przy sklepach, hotelach, uczelniach czy lokalach usługowych. Najczęściej wynika to z konieczności rezerwacji przestrzeni dla pracowników przedsiębiorstwa lub samochodów dostarczających zaopatrzenie.

 Czym jest blokada parkingowa?

Odpowiednio zamontowana zapora chroni miejsce parkingowe przed dostępem osób trzecich. Najpopularniejszą opcją wybieraną przez konsumentów jest blokada składana zabezpieczona zamkiem lub kłódką. W ostatnich latach pojawiły się na rynku również wersje sterowane automatycznie. Montaż takiego zabezpieczenia odbywa się za pomocą specjalnych wkrętów.

Blokada parkingowa jest produktem ogólnodostępnym. Można ją zakupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Średni koszt oscyluje pomiędzy kwotą 100 – 300 złotych.

Montaż zabezpieczenia można bez problemu wykonać we własnym zakresie. Początkowo trzeba zdjąć obudowę oraz zaznaczyć miejsce wiercenia. Następnie należy wykonać otwory odpowiednich rozmiarów. Na koniec pozostaje tylko przykręcić konstrukcję do podłoża i ponownie zamontować obudowę. W przypadku braku odpowiednich umiejętności należy poprosić o pomoc fachowca.

 Blokada parkingowa – aspekt prawny

Decydując się na instalację zabezpieczającą miejsce parkingowe, należy pamiętać o tym, kiedy jest to dozwolone. W przypadku posiadania terenu na własność nie są wymagane żadne pozwolenia. Gdy miejsce jest wynajmowane lub po prostu znajduje się na czyjejś posesji, konieczna będzie zgoda właściciela. W przeciwnym wypadku blokada może zostać usunięta, a użytkownik ukarany odpowiednim mandatem. Przed zakupem zapory warto zatem mieć pewność, czy mamy prawo ją postawić.

Kolejnym aspektem prawnym jest odpowiednie oznaczenie użytkowanego miejsca parkingowego. Pozwala to na interwencję odpowiednich służb, podczas gdy zostanie ono zajęte przez niepożądane osoby trzecie. Oczywiście, nawet w przypadku nieumieszczenia znaku informującego o rezerwacji przestrzeni, można ubiegać się o prawo do naruszenia własności w sądzie. W praktyce jest to jednak raczej nieopłacalne, chyba że sytuacja cyklicznie się powtarza.

Rodzaje blokad parkingowych

Standardowa wysokość blokady parkingowej wynosi 60 cm. Najtańszą wersją jest składany metalowy słupek. Uniemożliwia on co prawda wjazd samochodem na miejsce, jednak zużywa się najszybciej, a konstrukcyjnie jest najsłabszy. Nieco droższą opcję stanowią bardziej skomplikowane kształty, takie jak „słoń”, „jeż”, „motylek”, czy litera „Y”. Jeżeli budżet nie gra roli, najlepiej wybrać zabezpieczenie automatyczne. Zdalne sterowanie ułatwi parkowanie, gdyż w tym przypadku, nie ma konieczności każdorazowego ręcznego składania i rozkładania blokady. Blokady parkingowe dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe

Podsumowanie

Zakup oraz instalacja blokady parkingowej nie stanowią większych problemów, nawet dla prywatnych użytkowników. Posiadanie zapory pozwala zachować pewność, że niezależnie od natężenia pojazdów pozostawionych na danym obszarze, będzie możliwość zaparkowania własnego. Przed zamontowaniem zabezpieczenia, należy jednak przemyśleć zakup oraz zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, oraz oznaczeniami, by uniknąć poniesienia nieplanowanych kosztów.

___________________

Gadżety reklamowe na zimę

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

szlaban parkingowyszlaban parkingowy

0 0

Takie zabezpieczenia mają sens i chronią dodatkowo nasz pojazd przed zmianą właściciela. W miejscach gdzie są szlabany parkingowe https://dgpark.pl/aktualnosci/szlaban-parkingowy-skidata-juz-w-ponad-85-tys-instalacji-na-swiecie pozawalają w sprawny i nowoczesny sposób zadbać o nasz pojazd. 12:31, 08.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%