Zmiana zasad kontroli stacji pojazdów, a także nowe procedury i kary finansowe za spóźnienie dotyczące obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu - to wszystko zawiera się w nowelizacji przepisów, które mają wejść od 1 stycznia 2023 roku.
Do Sejmu trafił już kompletny i ostateczny projekt zmiany przepisów dotyczących przeglądów pojazdów. O "pieczątkę" w dowodzie rejestracyjnym ma być trudniej, co ma wpłynąć poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Nowe przepisy mają wprowadzić kary za spóźnienia w dokonaniu obowiązku. W przypadku, kiedy kierowca przyjedzie po 30 dniach od wyznaczonego terminu lub później, otrzyma karę w postaci opłaty dodatkowej, wynoszącej 100 proc. stawki za przegląd.
- W myśl nowych przepisów na przegląd będzie można przyjechać do 30 dni przed wyznaczonym terminem i po wykonanym badaniu otrzymać pieczątkę na rok od oryginalnie wyznaczonego dnia. W efekcie taki kierowca nie będzie "tracił" dni, jeśli planowy termin wypadnie w niedzielę lub święto, albo wcześniejszy przyjazd zostanie spowodowany np. planowanym urlopem - podaje Auto Kult.
Po zmianie przepisów diagności będą zobowiązani do wykonania zdjęć badanych przez siebie pojazdów, które ustawione są na stanowisku badawczym. Diagnosta będzie miał również obowiązek zrobienia zdjęcia licznika w taki sposób, by widoczny był przebieg auta.
Zdjęcia mają być przechowywane przez 5 lat.
- Wszystko po to, by urzędnik kontrolujący stację mógł sprawdzić, czy dane auto w ogóle pojawiło się na badanie - wskazuje Auto Kult.
Przeglądy po 2023 roku mają być dokładniejsze.
- Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów wśród czynności diagnosty wylicza m.in. kontrolę zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin. Tymczasem obecnie w praktyce badanie spalin podczas obowiązkowego przeglądu jest rzadkością - zauważa serwis motoryzacyjny.
Efektem wprowadzanych przez Ministerstwo Infrastruktury zmian ma być wyeliminowanie nie sprawnych pojazdów z dróg. W Polsce, jak donosi Auto Kult, obecnie przeglądu nie przechodzi tylko ok. 2,5 proc. samochodów. Dla porównania w Niemczech odsetek ten wynosi 20 proc.
Tragiczny wypadek na A1 przed węzłem Grudziądz. Jedna o
Węzeł Grudziądz jest na 97 kilometrze, węzeł Lisewo na 113 km. Wypadek był na 104 km czyli bliżej Grudziądza niż Chełmna. Straż pożarna w Grudziądzu ma do węzła na A1 ok 4 km plus 7 do wypadku- razem 11 km. Straż z Chełmna ma do węzła Lisewo prawie 20 km plus ok 9 km do miejsca wypadku- razem ok 30 km. Dlaczego to wyliczam? Bo napisano, że na miejscu wypadku byli strażacy z Chełmna, z okolicznych OSP i z aż z Torunia a przecież mogliby być szybciej strażacy z Grudziądza i może by zdołali uratować wszystkie osoby? To jakiś dziwny sposób na ratowanie ludzi. Przecież zawsze liczy się czas.
Antoni
22:37, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
Będzie budowa jak delfinek na strzemyku . Oszalec idzie zero kontaktu z władzami miasta. Ciągły halas ale budowa trwa bo pan prezydent musi gdzieś rolki nagrywać.
Grudziadzanin
18:24, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
No chyba miasto wywaliło już dość pieniędzy na prywatny klubik
Żużelek
15:42, 2025-07-03
Hołownia: Zgromadzenie Narodowe zostanie zwołane na 6 s
6 sierpnia wszyscy alfonsi, złodzieje mieszkań ,kibole, ćpuny i prawdziwi katolicy będą mieć swoje przedstawiciela.
Ja
15:11, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz