Zamknij

Altany ogrodowe - co musisz wiedzieć, zanim kupisz?

08:34, 19.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Altany ogrodowe mogą pełnić funkcję dekoracyjna i wypoczynkową. Różnorodne style, materiały i wielkości powodują, że każdy z nas znajdzie idealną do swojego ogrodu. Przyglądamy się, co warto wiedzieć, przed zakupem altany.

Rola altany ogrodowej w ogrodzie

Altana ogrodowa to piękna i bardzo użyteczna konstrukcja ogrodowa, która może spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim, ze względu na swój wygląd, może stanowić i często stanowi, dekorację ogrodu. Altana jest najczęściej bardzo dobrze widoczna w przestrzeni ogrodu - jest jego dominantą, znakiem rozpoznawczym. Wykonana w stylu rustykalnym czy nowoczesnym, dopasowana do stylu domu i ogrodu, stanowi piękny element ogrodu. Bardzo często na altanie mogą rosnąć rośliny pnące, co dodatkowo uprzyjemnia nam widok i zdecydowanie poprawia jakość wypoczywających w niej osób.


Altana najczęściej jednak spełnia funkcję wypoczynkową.

W jej wnętrzu ustawiamy wygodne meble wypoczynkowe jak sofę, fotele ogrodowe czy leżaki, i korzystając z pięknego otoczenia, relaksujemy się. Zadaszona przestrzeń altany może również pełnić rolę jadalni na świeżym powietrzu. Obszerny stół z licznymi krzesłami lub ławkami ogrodowymi z aluminium, drewna sprawdzi się podczas ogrodowych przyjęć czy też codziennych posiłków.

Ławka aluminiowa Antibes - Ogrodowy salon

W latanie możemy również z powodzeniem urządzić kuchnię letnią - wyposażając tą przestrzeń w grill ogrodowy, czy kuchnię albo wędzarnię, urządzimy sobie wygodną strefę gotowania. Ta bezpieczna przestrzeń doskonale sprawdzi się również jako pokój zabaw dla dzieci, gdzie będą urządzać sobie tajne kryjówki czy budować bazy.

Popularność altan ogrodowych wynika właśnie z faktu ich funkcjonalności - we wnętrzu altany możemy urządzić właściwie co chcemy. Korzystny jest również fakt, że niezależnie od pogody, możemy korzystać z altany. Jej budowa może być dopasowana do funkcji i naszych oczekiwań. Altana może być zadaszona, jak również zabudowana, albo pozbawiona ścian. Jej ściany mogą być również półpełne, albo wykonane z pergoli, kratownicy, po której malowniczo będzie wspinać się róża pnąca, clematis, bluszcz czy inne pnącze. Podłoga tarasu może być również wykonana na wiele sposobów, dzięki czemu cała konstrukcja będzie dopasowana do naszych potrzeb.

Konstrukcja altany

Konstrukcja altany ma wpływ na wiele czynników. Jej budowa i tworzywo jakie wykorzystamy do budowy, będzie decydowało o :

  • trwałości altany,
  • kosztach,
  • czasie budowy,
  • wymaganiach i pielęgnacji.

Klasyczna altana z drewna.

W sprzedaży jest dostępnych wiele gotowych modeli altan ogrodowych, które możemy zamówić, a fachowcy złożą go w naszym ogrodzie. Mamy również możliwość zamówienia altany pod indywidualny projekt - dzięki czemu idealnie dopasujemy altanę ogrodową do naszych oczekiwań. Często sklepy oferują nam możliwość modyfikowania gotowych projektów, mamy możliwość zmiany wymiarów altany, tak aby pasowała doskonale do naszej przestrzeni . Możemy też decydować o sposobie wykończenia, kolorystyce, czy też sposobie zabudowania. Wielu producentów oferuje również altany ogrodowe w wariancie podstawowym oraz wiele opcji dodatkowych, które możemy dobierać, w zależności od naszych oczekiwań - są to na przykład zabudowa ścian, podłoga, taras przed altaną, okna, czy też okiennice albo donice, możemy decydować o rodzaju balustrady, oraz jej rozmieszczeniu czy też ilości wejść do altany. Wszystkie te elementy mają sprawić, że zakupiona altana będzie nas satysfakcjonowała w 100 %.

Drewniane altany ogrodowe

Drewniane altany ogrodowe to rozwiązania najbardziej popularne. Drewno jest bardzo cenionym tworzywem, które chętnie wykorzystujemy w naszych ogrodach. Tworzywo to ma wiele zalet, przede wszystkim jednak cenimy je za piękny wygląd. Naturalny rysunek drewna, jego ciepła kolorystyka i powszechność powodują, że elementy z drewna bardzo ładnie prezentują się w każdej przestrzeni ogrodu, ładnie się w niej komponują. Drewno jest również łatwe w obróbce i pracy z nim. Konstrukcje altan najczęściej wykonuje się z drewna sosnowego, które jest łatwe w kształtowaniu i pielęgnacji. Możemy nadać mu dowolny kolor, za pomocą impregnatów i lakierów. Docierając do tej zalety, musimy jednak wspomnieć, że konieczność impregnacji drewnianej altany jest obowiązkiem. Drewno musi być starannie zaimpregnowane, tak aby nie ulegało korozji. Każdy element altany powinien zostać zabezpieczony jeszcze przed połączeniem ich w całość, tak aby impregnat dotarł do każdej przestrzeni.

Nowoczesna altana ogrodowa.

Altana wykonana z drewna może mieć każdy charakter, gdyż drewno łatwo jest dopasowywać do swoich wymagań. Prosta konstrukcja, o minimalistycznym kształcie, pomalowana na biało albo szaro, z dachem jednospadowym, lub dwuspadowym, będzie zdecydowanie nowoczesna. Natomiast drewno w naturalnym kolorze, z zastrzałami, czy dekoracyjną balustradą i dachem wielospadowym, to konstrukcja rustykalna, klasyczna, i w takich ogrodach będzie prezentować się najlepiej.

Budowa altany ogrodowej z drewna przebiega sprawnie, i maksymalnie w przeciągu kilku dni, możemy cieszyć się gotową budowlą. Decydując się na zakup gotowego projektu, producent oferuje również jej wykonanie w naszym ogrodzie. Fachowcy przybywają wtedy do nas z gotowymi elementami, które składają w przygotowanym przez nas miejscu.

Altany ogrodowe murowane

Altany ogrodowe murowane są nieco bardziej wymagające i pracochłonne. W ich przypadku najczęściej decydujemy się na indywidualny projekt, który zazwyczaj uzgadniamy z firmą, wykonującą altanę.

Altany murowane najczęściej składają się ze słupów, murowanych z cegły lub kamienia. Na tej solidnej konstrukcji opiera się drewniany dach. Wypełnienie ścian może być wykonane z tych samych materiałów co słupy - może być półpełne, albo pełne. Pomiędzy słupami możemy również zastosować drewniane elementy, na przykład kratownice czy pergole.

Czas budowy takiej altany jest bardzo często dłuższy i trwa około 2-3 tygodni. Murowane altany powstają najczęściej na fundamentach, więc samo ich wysychanie trwa kilka dni. Następnie musimy czekać aż murowane słupy zastygną, wtedy dopiero układamy dach.

Zaletą altany murowanej jest jej trwałość i długowieczność - jest to konstrukcja solidna. Murowane elementy nie wymagają również pielęgnacji czy impregnacji, jedynie te części altany, które zdecydujemy się wykonać z drewna, będą wymagały takiego zabezpieczania.

Altany ogrodowe z metalu i żeliwa

Altany ogrodowe z metalu czy żeliwa, to najczęściej gotowe konstrukcje, które wykonane są w całości i w całości otrzymujemy je od producenta. Konstrukcja taka nie wymaga składania czy montażu, wystarczy tylko przygotować solidne podłoże, na którym je ustawimy. Podłoże w altanie z żeliwa czy metalu, może stanowić wylewka betonowa, pokryta okładziną z drewna, czy też gresu, jak również z powodzeniem możemy zastosować kostkę czy płyty betonowe. Altany metalowe mają najczęściej proste kształty i są nowoczesnym wyposażeniem, natomiast żeliwne konstrukcje, to często bogato zdobione w ornamenty budowle, romantyczne, doskonale pasują do ogrodów pałacowych, dworkowych, czy historycznych.

Altana ogrodowa jest bardzo funkcjonalną budowla, która pozwala nam w sposób urozmaicony spędzać czas w ogrodzie. Możemy korzystać z niej o każdej porze, a wyposażenie altany, dopasowane do naszych potrzeb, gwarantuje komfortowy relaks w ogrodzie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (1)

IgorIgor

0 0

Wg mnie altana musi być przede wszystkim trwała i praktyczna. Wydziwiać można z dodatkami 13:38, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone