Zamknij
REKLAMA

Karma dla psów według wielkości rasy - jak odpowiednio dobrać karmę do naszego psa?

09:09, 04.08.2021 | materiały partnera

Wydaje Ci się, że to bez znaczenia, jaką karmę dla psa podajesz swojemu pupilowi? Nic bardziej mylnego! Pokarm czworonoga koniecznie powinien być dostosowany do jego wielkości. Dlatego w sklepach zoologicznych możemy znaleźć właściwie trzy podstawowe kategorie takich produktów: karmy dla psów małych, średnich oraz dużych ras. Podawanie odpowiedniego pokarmu to niezwykle ważna kwestia, ponieważ w ogromnym stopniu wpływa na jego prawidłowy rozwój, zdrowie i samopoczucie!

Karma dla psa a wielkość rasy

Podczas wyboru karmy dla psa, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest rasa - wyróżniamy małe, średnie oraz duże. Choć może nam się wydawać inaczej, to jednak występują między nimi znaczące różnice, dlatego każda z tych grup wymaga nieco innego żywienia, innych proporcji składników odżywczych. Ich potrzeby koniecznie muszą być spełnianie, dlatego producenci obecnie oferują duży wybór karm w zależności od wielkości psa.

Pokarm dla psów małych ras

Mały pies, czyli szczeniak? Niekoniecznie, a tak niestety uważa wielu właścicieli pupilów i psom małych ras podaje karmę dedykowaną szczeniakom. Błędnie jednak utożsamiają oni wielkość zwierzaka z etapem rozwojowym. Małe psy mają bardzo szybki metabolizm i trawienie pokarmu, natomiast zużycie energii na kilogram jest znacznie szybsze w porównaniu do psiaków dużych ras. Z tego powodu wymagają one kilkukrotnego karmienia w ciągu dnia. Ważne jednak, aby też porcje nie były zbyt duże. Szczególnie ważny jest też fakt, że te zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy, zatem powinny dostawać jedzenie z lekkostrawnym białkiem - np. cielęciną lub jagnięciną. Istotne jest też, aby karma dla psów małej rasy była skoncentrowana pod względem energetycznym, co wynika z tego, że małe psy są dużo aktywniejsze od czworonogów większych ras.

Pokarm dla psów średnich ras

Średnim psom nie powinniśmy podawać karm przeznaczonych dla psów małych ras ani dla dużych ras. Wynika to z tego, że ich zużycie energii jest jednak nieco inne. Różnice występują również w zakresie tempa wzrostu. Dodatkowo nie wymagają one zbyt częstych posiłków - wystarczą 2-3 w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że psy pracujące np. myśliwskie mają trochę inne potrzeby, bowiem mają dużą aktywność, dlatego warto podawać im karmy wysokoenergetyczne. Co ważne psy ras średnich raczej nie zmagają się z problemem nadwagi.

Pokarm dla psów dużych ras

Całkowicie inny pokarm powinny otrzymywać również psy dużych ras i olbrzymich. Nierzadko zmagają się one z problemami związanymi ze stawami - np. dysplazja biodra i łokcia, zatem dedykowana karma dla psów ras dużych i olbrzymich powinna zawierać dużą ilości substancji, które korzystnie wpływają na pracę stawów takie jak glukozamina. Istotna jest też stała kontrola nad ilością serwowanej karmy, która powinna być mniej kaloryczna, co wynika z faktu, że są one narażone na nadwagę, czy skręt żołądka. Najlepiej podawać im 2-3 posiłki w ciągu dnia. Natomiast szczeniakom dużych ras powinniśmy podawać jedzenie, które zawiera odpowiednio dobrane proporcje takich składników jak białko, wapń, czy tłuszcz.
Specjalne karmy z podziałem na rasy psów znajdziesz w sklepie Wataha pod adresem: https://karmawataha.pl.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%