Zamknij
REKLAMA

List motywacyjny po angielsku – przykład cover letter

08:35, 14.04.2021 | J.R
Skomentuj

List motywacyjny, oprócz CV, jest jednym z najważniejszych dokumentów, które liczą się w procesie aplikacji do pracy. Zawiera podstawowe informacje o kandydacie oraz powody, dla których stara się o przyjęcie na dane stanowisko.

Przygotowanie profesjonalnego tekstu jest więc bardzo ważne, gdyż dzięki niemu znacznie zwiększasz swoje szanse. Warto również przygotować list motywacyjny po angielsku, ponieważ sporo firm wymaga biegłej znajomości tego języka i sam proces pozyskania nowych pracowników przeprowadza po angielsku. W tym mogą przydać Ci się korepetycje z angielskiego, na przykład takie z Buki.org – świetnej strony, która pomaga nie tylko uczniom i studentom, ale także wszystkim starającym się o pracę!

Budowa listu motywacyjnego

Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Powinien być konkretny, rzeczowy, precyzyjny. Dobrze napisany nie zawiera niepotrzebnych informacji oraz jest przygotowany na potrzeby jednego procesu aplikacji. W zależności od pracy, powinien kłaść nacisk na różne kwestie, które są oczekiwane przez potencjalnego pracodawcę.

Bez wątpienia, w liście warto zawrzeć najważniejsze informacje o sobie i pokazać się z dobrej strony. Zwróć uwagę na to, co jest w Tobie dobrego i w jaki sposób możesz przydać się firmie. Pokaż pracodawcy, że zależy Ci na tym stanowisku i że spełniasz jego wymagania. Nie gloryfikuj jednak się zbytnio, ponieważ taki obraz człowieka jest niewiarygodny – rzadko kiedy trafiasz na chodzący ideał. Świadomość swoich słabych stron również jest pożądana, gdyż dzięki niej widzisz obszary, w których możesz się jeszcze rozwijać.

Opisz pracodawcy swoje umiejętności, ale nie zapomnij również o kompetencjach miękkich. Zdolność pracy w grupie, komunikacji czy znajomość różnych kultur mogą zapewnić Ci dużą przewagę nad kandydatami.

Profesjonalny list nie zawiera błędów językowych. Dlatego zastanów się, czy nie potrzebujesz korepetycji z angielskiego. Pomogą Ci one sprawniej korzystać tego języka oraz unikać popularnych błędów. Stroną, na którą warto zwrócić uwagę jest Buki – znajdziesz tam nauczycieli, którzy pomogą Ci z nauką angielskiego.

Jak zacząć list motywacyjny?

Pierwszym elementem jest poprawne zaadresowanie listu. Nie zapomnij o swoich danych – imieniu i nazwisku, numerze telefonu, adresie i mailu.

Nagłówek powinien składać się ze zwrotu grzecznościowego. Jeśli nie wiesz, do kogo dokładnie piszesz, zastosuj bezpieczny zwrot „Dear Sir or Madam,”.

Wstęp zwykle zawiera powód Twojej aplikacji. Możesz powiązać swoje doświadczenie ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Przydatne mogą okazać się zwroty: „As a lifelong …, I am writing to express my interest in the … position” czy „I am a certified … who would love to…”.

Rozwinięcie

W rozwinięciu opisz swoje mocne strony, doświadczenie, plany zawodowe oraz to, co Twoim zdaniem da Ci ta praca. Nie muszą to być wielkie perspektywy, jednak ważne jest, by zaznaczyć chęć rozwoju. Napisz też, dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Jeśli Ty nie wiesz, dlaczego próbujesz dostać tę pracę, co dopiero ma powiedzieć osoba czytająca Twój list.

Wśród przydatnych zwrotów warto wymienić:

•             Known for excellent … skills – znany z doskonałych umiejętności…

•             Additionally, I did… - Ponadto, zrobiłem/am…

•             For the last … years, I have done… - przez ostatnich … lat, zrobiłem/am

•             My expertise includes – moje doświadczenie obejmuje

•             Furthermore – co więcej

•             I am highly skilled in… - mam duże umiejętności w dziedzinie…

•             I have enclosed my CV – załączyłem/am moje CV

•             Strong technical experience – duże doświadczenie techniczne

•             With a … degree in … - posiadając tytuł … w dziedzinie …

•             Comprehensive understanding – pełne, wszechstronne zrozumienie

Jak zakończyć list motywacyjny?

W zakończeniu przypomnij swój telefon czy adres e-mail, by rekruter łatwiej mógł się z Tobą skontaktować. Podziękuj też za poświęcony czas i rozważenie Twojej kandydatury. Napisz również, że czekasz na odpowiedź odnośnie oceny Twojej pracy.

List zakończ wyrażeniem „Yours sincerely,” oraz podpisz się.

Przydatne zwroty w tej sekcji to:

•             I can be reached anytime via – można się ze mną skontaktować w każdym czasie poprzez…

•             Thank you for your consideration – dziękuję za rozważenie mojej aplikacji

•             I look forward to hearing from you – czekam na odpowiedź

•             I would like to meet in person – chciałbym spotkać się twarzą w twarz

Przykładowy list motywacyjny – wzór cover letter

John Johnson

+48 123 456 789

[email protected]

Konwaliowa 47 Street

02-150 Warsaw

 

Dear Sir or Madam,

I am writing to express my interest in the post of a football team manager. As a lifelong football enthusiast and certified manager, I believe I can help grow your business and help John’s Football Club success.

I am known for excellent skills in managing a team. In my previous company I was responsible for the group of 10 people. With a Bachelor Degree in Management, I have a strong experience in working under the time pressure and working with other managers and teams. Furthermore, I am capable of organising events and running social media platforms.

The post would be an ideal opportunity for me to develop my skills. Additionally, I aim in helping your business grow.

As I have written in the CV I had enclosed, I am deeply interested in football life of my town. I belong to an amateur football club and take active part in sport events in the town.

Thank you for your time and consideration. I would be glad to meet in person. I am looking to hearing from you.

Yours sincerely,

John Johnson

 

Podsumowanie

List motywacyjny (cover letter) stanowi ważny dokument, który może znacznie wpłynąć na wynik procesu rekrutacji do pracy. Dzięki niemu pracodawca będzie w stanie poznać Cię, Twoje mocne strony, zainteresowania i powody, dla których starasz się o tę pracę.

Jak pisać list motywacyjny? Prawidłowo napisany powinien zawierać podstawowe informacje o Twoim doświadczeniu, zainteresowaniach, planach na rozwój zawodowy oraz oczekiwaniach od danego stanowiska.

Poprawny list zaczyna się od danych odbiorcy i nadawcy oraz zwrotu grzecznościowego. We wstępie warto opisać powód aplikacji oraz wspomnieć powiązanie za swoim doświadczeniem. Rozwinięcie jest polem do pokazania swoich mocnych stron. Nie wahaj się pisać o tym, co może podnieść Twój wynik i przybliżyć się do otrzymania pracy. Opisz Twoje wykształcenie oraz doświadczenie w branży, odbyte kursy i szkolenia, działania podjęte na własną rękę. Wymień, co Twoja obecność w firmie może zmienić na lepsze. Zakończ list prośbą o odpowiedź oraz zwrotem grzecznościowym.

Prawidłowo napisany list może znacznie podnieść Twoje szanse i pomóc Ci dostać pracę, o którą się starasz. Dlatego warto go przygotować profesjonalnie i wyeliminować z niego wszystkie błędy. Nawet drobiazg może zaważyć na ocenie Twojej przydatności, więc poświęć na jego przygotowanie czas i energię, ponieważ zwróci Ci się z nawiązką!

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%