Zmiany w zasadach palenia drewnem właśnie stały się faktem. Nowe przepisy mają chronić lasy i ukrócić spalanie pełnowartościowych pni w energetyce.
Od 7 września zaczęły obowiązywać przepisy określające szczegółowe standardy dla tzw. drewna energetycznego. Jak przypomina portal money.pl, rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zmienia sposób, w jaki ten surowiec może być wykorzystywany.
Resort przekonuje, że chodzi zarówno o lepszą ochronę środowiska, jak i wsparcie dla przemysłu drzewnego.
Nowe regulacje wprowadzają zasadę kaskadowego wykorzystania drewna. W praktyce oznacza to, że drewno o wysokiej jakości – nadające się np. do produkcji mebli czy stolarki – nie trafi już do elektrowni i ciepłowni.
Zamiast tego w energetyce zawodowej spalane będą przede wszystkim odpady, resztki i mniejsze elementy powstałe przy przerobie drewna.
Ministerstwo podkreśla, że przepisy nie obejmują drewna używanego w gospodarstwach domowych, np. do palenia w kominkach. Zmiany dotyczą wyłącznie dużych instalacji energetycznych.
Jak wyjaśnia resort klimatu, nowe zasady mają ograniczyć sytuacje, w których wycinka prowadzona była głównie z myślą o dostarczeniu drewna do spalania.
Dzięki temu możliwe będzie lepsze gospodarowanie zasobami leśnymi i utrzymanie równowagi ekosystemów.
Według ministerstwa, zwiększenie dostępności drewna pełnowartościowego na rynku pomoże też w rozwoju branży drzewnej i poprawi konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
Polacy zapłacą gigantyczne kwoty za ogrzewanie
Rozwiązaniem są nowoczesne spalarnie śmieci z super filtrami - prąd i ciepło ze śmieci!!
Mm
21:40, 2025-09-08
Darowizny pod nadzorem prezydenta. Jak OPEC dzieli pona
Prezydent robi w spółkach miejskich i szpitalu co mu się żywnie podoba, wszędzie wprowadził swoich ludzi i sowicie ich wynagradza. Opec podwyższa ceny ogrzewania,aby spełniać fanaberie prezydenta , a my mieszkańcy nie wiemy na czym już oszczędzać. Ludzie już starają się mniej korzystać z ogrzewania no to trzeba podwyższyć ceny aby wyrównać straty, brak słów nie mogę oglądać lansowania prezydenta bo mam odruch wymiotny
mieszkaniec
08:53, 2025-09-08
Grudziądz: Sądowy finał "czystek" w OHP. Nepotyzm i pol
Bydło Antowe co koty zabija zdolni do wszystkiego.
Jak najdalej
22:54, 2025-09-07
Warsztaty „Szczęście na wynos” za nami. Mieszkańcy szuk
Spójrzcie tylko na fizis takiego Tuska, Sikorskiego, Giertycha, Żurka. Przecież te krzywe gęby zdradzają,że od dawna mamy konsumentów syntetycznego żarcia rodem z Brazylii. O zachowaniu nie wspomnę.
Ali
15:03, 2025-09-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz