Lekarka podkreśliła, że istnieje szereg działań profilaktycznych, które pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania.
Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości, które pozwalają nam na zupełne wyleczenie choroby - powiedziała PAP lekarka Zagłębiowskiego Centrum Onkologii dr Anna Krzywda w Światowym Dniu Walki z Rakiem, zachęcając do częstych badań profilaktycznych.
"Zwracamy też uwagę na prewencję nowotworów. Istnieje szereg zachowań, substancji, które mogą wywoływać choroby nowotworowe, a my możemy ich unikać" - powiedziała PAP dr Anna Krzywda, lekarka kierująca zakładem diagnostyki obrazowej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.
Podkreśliła, że unikanie szkodliwych czynników ryzyka, takich jak alkohol i papierosy, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Doktor Krzywda dodała również, że kluczowe jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
"Powinniśmy często się badać i mieć na uwadze to, że częste badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium, które pozwala na całkowite wyleczenie" - zaznaczyła.
Lekarka zwróciła uwagę na częste sytuacje, kiedy pacjentki zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium, mimo że zmiany były już wyczuwalne. Często przyczyną zwlekania z konsultacją z lekarzem jest strach. Dr Krzywda zauważyła, że jest to zupełnie nielogiczne, ponieważ strach przed wykryciem choroby nie sprawi, że guz zniknie. "Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości leczenia (...), które pozwalają nam na zupełne ich wyleczenie" - podkreśliła.
W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej codziennie wykonywanych jest około 40-50 badań mammograficznych. "My bardzo stawiamy na profilaktykę, bardzo zachęcamy panie z regionu, aby się badały. Prowadzimy szereg działań, mających na celu uświadomienie, że program profilaktyki raka piersi istnieje" - zachęcała doktor Krzywda.
"Nie ma nic cenniejszego niż informacja, że wyniki są w porządku" - dodała, podkreślając, że w większości przypadków nie wykrywa się żadnych podejrzanych zmian, jednak w grupie badanych kobiet zdarzają się także przypadki nowotworów wykrytych na bardzo wczesnym etapie, które nie są wyczuwalne ani widoczne.
Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Rakiem odbywa się pod hasłem "Zjednoczeni przez wyjątkowość", a jego celem jest skupienie uwagi na pacjencie, nie tylko na samej chorobie. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, rak to nie tylko medyczna diagnoza, ale również bardzo osobista i emocjonalna sprawa.
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zachęca kobiety w wieku od 45-74 lat do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Oferta skierowana jest do pacjentek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii profilaktycznie, a także do tych, które zakończyły pięcioletnią kurację po leczeniu chirurgicznym raka piersi i wciąż kontynuują hormonoterapię uzupełniającą, lub zakończyły leczenie nowotworu i zakończyły pięcioletni proces monitorowania po leczeniu.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Julia Szymańska (PAP)
jms/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz