Zamknij

Coraz bliżej wprowadzenia obowiązku czipowania psów i kotów

11:28, 06.02.2025 Aktualizacja: 11:28, 06.02.2025
Skomentuj PAP PAP

W środę podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister wziął udział w dyskusji na temat potrzeby zmiany systemu zapobiegania bezdomności zwierząt. 

W odpowiedzi na apele strony samorządowej dotyczące konieczności wprowadzenia obowiązku czipowania psów i kotów Nowak zapewnił, że niebawem taki obowiązek zostanie wprowadzony. Dodał, że finalizowane są prace legislacyjne w tym zakresie. 

„Faktycznie ministerstwo rolnictwa dostrzegło ten problem (bezdomności zwierząt – red.), tą ważną sprawę z punktu widzenia samorządów, zwłaszcza gmin wiejskich i ale też miasteczek. (…) Jesteśmy na etapie uzgadniania ostatnich uwag w ramach projektu inicjatywy legislacyjnej dotyczącej krajowego rejestru oznakowania psów i kotów” – poinformował wiceszef MRiRW.

Nowak dodał, że jeszcze w lutym projekt ustawy do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. „Będziemy prosili wysoką komisję o rozpatrzenie tego projektu możliwie szybko na kolejnym jej posiedzeniu” – powiedział wiceminister.

Czym będzie KROPiK?

Informację o projekcie ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu we wrześniu 2024 r.

KROPiK ma gromadzić podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia, z uwzględnieniem szczególnych uwarunkowań wykorzystywania psów w resorcie obrony narodowej oraz w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt.

Rejestr ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Zgodnie z zapowiedzią nieodpłatny dostęp do danych z rejestru będą miały gminy, policja, straże gminne i miejskie, prokuratura, sądy, lekarze weterynarii oraz Inspekcja Weterynaryjna.

KROPiK ma być zintegrowany z mObywatelem, co ma umożliwić aktualizowanie danych o zwierzęciu z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u weterynarza, przypominanie o obowiązkowych szczepieniach czy zgłoszenie zgubienia lub znalezienia zwierzęcia.

Psa lub kota rejestrować w systemie będzie weterynarz, natomiast właściciel zwierzęcia będzie mógł samodzielnie zmienić wprowadzony do rejestru adres, miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela, a także datę śmierci psa lub kota lub informację o śmierci zwierzęcia, jeżeli data śmierci nie będzie znana.

„Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację: obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane; fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt” - przewiduje projekt ustawy.

Projektowane przepisy zakładają ponadto, że identyfikację psa lub kota poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera przeprowadzi lekarz weterynarii, nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Kontrolę oznakowania i rejestracji psów oraz kotów będą mogli przeprowadzić policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy Inspekcji Weterynarii. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

mp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%