Zamknij
REKLAMA

Ognisko w ogrodzie. Jak zachować bezpieczeństwo?

13:18, 09.02.2021 | J.R
Skomentuj

Rozpalanie ogniska, pieczenie kiełbasek, chleba i jabłek, a do tego gwarne rozmowy i śpiewy przy gitarze. Czujesz tę atmosferę? Jeśli chciałbyś stworzyć taki klimat w swoim nowoczesnym ogrodzie, zobacz paleniska ogrodowe z nowych czasów.

Kto z nas nie pamięta biwaków i ognisk ze znajomymi? Tego klimatu trzaskającego drewna, mieniącego się żaru nocą, zapachu pieczonych jabłek i wyjmowania ziemniaków z folii? Do tego pełne śmiechu rozmowy, opowiadanie przygód i wspólne śpiewanie? Ogniska nie stracą swojego klimatu. 

Kojarzą się z dobrym spędzaniem czasu z przyjaciółmi, romantycznymi rozmowami i atmosferą pełną zabawy. Mają w sobie o wiele więcej uroku niż modne dziś grillowanie. Nic dziwnego, że wiele osób chciałoby przy domu wygospodarować miejsce na palenisko ogrodowe

Bezpieczne ognisko 

Należy pamiętać, że prawnie obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia na terenach leśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Nie możemy też rozpalać ognia w pobliżu materiałów łatwopalnych i w odległości poniżej 4 m od sąsiedniej działki. 

Jeśli chcemy bezpiecznie urządzić ognisko na własnej posesji, musimy pamiętać o tym, by znajdowało się ono w odpowiednim miejscu i było dobrze zabezpieczone oraz przygotowane.

Miejsce na ognisko powinno znajdować się z dala od suchego drewna i suchych traw, by w razie większego wiatru iskry ognia nie wznieciły pożaru. Najlepiej ognisko przygotować na podłożu z ziemią, piaskiem czy żwirem. Tutaj zaczynamy od wykopania około półmetrowego dołu.  Wokół ogniska powinniśmy wyłożyć np. kamienie lub cegły, możemy także zbudować samodzielnie duży krąg z zaprawy. 

Palenisko w ogrodzie 

Posiadacze nowoczesnych, eleganckich ogrodów czy szykownych działek rekreacyjnych z pewnością będą poszukiwać niebanalnych rozwiązań na zorganizowanie ogniska. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych przestrzeni ogniskowych są designerskie paleniska ogrodowe. 

Palenisko to specjalny rodzaj misy wspartej na mocnej podstawie. Konstrukcja może mieć różne kształty, niekoniecznie okręgu. Paleniska zazwyczaj wykonywane są ze stali, która jest odporna na wysokie temperatury. Nowoczesna forma ogniska jest zatem wytrzymała i bezpieczna. Podczas gdy tradycyjne ognisko zazwyczaj roznieca się w jednym, specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu, palenisko ogrodowe może być ustawiane i przestawiane wedle naszych potrzeb i upodobań.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%