Od nowego roku Polska zyska sześć nowych miast. Zmieni się też układ granic gmin w kilku województwach. Wszystko na mocy projektu MSWiA.
Od 1 stycznia 2026 roku na mapie administracyjnej Polski pojawi się sześć nowych miast. To efekt decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które uwzględniło wnioski zgłoszone przez lokalne samorządy.
Wraz z nadaniem statusu miasta planowane są również korekty granic gmin i miast w kilku województwach.
Nowymi miastami zostaną miejscowości z czterech województw. Wśród nich dominują te z Mazowsza – status miasta uzyskają:
Poza Mazowszem prawa miejskie otrzymają:
To właśnie te sześć miejscowości z początkiem przyszłego roku oficjalnie dołączy do grona polskich miast.
Projekt rozporządzenia MSWiA przewiduje również modyfikację granic gmin i miast w kilku częściach kraju. Zmiany dotkną m.in. województw: małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego, lubelskiego i lubuskiego.
Przykładowo w Małopolsce zmieni się granica m.in. między Rytrzem a Piwniczną Zdrój, na Mazowszu korekta obejmie teren między Zakrzewem a Radomiem, na Śląsku – między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi.
Jedna z gmin w woj. warmińsko-mazurskim także przejdzie zmianę. Gmina Nowe Miasto Lubawskie od stycznia 2026 r. będzie funkcjonować pod nową nazwą: gmina Bratian.
Nadanie statusu miasta poprzedzają konsultacje z mieszkańcami i opinia rady gminy. Resort spraw wewnętrznych podkreśla, że przemiana w miasto to nie tylko zmiana tablicy – to także prestiż, nowy wizerunek i możliwość pozyskania środków na rozwój terenów miejskich.
Dla lokalnych społeczności może to oznaczać nowe szanse inwestycyjne i wzmocnienie pozycji administracyjnej.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Robert Fotograf z Pixabay
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Tak się rządzi w PL. Brak kontroli nad działalnością skarbnika itp. Wszystko w gminie pozostawione samemu sobie i działa siłą rozpędu. Wójt nad niczym nie panuje. I tacy ludzie tworzą polski establishment. Dramat. Panie Wójcie, o jedną kadencję za daleko...
Ktoś
16:02, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Żałosna patologia hien .
Sam sobie
10:39, 2025-07-16
Ważne zmiany dla kierowców. Od czwartku otwierają część
ta robota to mistrzostwo świata jak można wszystko spie*****ć !!! gratulacje !!!! a tak na marginesie , skończcie już z tą kostką w mieście , bo tu ona gra główna rolę a nie trwałość i użytkowość, z uporem osła ktoś lansuje tą formę👎👎 !!!!!!!!
taki sobie
08:41, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby
Pan wójt
07:35, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz