Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać kinkiety do salonu?

12:32, 29.05.2020 | Materiały partnera

Wiele osób nie bardzo wie, jak aranżować światło. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ właściwe dobranie jego natężenia, ilości i rodzaju źródeł jest wyjątkowo trudne. Warto pamiętać o tym, że sufitowe oświetlenie zwykle nie wystarczy, by prawidłowo oświetlić pokój. Warto zainstalować także inne źródła światła, takie jak kinkiety.

Na czym polega dobra aranżacja światła?

Zazwyczaj zależy nam na tym, by światło było dość równomiernie rozprowadzone po pokoju. Samo oświetlenie sufitowe zwykle nie wystarczy, szczególnie w dużych salonach. Kinkiety to niewielkie lampy montowane na ścianach. Zwykle są zaprojektowane tak, by oświetlać niewielki obszar w bezpośrednim sąsiedztwie lampy, ale niektóre mają możliwość ustawienia w ten sposób, by wiązka światła była skierowana w określonym kierunku. Pozwala to doświetlić ciemniejsze miejsca lub rozświetlić cienie, które chcemy wyeliminować.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie wielopunktowego światła sufitowego i kilku kinkietów. Do salonu w nowoczesnym stylu można też zamontować kinkiety oświetlające ścianę, dzięki czemu powstaje miękkie, rozproszone światło.

Rola bocznego oświetlenia

Podstawową funkcją bocznego oświetlenia jest uzupełnianie głównego źródła światła, ale zdarza się, że kinkiety są jedynym oświetleniem. Dość rzadko spotykamy się z tym jednak w salonach. Kinkiety bywają wykorzystywane w tej roli głównie w korytarzach lub kawiarniach, gdzie pomagają tworzyć kameralny wystrój i oddzielić od siebie poszczególne stoliki.

Kinkiety do salonu

Kinkiety do salonu mają ogromne znaczenie szczególnie w dużych pokojach, gdzie trudno jest w inny sposób równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Wiele osób traktuje je jednak nie tylko jako źródło światła, ale dekorację. Szczególnie istotne jest odpowiednie dobranie kinkietów do salonów w tradycyjnym stylu, ponieważ w dawnych wnętrzach kinkiety były niezbędnym elementem wyposażenia. Do takich salonów pasują kinkiety z abażurami lub kloszami, najlepiej dobrane kolorystycznie do wnętrza. Dobrze sprawdzą się także w salonach w stylu glamour.

Do nowoczesnych salonów dobrze pasują kinkiety w prostych kształtach i raczej oszczędnie zdobione. Zamiast wzorów czy toczonych elementów projektanci stawiają na minimalistyczną formę, a funkcję ozdobną pełni np. chromowane wykończenie, czarny lakier lub naturalne drewno. Bywa, ze takie lampy są pozbawione klosza. Wtedy, w zależności od ustawienia, oświetlają obszar bezpośrednio pod sobą lub sufit, a więc pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Gdzie najlepiej kupować kinkiety do salonu?

Wiele osób ma swoje ulubione sklepy z oświetleniem lub producentów, których oferta najbardziej im odpowiada. Duży wybór kinkietów do salonu można znaleźć na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/829-kinkiety-do-salonu-jadalni. Dobrym pomysłem jest też przejście się po sklepach stacjonarnych – nawet jeżeli podoba nam się lampa dostępna tylko w sieci, w sklepie stacjonarnym można zobaczyć, jak świeci inna lampa o podobnej budowie.

W dobraniu odpowiedniego kinkietu do salonu pomoże zwrócenie uwagi na kilka rzeczy:

  • styl lampy – powinien pasować do wnętrza
  • warto sprawdzić, czy żarówki są wymienne i jaki gwint jest zastosowany w lampie
  • ważne jest, by zwrócić uwagę na jakość wykonania; zależy od niej nie tylko wygląd lampy, ale też bezpieczeństwo.

Niektóre sklepy sugerują stosowanie konkretnych rodzajów żarówek do różnych modeli lamp. Zwykle są to żarówki LED o odpowiedniej barwie światła, ale w niektórych wypadkach warto zainwestować w tak zwane żarówki dekoracyjne, inspirowane produktami Edisona. Ładna żarówka jest ważnym uzupełnieniem wyglądu lampy.


 


 


 

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA