Zamknij

Niepłodność to nie koniec marzeń o dziecku

. + 14:01, 28.03.2025 Aktualizacja: 14:02, 28.03.2025
Skomentuj

Choć wielu z nas zakłada, że poczęcie dziecka to naturalny, bezproblemowy etap życia, rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Dla niektórych par starania o ciążę przeciągają się miesiącami, a czasem nawet latami. Wówczas pojawia się diagnoza niepłodności. Dotyka ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Najważniejsze jednak, by nie tracić nadziei. Skuteczne leczenie jest możliwe, szczególnie gdy podejmowane jest w odpowiednim miejscu, pod okiem doświadczonych specjalistów, jak chociażby w Klinikach Bocian, tworzących ogólnopolską sieć klinik leczenia niepłodności i in vitro.

Pierwszy krok to dokładna diagnostyka

Niepłodność rozpoznaje się, gdy mimo regularnych starań o dziecko przez co najmniej 12 miesięcy nie dochodzi do ciąży, przy braku stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Warto jednak podkreślić, że czas oczekiwania na diagnostykę skraca się w zależności od wieku kobiety. Po 35. roku życia zaleca się rozpoczęcie konsultacji już po 6 miesiącach bezskutecznych prób, a po ukończeniu 40 lat nawet po 3 miesiącach. Ponieważ przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie kobiet i mężczyzn, para wspólnie powinna poddać się badaniom. U kobiet wykonuje się w pierwszej kolejności m.in. badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz badania hormonalne w tym ocenę rezerwy jajnikowej. Niekiedy wymagane jest również badanie drożności jajowodów (Sono-HSG), a w przypadku podejrzeń nieprawidłowości w obrębie macicy takich jak polipy, zrosty, czy nieprawidłowa budowa lekarz może zlecić histeroskopię, czyli badanie endoskopowe pozwalające dokładnie ocenić wnętrze macicy. U mężczyzn podstawowym testem jest badanie nasienia, które pozwala ocenić liczbę, ruchliwość i morfologię plemników. W bardziej złożonych przypadkach lekarz może zlecić również badania genetyczne lub immunologiczne.

Jak leczy się niepłodność?

W Klinikach Bocian leczenie niepłodności dobierane jest indywidualnie - w zależności od przyczyny problemu, wieku pacjentów, czasu trwania starań o dziecko oraz ogólnego stanu zdrowia kobiety i mężczyzny. Kluczowym etapem jest wcześniejsza diagnostyka, która pozwala określić kierunek terapii. W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. U kobiet polega ono najczęściej na stymulacji owulacji, czyli pobudzeniu jajników do produkcji komórek jajowych – z wykorzystaniem leków hormonalnych. U mężczyzn wdraża się terapię wspierającą jakość nasienia, opartą na suplementacji, a także zmianę stylu życia, czasem niezbędne mogą się okazać zabiegi. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów lub gdy niepłodność ma poważniejsze podłoże, rozważa się metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Niepłodność a refundacja in vitro

Ważnym elementem leczenia niepłodności jest rządowy program refundacji in vitro, z którego można skorzystać m.in. w Klinice Bocian w Gdańsku zlokalizowanej przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Program ten umożliwia pełne dofinansowanie procedury, a zespół placówki pomaga pacjentom w całym procesie od przygotowania dokumentów, przez kwalifikację, aż po realizację leczenia. Co istotne, refundacja dostępna jest również w innych oddziałach Kliniki Bocian w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji można uzyskać na dedykowanej stronie: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.


Osoby, które chciałyby skonsultować się ze specjalistą, wykonać badania lub uzyskać informacje na temat refundacji in vitro, mogą skontaktować się z Kliniką Bocian w Gdańsku telefonicznie: +48 58 350 28 80.
 

(Artykuł partnera)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%